zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Krejčík : Osudové peníze

Peníze Jiřího Krejčíka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po delší době budeme mít možnost vidět nový projekt režiséra Jiřího Krejčíka. Vzhledem k tomu, že je to událost výjimečná, kromě tv filmu Česká televize uvádí také dokument mapující vznik tohoto projektu.

Peníze Jiřího Krejčíka
Ne, není to o finančním kontu známého filmového režiséra, je to dokument o jeho televizní adaptaci povídky Karla Čapka Peníze (filmový titul je Osudové peníze). Vlastně by se dalo říct, že je to film o filmu a původně to tak být mělo, ale režisér Jiří Krejčík je příliš zajímavá osobnost, kterou nelze odbýt standardním formátem. Půlhodinový dokument autorky a režisérky Aleny Činčerové byl skutečně natočen v rámci natáčení velkého televizního filmu, natočený materiál byl velmi detailní kronikou práce na něm. Seznamuje nás s herci, s jejich pocity i názory, s filmovou dekorací, s ostatními důležitými profesemi, které se zúčastnily dlouhé a mimořádně náročné výroby tohoto prvorepublikového retropříběhu – ale dopadlo to tak, že je to především film o panu režisérovi samém. On sám v něm vypráví o své práci na filmu Osudové peníze, o koncepcích i detailech, o velkých i malých strázních jeho filmového osudu, ale nad tím vším stojí chytré filmové vyprávění o něm, o jeho půvabu mimořádně bystrého staršího pána, o jiskře v jeho očích, o jeho vzteku, o jeho vůli, o jeho síle člověka, který dosáhl devadesátky a stále bojuje, o jeho moudrosti i o jeho jedinečném charismatu, kterému stále podléhá mnoho lidí z branže – a který nejspíš cítí i jeho diváci. Film - portrét režisérky Aleny Činčerové všechno toto postihuje s velkou citlivostí i humorem, s osobním vztahem ke svému portrétovanému, ale i s vysoce profesionálním odstupem, který umožňuje vidět ho takovým, jaký skutečně je. Prostě nepominutelný Jiří Krejčík. Vysílání: 23.9., 19.05 hod., ČT2

Osudové peníze
Původní televizní film, který režíroval nestor české kinematografie Jiří Krejčík (nar. 1918), inspirovala povídka Peníze z pera Karla Čapka (ze souboru Trapné povídky). Příběh, situovaný do časů První republiky, začíná útěkem Růženy (v podání slovenské herečky Gabriely Marcinkové) od jejího manžela. Zoufalá mladá žena z maloměsta se uchýlí ke svému bratrovi Jiřímu (Jan Budař), který žije v Praze a je profesorem latiny. V retrospektivách se objasňuje důvod hrdinčina trápení.
Růženiny trampoty začnou v krejčovské dílně, odkud je se zakázkou poslána do rodiny bohatého továrníka. Rozpačité dívce však omylem vypadne obálka s penězi a je osočena z jejich ztráty. V tíživé finanční situaci a po naléhání svých rodičů se provdá za syna maloměstské majitelky obchodu s látkami. Z nevzhledného Fandy se ale vyklube zakomplexovaný opilec a z jeho matky ziskuchtivá semetrika. Růžena pak prožije flirt s atraktivním poručíkem od dragounů, kterého znovu vyhledá po svém přesídlení do Prahy…
Klasicky komponované drama (scénář napsal Jiří Krejčík, kameru vedl Juraj Fándli) využívá starosvětských interiérů, dobových kostýmů i exteriérů pražských pavlačových domů. Ústředním atributem příběhu jsou peníze, které bezradné hrdince několikrát zoufale chybějí. Na začátku Růžena postrádá 3.000 korun, které jí zapře úlisný továrník. Tutéž částku pak shání na potrat, který má provést žižkovská andělíčkářka.
Čapkova povídka se opírá o konfrontaci Jiřího s Růženou a její sestrou Tyldou, jež se vzájemně pomlouvají a chtějí využít bratrových peněz. V Krejčíkově filmu jsou tyto scény zasazeny do obsáhlejší milostně-sociální balady o důvěřivé dívce, jež chce žít poctivě, touží po lásce a propadá se do neštěstí. Film vypráví také o maloměstském dusnu, velkoměstském odcizení a zatuchlých konvencích, jež chudá děvčata vhánějí do ponižujícího postavení.
Vysílání: 26.9., 20.00 hod., ČT1

19.9.2010 12:09:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...