zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fresh Film Fest ocenil americký debut

Z filmu Roma boys – příběh lásky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Slavnostním ceremoniálem předávání cen na Nové scéně v Národním divadle v Praze skončila v neděli pětidenní mezinárodní filmová přehlídka debutů a studentských filmů Fresh Film Fest. Festival oficiálně uzavřel první celovečerní film tvůrců seriálu Kancl (Office) s názvem Cemetery Junction. Soutěž celovečerních debutů Fresh Generation vyhrál režisér David Russo z amerického Seattlu s filmem NEPOSKVRNĚNÉ POČETÍ MALÉHO ČUDLY (The Immaculate Conception of Little Dizzle). Hlavní cenu za nejlepší mezinárodní studentský film převzal za německý snímek BEZ DECHU (Der Schübling) režisér Visar Morina, rodák z kosovské Prištiny. Přes sedm tisíc diváků letos zhlédlo filmy v rámci sedmého ročníku mezinárodního filmového festivalu, který se letos poprvé konal v Praze.

V porotě hodnotící debuty zasedla za Českou republiku režisérka a animátorka Michaela Pavlátová, která řekla: „Neposkvrněné početí malého čudly je svěží, podnětný, vizuálně novátorský a depresivně vtipný film o životě, smrti a jiných věcech. Ráda bych od slibného režiséra Davida Russa viděla více snímků.“ Americký film natočil nezávislý filmový umělec Russo podle vlastního scénáře.

Cenu Theatre Optique za nejlepší animovaný nebo experimentální film obdržel Paul Cabon z Francie za snímek DIVOKÝ (Sauvage), cenu mu předal pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. Režiséři vítězných filmů mezinárodních soutěží obdrželi kromě festivalové ceny také finanční odměnu ve výši 2 000 eur. V nové sekci Fresh Czech, soutěži tuzemských studentských filmů, získala Cenu České televize Rozálie Kohoutová za polohraný dokument ROMA BOYS – PŘÍBĚH LÁSKY. Porota, která byla složena ze samých literátů, mezi nimiž byli Jaroslav Rudiš nebo Petra Soukupová, ocenila jak nepředpojatý pohled na téma milostného vztahu rómských gayů, tak režisérčinu stylově čistou a vtipnou hru s realitou a fikcí. Cenu diváků si z rukou ministra kultury Jiřího Bessera převzal Pater Sparrow z Maďarska za film 1, který byl na festivalu uveden v rámci soutěže debutů.
Zvláštní uznání v soutěži mezinárodních filmů studentských získal australský režisér Edward Housden za film SVALY (Muscles), druhé zvláštní uznání přiřkla porota Theatre Optique filmu KDO BY SI TO POMYSLEL? (Kto by pomyślał?) polské režisérky Ewy Borysewicz.

V rámci pětidenního programu bylo uvedeno přes 150 filmů – mezi nimi byly filmy celovečerní, krátké a dva filmové seriály. Fresh Film Fest pokračuje v původním trendu objevování a prosazování nových talentovaných tvůrců a jeho směřování se postupem času stále více vyvíjí směrem k filmovým debutům. Ty mají také svou samostatnou sekci na filmovém festivalu v Cannes, se kterým Fresh Film Fest dlouhodobě spolupracuje, a patří často k těm nejpozoruhodnějším počinům filmových tvůrců. „Letošní ročník Fresh Film Festu ukázal, že Praha byla vhodně zvoleným místem ke konání festivalu tohoto charakteru. Zájem o festivalové filmy a doprovodný program nás naplňují energií do příštích let,“ uvedl ředitel festivalu Martin Pošta.

30.8.2010 23:08:09 Redakce | rubrika - Filmová scéna