zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... David Lynch

Velikáni filmu... David Lynch

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Příběh Alvina Straighta
Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mery Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyl je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán... Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole.
Jeho výrok "Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti" přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako "docela normální film". Snímek získal řadu cen na festivalech nezávislých filmů i dvě prestižní nominace na Zlatou palmu a Zlatý glóbus. Vysílání: 28.1., 21.55 hod., ČT2.

Mulholland Drive
Americký kultovní režisér David Lynch, známý svými snímky Mazací hlava, Sloní muž, Modrý samet, Zběsilost v srdci či seriálem Městečko Twin Peaks, neustále překvapuje. Tentokrát přišel opět s filmovým dílem, jenž nabízí komplikovaný a záměrně matoucí děj. Jednou z hlavních hrdinek je začínající herečka Betty Elmsová, která přijíždí do Hollywoodu plná dychtivých nadějí. Brzy však zjišťuje, že pod blýskavou fasádou města iluzí se skrývá jakési temné tajemství. Neméně důležitými v příběhu jsou i další postavy: osamělý režisér Adam, hereččina bytná i mladá servírka Diana, a také k smrti vystrašená žena, jež ztratila paměť po noční autonehodě na nedaleké Mulholland Drive. Nebezpečím prodchnuté pátrání po identitě nové známé pohlcuje Betty stále víc...
Film, ke kterému si režisér David Lynch napsal také scénář, je namíchán z fantastických, surrealistických a hororových prvků (trpaslíci, závěsy) a svým žánrem se pohybuje někde mezi detektivkou, thrillerem a filmem noir. Vynikající kamera Petera Deminga pak společně s hudbou známého skladatele Angela Badalamentiho vytváří krok za krokem jakousi atmosféru oživlého snu. Snímek byl původně zamýšlen jako úvodní část stejnojmenného seriálu, jehož další epizody ale nebyly na zásah televizních producentů nikdy natočeny. Vysílání: 01.2., 21.45 hod., ČT2.

28.1.2013 22:01:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce