zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Projekce předválečného expresionistického filmu Město bez Židů

Město bez Židů - plakát

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Experimentálním prostorem NoD uvede 17. června 2014 od 20:00 projekci rakouského němého filmu Město bez Židů s živým hudebním doprovodem. Film o vyhnání Židů z nejmenovaného středoevropského města je děsivou předtuchou pozdějšího vyvražďování Židů, Romů a dalších skupin obyvatel. Po projekci bude následovat diskuze s odborníky na téma antisemitismu a stereotypního zobrazování Židů v literatuře a filmu. Projekce se uskuteční v rámci evropského projektu Praha sdílená a rozdělená, který finančně podpořila Evropská unie v programu Evropa pro občany.

Projekce filmu rakouského režiséra H.K. Breslauera se uskuteční k výročí 75 let od zavedení Norimberských zákonů v českých zemích. Po filmu následuje diskuze s odborníky o dobovém antisemitismu, ve kterém film vznikal a který byl osudný i autorovi knižní předlohy H. Bettauerovi. Hosté přiblíží kontroverze, které promítání filmu i vydání knižní podoby provázely, a budou diskutovat o stereotypním zobrazování Židů v literatuře a ve filmu a obecně o hrozbách a paralelách se současnými formami xenofobie a rasismu. Hosté večera budou historik Michal Frankl z Židovského muzea a profesor Jiří Holý z Pražského centra židovských studií na Filozofické fakultě UK.

Projekce filmu Město bez Židů se uskuteční v rámci vzdělávacího projektu Praha sdílená a rozdělená, jenž koordinuje Multikulturní centrum Praha. Pomocí interaktivní paměťové mapy a procházek po Praze přiblíží předválečné česko-německo-židovské soužití a dopady, které na něj měla druhá světová válka a holokaust. To ale neznamená, že se toto město stalo monokulturním, jak o tom svědčí například migrace Romů do Prahy po roce 1945. Projekt je založen na spolupráci mezi odborníky a studenty středních škol. Finančně ho podpořila Evropská unie v programu Evropa pro občany, Česko-německý fond budoucnosti a Polsko-české fórum.

Multikulturní centrum Praha pořádá v červnu i další akce zabývající se multikulturní Prahou první poloviny dvacátého století. První akcí je procházka s historikem Chadem Bryantem na téma Kolaborace, donašečství a agenti provokatéři: po stopách Jiřího Arvéda Smíchovského, která se uskuteční 12. června v 18:00. Sraz je na Václavském náměstí za sochou sv. Václava a procházka bude výjimečně v angličtině. Ve středu 18. června od 18:00 se z Malostranského náměstí půjde na procházku s názvem Čekárna Praha - Praha jako útočiště uprchlíků před nacismem s historikem Thomasem Oellermannem.

Vstupenky na projekci 17. června v ceně 60 Kč budou v prodeji na místě v den konání akce od 16:00.

10.6.2014 23:06:50 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...