zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rumunské průmyslové ruiny přibližují nedávnou minulost

Z tvorby Serbana Bonciocata

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ten, kdo se moc nevyzná v historii, by si ji měl někdy zopakovat. Vzpomínky na nedávnou komunistickou minulost obyvatelům střední a východní Evropy připomněl rumunský fotograf architektonického dědictví, Serban Bonciocat, který zmapoval zbytky průmyslových areálů v celém Rumunsku. Jeho výstavu Crepuscular/ Soumrak přináší do Prahy studio ArtImaging, prémiové studio na reprodukci uměleckých děl, spolu s Rumunským kulturním institutem v České republice. Výstava byla otevřena české veřejnosti v úterý 22. května 2012.

"Moje obrazy mají především dokumentární záměr. Jejich krása je neúmyslně vedlejší produkt,“ říká fotograf Serban Bonciocat (45), který se zabývá fotografováním post-komunistické průmyslové krajiny v celém Rumunsku od roku 2006. "Studio ArtImaging vybralo krásné fotografie pro výstavu Soumrak. Osobně mám však mnohem blíže k těm fotografiím, které jsou více agresivní, protože odrážejí lépe ošklivě zdevastovaná a chátrající místa. Všechny tyto lokality jsou výsledkem dvojího znásilnění: vlivu komunismu se svým traumatickým a invazivním přístupem a na druhé straně fáze, která následovala o pádu komunismu, kdy lidé věděli, jak odstranit a zničit celý svět a vzpomínky. Tyto obrazy odrážejí sociální prvky reality, které ovlivnily celý rumunský národ," dodal Bonciocat.

Dvacet sedm fotografií, které jsou součástí výstavy SOUMRAK, bylo vyfotografováno v průběhu let 2006 až 2008 v silně průmyslových lokalitách, jako je Hunedoara, Copsa Mica, Giurgiu, Zlatna, Brasov a Resita nebo Calan. Z děl mluví hluboké škody v krajině způsobené průmyslem a dopad na životy lidí v těchto lokalitách. Většina objektů, které Bonciocat fotografoval, již neexistují, a proto má jeho umění jedinečnou dokumentární hodnotu.
“Pokud vidíte krásu a poezii v těchto snímcích, neznamená to sympatie pro komunistické útočníky. Snažil jsem se zachytit fragmenty reality, což mohou být kusy trubek nebo tráva obrůstající tovární halu, nebo staré zničené zdi. Chtěl jsem zdokumentovat jednu fázi existence. Tato realita mizí velmi rychle po celém Balkáně stejně jako lidé, kteří ji vytvořili. Všechno, co zde vidíte, už je pryč. Vše je již historie,” zmiňuje fotograf.

Výstava Soumrak prezentuje fotografie, které byly vytištěny na špičkový umělecký papír studiem ArtImaging. “Serban vypadá jako umělec, chová se jako umělec a především je umělec. Chodí do míst a vidí věci, které my ostatní nevidíme. To je místo, kde spočívá jeho hodnota, a důvod, proč jsme hrdí a vážíme si, že můžeme v Praze přivítat právě jeho umění,” říká Flavia Parvu, majitelka studia ArtImaging, narozena v Rumunsku. Parvu nejprve žila 13 let v Kanadě a pak se v roce 2009 se svou rodinou přistěhovala do Prahy.

28.5.2012 23:05:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...