zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy na obrazovce 30. týden

Z filmu Noc patří nám

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Posel
Julie Christieová a Alan Bates v romantickém příběhu nerovné lásky. Britský film oceněný Zlatou palmou na MFF v Cannes (1971). Dále hrají: D. Guard, M. Redgrave, M. Leightonová, E. Fox a další. Režie Joseph Losey (V anglickém znění s titulky) .
Adaptace románu Leslieho Polese Hartleye (zpracovaného do scénářové podoby známým anglickým dramatikem a Loseyovým scenáristou Haroldem Pinterem), odehrávajícího se v roce 1900 na anglickém venkově a vyprávějícího příběh nešťastné lásky mladé aristokratky a plebejského farmáře. Příběh se rozvíjí z pohledu třináctiletého titulního hrdiny, který sem přijel na prázdniny a je postupně - aniž zprvu tuší, oč se jedná - coby posel předávající milostná psaníčka zapojován do celé tragické záležitosti...
Dominantním prvkem snímku, opírajícího se o precizní evokaci doby i prostředí, je zvláštní atmosféra, postihující zdánlivou prázdninovou bezstarostnost a poklid venkovského sídla i skryté vření citů, jež se tají pod obvyklou maskou britské důstojnosti. Na MFF v Cannes 1971 snímek získal Zlatou palmu.
Vysílání: 22.7., 23.50 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Joaquin Phoenix NOC PATŘÍ NÁM
Dva bratři na opačných stranách zákona. Joaquin Phoenix a Mark Wahlberg v hlavních rolích amerického kriminálního dramatu (2007). Dále hrají: E. Mendesová, R. Duvall, A. Veadov, D. Colon, D. Hoch, O. Taktarov a další. Scénář a režie James Gray.
Americký scenárista a režisér James Gray (nar. 1969) vyrůstal v newyorském Queensu jako potomek ruských přistěhovalců, a prostředí ruské komunity hraje důležitou úlohu i v jeho filmech. Už jeho debut Malá Oděsa (1994), nazvaný podle brooklynské čtvrti, byl zajímavým kriminálním příběhem zasazeným do komunity ruských židů. Ve svém třetím celovečerním snímku Noc patří nám (2007) líčí příběh dvou bratrů, kteří se ocitnou na rozdílných stranách zákona. Bobby Green (Joaquin Phoenix) pracuje jako šéf brooklynského nočního klubu El Caribe, který patří ruskému mafiánovi Bužajevovi. Prostředí jako stvořené pro distribuci drog ostrým zrakem sleduje Bobbyho bratr Joseph Grusinsky (Mark Wahlberg). Oba sourozenci se nestýkají a jejich vztah vzhledem k rozdílným příjmením zůstává utajen. Situace se však vyostří a Bobby je nucen si vybrat mezi nablýskaným kriminálním životem a rodinnou ctí, reprezentovanou policejními uniformami nejen Josepha ale i jejich otce Alberta (Robert Duvall). Volba to není jednoduchá a Bobby za ni zaplatí víc, než měl v úmyslu. Dobré herecké výkony a působivé vystižení atmosféry nočního života na konci osmdesátých let patří k největším kladům filmu, který byl v roce 2007 přijat do soutěže prestižního canneského festivalu (zde však zůstal bez ocenění). Celý snímek vznikal v newyorských exteriérech (režisér odmítl obvyklou variantu natáčení v lacinějším Torontu), což přispělo k větší autenticitě. Název filmu je odvozen od tehdejšího hesla jednotky newyorské policie, zabývající se pouliční kriminalitou.
Vysílání: 24.7., 22.00 hod., ČT2.

Filmové návraty Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu
Ani horká linka nemusí zabránit totálnímu znečištění našich tělních tekutin. Klasická černá komedie s Peterem Sellersem v několika hlavních rolích. Britský film (1963). Dále hrají: G. C. Scott, S. Hayden, S. Pickens, K. Wynn, P. Bull a další. Režie Stanley Kubrick
Brilantní Kubrickova černá komedie Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu vznikla v roce 1963, tedy v době, kdy sice došlo k určitému uvolnění mezinárodního napětí, ale zároveň ještě příliš nevybledly vzpomínky na sotva zažehnanou kubánskou krizi, která svět přivedla na pokraj jaderné katastrofy.
Předlohou filmu byl dramatický román Petera George Rudý poplach (1958, Red Alert), vydaný nejdříve ve Velké Británii pod názvem Dvě hodiny do zkázy (Two Hours to Doom) a podepsaný pseudonymem Peter Bryant. Kubrick původně zamýšlel adaptovat knihu ve stejné rovině, ale při tvorbě scénáře (na němž spolupracoval americký romanopisec a scenárista Terry Southern) si uvědomil její absurditu a rozhodl se ji transformovat do podoby černé komedie. "Konec konců, co může být absurdnější, než samotný nápad, že dvě velmoci jsou ochotny vyhladit veškerý lidský život kvůli nehodě způsobené politickými rozdíly, jež se lidem za sto let budou zdát stejně nesmyslné, jako se nám dnes jeví náboženské konflikty středověku."
Celý snímek vznikl ve studiích v Sheppertonu nedaleko Londýna, což bylo mj. vynuceno tím, že Peter Sellers byl v době natáčení uprostřed rozvodového řízení (s herečkou Anne Hayesovou) a nesměl opustit Velkou Británii. Sellers ve filmu hraje tři postavy - amerického prezidenta, anglického kapitána Mandrakea a konečně titulní roli "jaderného poradce" dr. Divnolásky. Měl původně hrát i velitele bombardéru, majora T. J. "King" Konga, ale zabránilo mu v tom zranění (tuto roli nakonec ztělesnil častý představitel westernových postav, americký herec Slim Pickens).
Ze zjevných důvodů nebyla možná spolupráce americké armády, a tak např. interiér bombardéru byl navržen podle fotografie skutečného letadla, uveřejněné v britském leteckém časopise. Vnější záběry letadla byly realizovány s použitím třímetrového modelu a zadní projekce. Stejně tak interiér válečné místnosti Pentagonu byl dílem fantazie známého výtvarníka Kena Adama, který později v jednom rozhovoru řekl, že když Ronald Reagan chtěl vidět skutečnou válečnou místnost ministerstva obrany, byl překvapen, že vypadá úplně jinak, než v tomto filmu.
Dokončený film se trochu lišil od scénáře, který byl původně zarámován vyprávěním mimozemské civilizace, jež studovala Zemi během jejího atomového rozvoje. Kubrick rovněž vyřadil závěrečnou scénu z válečné místnosti, v níž vojenští potentátové rozpoutali velkolepou dortovou bitvu, protože "byla příliš fraškovitá a neladila se satirickým tónem zbytku filmu".
Většina jmen hlavních postav odkazuje na souvislost mezi válkou a sexem - generál Jack Ripper (Jack Rozparovač), kapitán Mandrake (mandragora), generál Turgidson (turgid = napuchlý, zduřelý), velvyslanec De Sadeski (variace na De Sade) atd.
Několik měsíců po premiéře Dr. Divnolásky byl do kin uveden film s podobnou tematikou Fail-Safe (1963, r. Sidney Lumet), který byl natočen podle stejnojmenného bestselleru Eugena Burdicka a Harveye Wheelera, a o hrozbě atomové války pojednával v ryze dramatické rovině.
Dr. Divnoláska byl nominován na Oscara 1964 ve čtyřech kategoriích (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli - P. Sellers, scénář podle předlohy), ale žádného nezískal. Členové Americké akademie tehdy dali celkem logicky přednost úspěšnému muzikálu My Fair Lady před značně neuctivým humorem Kubrickovy satiry. Dnes, téměř po 50 letech od svého vzniku, ovšem Dr. Divnoláska patří k několika málo filmům, jejichž kvalita nejenže s lety neklesá, ale naopak se ještě zvyšuje.
Vysílání: 28.7., 12.30 hod., ČT2.

