zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 38. týden

Klášter Rajhrad

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brána poznání Picasso: Slečny z Avignonu (Vysílání: 15.9., 16.10 hod., ČT2)
Za zrod kubismu se běžně považují slečny z Avignonu, které Pablo Picasso (1881–1973) dokončil na podzim v roce 1907 a jsou jeho odpovědí na Matissovu Radost ze života, vystavenou na Salonu nezávislých v předcházejícím roce. Proti fluidním aktům Matissova plátna Picasso postavil nemilosrdné a deformující zobrazení žen z nevěstince.
Původně se obraz jmenoval Avignonský bordel a zpočátku tam měli být také muži, student s lebkou a námořník. Picasso to ale pak všechno změnil. Picassův obraz se stává zlomovým okamžikem v historii moderního malířského umění, opouští totiž klasickou formuli figurativního představení. Odhmotněné ženské postavy zde byly zachyceny schematicky, po vzoru primitivního sochařství. Tváře se podobají černošským maskám, jsou stažené a protažené, zobrazené z několika úhlů pohledu současně (tvář en face a nos z profilu...). Každý prvek kompozice představuje kombinaci dvourozměrných, geometrických tvarů.
Šok z ironického obrazu Avignonských slečen, odpovídá revoluci, jaké dílo vyvolá v malířském umění tím, že vnáší primitivismus na vrchol vývoje moderny.

Brána poznání - Deset století architektury Klášter Rajhrad (Vysílání: 16.9., 16.05 hod., ČT2)
Benediktinský klášter Rajhrad je nejstarším moravským klášterem založeným knížetem Břetislavem v roce 1048. Na základech původních budov byl v 18. století znovu od základů vybudován celý areál podle plánů Jana Blažeje Santiniho. Silná náboženská tradice spojená s mariánským kultem i s cyrilometodějskou tradicí, udržovanou ještě z doby před založením kláštera, vedly k rozhodnutí uchovat klášter na původním místě. Stavba trvala přes sto let a přes všechny dodatečné změny projektů se stala dokladem monumentálního barokního řešení pojetí prostoru i chrámu a klášterních budov.

Nad hlavou hvězdy, srp a kladivo (Vysílání: 17.9., 20.00 hod., ČT2)
Režisér Josef Císařovský se v autobiografickém, poeticky laděném dokumentárním filmu vrací do krajiny svého dětství, které prožíval v 50. letech. Prostřednictvím detailů a zdánlivě nevýznamných událostí postupně nasáváme atmosféru doby, prožité zvídavým klukem v pražských Strašnicích. Pro dítě v vyrůstající v 50. letech jako by zrůdnost tehdejšího politického systému neexistovala. Snad jen občas pronikala na okraj dětského světa prostřednictvím groteskních, zdánlivě bezvýznamných událostí.
Krajina dětství je poodhalována prostřednictvím fantaskních obrazů, oživených vzpomínek, výpovědí režisérových souputníků, spolužáků, známých a také nejbližší rodiny. Opět si připomeneme dobu, kdy po ulicích ještě nejezdily auta, kdy exotika dýchala pouze z poštovních známek a kdy do vesmíru letěla Lajka. Čím a jak skutečně končí dětství?
Režisér zkoumá svou paměť jako pramen, který mu pomáhá nasměrovat kroky. Pramen, který rozhoduje, zda budeme volit dobro či zlo, zda budeme slušní, i když se nikdo nedívá.

Archivní návraty - 200 let AVU (Vysílání: 18.9., 09.00 hod., ČT1)
Akademie výtvarných umění v Praze je nejstarší uměleckou školou na našem území. Po celou dobu své existence ovlivňovala náš kulturní život. Vytvářela prostředí, které umožňovalo tvůrčí konfrontaci s celou Evropou. Dokument je přehlídkou osobností, které zanechaly svou stopu nejen na akademické půdě, ale je i příležitostí k zamyšlení nad posláním a skutečnou funkcí umění. Snímek nehodnotí, nechává na divákovi, aby ve sledu slavných jmen a pozoruhodných historických okamžiků sám rozhodl o slávě i prohrách této výjimečné školy.

Kultura.cz (Vysílání: 19.9., 18.30 hod., ČT2)
Libor Teplý je především fotografem architektury. Vychází přitom z nutného pochopení principu stavby, včetně jejího výtvarného řešení a hledá záběr, který zapůsobí na diváka v co nejjednodušší, nejčistější formě. My jsme zachytili brněnského fotografa při práci, což také znamenalo, podívat se na architekturu z nezvyklé perspektivy. Moravské zemské muzeum představilo v Paláci šlechtičen v Brně sbírku složenou z obrazů, koláží, výšivek či sošek z oblasti tzv. bazarového umění. Ze zastavárny do muzea tak postoupila například hlava Švejka, labutě na jezeře nebo pasoucí se srnky. Napětí mezi vystaveným kýčem a oficiálním vysokým uměním je zřejmá a nabízí mnoho otázek, na které se bude snažit najít odpovědi naše reportáž. Publicista a občansky aktivista Otakar Šimůnek bude reflektovat existenční problémy poloprofesionálního divadla v kulturním a společenském životě městské části Brno Líšeň. Co vlastně takový subjekt dává obci? Měla by obec jeho aktivity podporovat? To vše v naší kritické židli. S nevšedně vyspělým repertoárem a ujasněným hudebním výrazem oslovuje domácímu publiku skupina November 2nd. V jejím čele stojí jedna z nejtalentovanějších českých zpěvaček Alexandra Langošová, která nám v rozhovoru přiblíží svá hudební směřování.

15.9.2009 02:09:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

VČD uvede derniéru hry Kdo se bojí Beatles

Romana Chvalová a Alexandr Postler

Pardubický soubor před rokem uvedl českou premiéru hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beat celý článek

další články...

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Český hrdina premiéra Farmy v jeskyni

Český hrdina

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni uvede pohybovou satiru Český hrdina v režii Viliama Dočolomanského. Je o že celý článek

další články...