zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Staletí lidského důvtipu - Národní technické muzeum znovu otevřeno

Národní technické muzeum

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Jako den slavnostního znovuotevření muzea byl stanoven 15. únor 2011, kdy si připomínáme 180. výročí narození významného mecenáše, architekta a stavitele Josefa Hlávky. V budově Národního technického muzea na více než pěti a půl tisících metrů čtverečních budou moci návštěvníci vidět na pět tisíc exponátů.
Předchůdce českého muzea techniky lze spatřovat ve sběratelských aktivitách stavovské inženýrské školy (založené 1717), pražské polytechniky (1806) a Českého průmyslového muzea (1873). Technické muzeum bylo ustaveno roku 1908 pod názvem Technické muzeum Království českého s moderním programem dokumentace hlavních vývojových trendů technického vývoje. U založení muzea stáli profesoři dnešního Českého vysokého učení technického, které je nejvýznamnějším partnerem muzea dodnes. České muzeum techniky přispívalo již od svého založení k pochopení povahy a smyslu moderní civilizace a činí tak dodnes. První sbírky byly veřejnosti zpřístupněny v roce 1910 ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech. Samostatná muzejní budova vyrostla v letech 1938–1941 na pražské Letné.

Nová expozice STALETÍ LIDSKÉHO DŮVTIPU je rozčleněna do pěti unikátních sekcí. Největším lákadlem muzea je již tradičně dopravní hala, ve které jsou umístěny exponáty, které vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území České republiky. Návštěvník zde mimo jiné najde legendární automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem T. G. Masarykem, letoun Kašpar JK z roku 1911 a nově stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945.

Z vestibulu muzea je možné vstoupit přímo do expozice s názvem Fotografický ateliér. Záměrem jejích tvůrců bylo prezentovat zde vývoj fotografických procesů a fenoménu fotografie, od jejího vynálezu až po současnost. Jednotlivá historická období jsou dokumentována používanými přístroji a originálními fotografiemi. Ústřední část expozice tvoří rekonstrukce dobového „skleněného“ ateliéru, určeného k portrétování za denního světla.ve stylu počátku 20. století. Nejcennějším vystaveným exponátem je daguerrotypie Královského pláce v Paříži z roku 1840, jejímž autorem je objevitel této techniky J. L. M. Daguerre.

V prvním patře muzea na návštěvníky čeká nová expozice Tiskařství, která je koncipována jako autentická tiskárna. Vystavené stroje ukazují vývoj hlavních tiskařských technologií od vynálezu knihtisku až po současnost. Mezi zajímavé exponáty patří například knihtiskový ruční lis z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století nebo kotoučová rotačka MAN z roku 1876, vyrobená pro Místodržitelskou tiskárnu v Praze. Jedná se o první stroj svého druhu používaný v Čechách a jeden z mála dochovaných v Evropě. Autoři expozice nezapomněli na místo určené pro tvůrčí dílny, ve kterých si zájemci budou moci sami vytvořit různé tiskoviny.

Mezi návštěvnicky nejatraktivnější se jistě zařadí expozice Astronomie ve druhém patře budovy. Potemnělé skleněné bludiště, ve kterém se unikátní exponáty vznáší v prostoru a připomínají zářící vesmírné objekty, navozuje atmosféru nekonečného vesmíru. Expozice mapuje dějiny astronomického poznání za uplynulých 6 500 let a ukazuje řadu astronomických, měřících a navigačních přístrojů z období od 15. do 20. století. Návštěvníci se zde budou moci dotknout i pravého meteoritu.

Podle projektu architekta David Vávry vznikla poslední v této fázi zpřístupněná expozice, věnovaná architektuře, stavitelství a designu. Jsou v ní představeny nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích z období let 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní, tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků, četné skici, plány a fotografie, charakterizující jednotlivé slohové etapy a přibližující velké osobnosti české architektury (J. Zítek, J. Kotěra, J. Gočár, Sial). Dobovou atmosféru navozuje například secesní nebo kubisticky laděný prostor nebo možnost vstoupit do pracoven architektů 19. a 20. století.

Národní technické muzeum se otevírá pro veřejnost 16. února 2011.

22.2.2011 00:02:15 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev ...celý článek


Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Metronome Prague ohlásil zvučná jména rapové scény

James Cole

Metronome Prague, metropolitní hudební a společenská událost roku, proběhne 20. – 22. 6. 2024 ve zrekons celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...