zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Judita na Kampě - Klimt, Mucha, Kupka z českých sbírek

Judita na Kampě - Klimt, Mucha, Kupka z českých sbírek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Museum Kampa představuje návštěvníkům a odborné veřejnosti unikátní výstavu spojující tři velké umělecké osobnosti - Gustava Klimta, Alfonse Muchu a Františka Kupku.

Stěžejním dílem výstavy je stejnojmenný Klimtův obraz Judita z let 1904-1905. Klimtova Judita patří ke klenotům uměleckých sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě a její příběh je zahalen tajemstvím. Obraz byl v průběhu 20. století mnohokrát vystavován na řadě domácích výstav a publikován v řadě odborných publikací. Do roku 1989 byl vystaven v rámci stále expozice Národní galerie ve Šternberském paláci a poté byl vrácen do Galerie výtvarného umění v Ostravě. Nyní se po dlouhých dvaceti letech Judita opět vrací do Prahy.

Klimtova Judita není jediným unikátem této výstavy. Neméně pozoruhodné jsou další vystavené oleje Františka Kupky. Návštěvníci budou mít poprvé příležitost shlédnout dvě nové akvizice z loňského roku, které Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových získalo zakoupením významné sbírky Lilly Longren Anderson ze Spojených států. Jedná se o dva půvabné Kupkovy portréty žen z přelomu 20. století.

Východiskem výstavy jsou kromě obrazu Judita další práce Gustava Klimta (1862-1918) rovněž práce jeho vrstevníka Alfonse Muchy (1860-1939) a zejména díla českého zakladatele abstrakce Františka Kupky (1871-1957). Výstava představuje zastoupení těchto umělců v českých veřejných a soukromých sbírkách.

Umělecká tvorba Alfonse Muchy a Františka Kupky se s Gustavem Klimtem setkala v počátcích jejich umělecké kariéry ve Vídni, v níž umělci několik let žili (Alfons Mucha v letech 1879-1881, František Kupka v letech 1892-1896) před svým odjezdem do Paříže.

Kulturní atmosféra Vídně poslední čtvrtiny 19. století měla na Muchu i Kupku zásadní vliv a poznamenala jejich další umělecké směřování více než Praha. Přestože zaměření Gustava Klimta, Alfonse Muchy a Františka Kupky se ubíralo vlastní, velmi vyhraněnou cestou, měli společné východisko v Hansi Makartovi, s jehož odkazem se každý z nich po svém vyrovnával. Všichni tři krátkodobě působili ve vídeňské Secesi a setkávali se s umělci, kteří se kolem Klimta seskupili. S Vídní udržovali kontakt i po přestěhování do Paříže. Mucha se zúčastnil jedné z prvních výstav Secese a reprodukoval své práce ve Ver Sacrum, Kupka byl zastoupen jedním obrazem na vídeňské výstavě Kunstschau, kterou roku 1908 uspořádal Klimt se skupinou spřízněných autorů.

Mucha a Kupka se však podíleli také na vídeňských výstavách probíhajících mimo okruh Secese. Všichni tři malíři vystavovali v roce 1900 na Světové výstavě v Paříži v pavilónu Rakouska-Uherska. Každý z nich za účast na této výstavě obdržel vyznamenání.

Výběr děl se věnuje především srovnání Klimtova, Muchova a Kupkova přístupu ke kresbě a dává tak přímo nahlédnout do jejich nejniternějšího a nejdůvěrnějšího uměleckého procesu. Přibližuje jejich uvažování nad vztahem motivu a jeho zobrazení, který dal vzniknout složitě komponovaným obrazům. Poodkrývá tak vlastní zdroje vzniku uměleckého díla.

Výstava vybraných děl tří slavných tvůrců je přístupná v pražském Muzeu Kampa do 22. září 2013.

22.7.2013 15:07:29 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v celý článek

další články...