Filmový klub - Americké nezávislé léto Restaurant
Budoucí umělci v kuchyni, za barem a mezi stoly. Americký film (1999). Hrají: A. Brody, E. Nealová, D. Moscow, S. Baker-Denny, C. Kellnerová, M.-J. Warner, J. Carroll Lynch, S. Temchenová a další. Režie Eric Bross (V anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Metropole uměleckého života amerického východního pobřeží New York je cílem mnoha začínajících umělců, od herců přes hudebníky a zpěváky, až po spisovatele a dramatiky. Valná většina z nich si vydělává na živobytí jak se dá, často v některé z mnoha newyorských a newjerseyských restaurací. Americký režisér Eric Bross (nar. 1964) pochází z umělecké rodiny a vyrůstal v severním New Jersey, takže osudy hrdinů jeho druhého celovečerního filmu Restaurant (1999) jsou mu blízké. Jsou to mj. barman Chris (Adrien Brody), vyléčený alkoholik, jehož nevydařený partnerský vztah je předmětem jeho první hry, hejskovský herec Kenny (dnes populární představitel Mentalisty, který se tehdy podepisoval jako Simon Baker-Denny), frustrovaná číšnice a začínající zpěvačka Jeanine (Elise Nealová), kterou Chris přitahuje, a Chrisův přítel z dětství Reggae (David Moscow), procházející depresivním životním obdobím. Všechny spojuje práce v populární hobokenské restauraci J. T. McClure´s, jejíž manažer (John Carroll Lynch) má pro trable a sny svých zaměstnanců notnou dávku pochopení. Snímek je zajímavým pohledem nejen na uměleckou komunitu, ale i na partnerské vztahy, v nichž rozdílnost ras nehraje podstatnou roli. Adrien Brody byl za svůj výkon nominován na Independent Spirit Award. Jeho bývalou lásku Leslii ztělesnila známá zpěvačka a raperka Lauryn Hillová.
Vysílání: 28.7., 21.35 hod., ČT2

Na východě ďábel, na západě jed
Vzpomínky na dávné lásky leží zaváté prachem času v osamělých srdcích potulných šermířů. Hongkongské melancholické podobenství z bájných dob (2008). Hrají: B. Lin, L. Cheung, M. Cheung, T. Leung a další. Režie Wong Kar Wai (V kantonském znění s titulky)
Mezinárodní kritikou oslavovaný hongkongský autor Wong Kar Wai, který se v 90. letech stal hlavním vývozním autorem bývalé britské kolonie, v novém tisíciletí navázal na trend oprašování vlastních starších děl, který praktikují především hollywoodští tvůrci. Podobně jako Francis Ford Coppola s Apokalypsou či George Lucas s Hvězdnými válkami také asijský filmař upravil jeden ze svých předchozích filmů podle svých soudobých představ a nově ho uvedl na filmových festivalech. Původní snímek Na východě ďábel, na západě jed Wong natáčel několik let a uvedl ho v roce 1994. Jeho příběh vychází z populárního románu o potulných šermířích, ale je ztvárněn jako vysoce estetizovaný milostný příběh protkaný tesknou melancholií, v němž legendární hrdinové mezi bitvami vzpomínají na své osudové lásky. I přes historické dějiště tento snímek stejně jako jiné Wongovy filmy z 90. let odráží tehdejší atmosféru z nadcházejícího předání Hongkongu Číně. Bezmocnost zdejších nadlidských bojovníků tváří v tvář konfliktům přesahujícím jejich síly odpovídá existenciální úzkosti dobových obyvatel britské kolonie, kteří se museli vyrovnat s událostmi, které sami nemohli ovlivnit. Jak je pro Wong Kar Waiovy filmy typické, i zde jsou všechny hlavní postavy obsazeny hvězdnými osobnostmi stříbrného plátna i populární hudby, jejichž zář přesahuje hranice Hongkongu a zasahuje celý Dálný východ.
Vysílání: 28.7., 00.15 hod., ČT2.

21.7.2013 15:07:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Gravity & Other Myths spojí nový cirkus s technologiemi

The Mirror (Foto: Andy Phillipson)

Po úspěšném únorovém hostování Australanek A Good Catch s představením Casting Off uvidí diváci na konci dubna celý článek

další články...

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...