zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Martinů, Suk a Dvořák

Bohuslav Martinů: Symfonie Nos. 1–6 (komplet)

autor: Z webu   

Vydavatelství Supraphon přináší na svýchdiscích také tituly z oblasti vážné hudby. Z únorové nabídky vybíráme: Bohuslav Martinů: Symfonie Nos. 1–6 (komplet) a Suk: Symfonie E dur, op. 14; Dvořák: Předehry V přírodě (B168), op. 91, Karneval (B169), op. 92.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Vladimírem Válkem natočili komplet Bohuslava Martinů. Šestice Martinů symfonií vznikla na velmi krátké časové ploše (Symfonie 1-5 v pouhých pěti letech 1942-46 v USA, šestá s označením Fantaisies symphoniques byla dokončena 1953) v době, kdy se již skladatel těšil všeobecnému uznání a zároveň prožíval období osobně velmi pohnuté. Jakoby Martinů až na novém kontinentě, kam ho vyhnala válka a kde byl vřele přijat, sebral odvahu pustit se do této klasické formy a chtěl dohnat, co dosud „zmeškal“. Po řadě významných českých dirigentů se náročného díla tentokrát chopil zkušený Vladimír Válek se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Kompletní nahrávka vznikla v letech 2006-2007 na půdě Českého rozhlasu a odráží současnou vysokou úroveň tohoto tělesa s mezinárodním renomé. Po dobře přijatých Dvořákových a Čajkovského symfoniích je to již třetí symfonický komplet SOČRu vydaný u Supraphonu. Martinů komplet symfonií ve spolehlivé interpretaci Rozhlasových symfoniků.

Dvořákovy koncertní předehry V přírodě a Karneval dokončené roku 1892 netřeba představovat. Jinak je tomu se Symfonií E dur, kterou Suk začíná skládat jen o pět let později již jako Dvořákův žák. Symfonie je – i přes skladatelových 23 let – projevem naprosté umělecké zralosti a samostatnosti. Roku 1899 dílo premiérovala Česká filharmonie pod taktovkou Oskara Nedbala. Po starší nahrávce Václava Neumanna s Českou filharmonií přináší posluchačům toto neprávem zanedbávané dílo FOK pod taktovkou mladé české naděje, Tomáše Netopila. Žák Jiřího Bělohlávka a nositel řady ocenění (vítězství v soutěži George Soltiho, Frankfurt n. M., Hlavní cena Americké dirigentské akademie, Aspen 2003) má za sebou již úctyhodnou mezinárodní zkušenost (Cleveland Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Volksoper Wien, Teatro Regio Torino ad.). Netopilovo mládí si dobře rozumí s mladostí Sukovou, avšak i z notoricky známých Dvořákových děl stírá nános obvyklosti a dopřává jim zaznít svěže a neotřele. Mládí a zralost se doplňují v Sukově Symfonii i v interpretačním pojetí Tomáše Netopila. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

25.2.2008 15:02:25 JoMe | rubrika - CD boxy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...