zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Struny podzimu – nejen romantické zážitky

Vibrafonista Gary Burton

autor: Z webu   

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu si za první desetiletí své existence vybudoval renomé přední kulturní události, kterou vyhlížejí fanoušci nejen klasické hudby. Desáté výročí vybízí nejen k premiérám, ale i k ohlédnutí: „Ačkoli většinou představujeme jedinečné festivalové produkce a odoláváme pokušení zopakovat úspěšné koncerty, letos činíme výjimku“, říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. K vrcholům festivalu patřil koncert excelentního vibrafonisty, pětinásobného držitele Grammy, Garyho Burtona s japonským klavíristou Makoto Ozonem 9. října v Rudolfinu.

Diváci se tak mohou 20. října těšit na koncert proslulého skladatele a klavíristy Michaela Nymana a jeho bandu ve Stavovském divadle. Michael Nyman se zapsal do povědomí širší veřejnosti především jako skladatel hudby k oskarovému filmu Piano, Gattaca či k jedenácti filmům režiséra Petera Greenawaye. Během jeho pobytu proběhne několik doprovodných programů: Michael Nyman vystoupí 19. října ve Švandově divadle na Smíchově v rámci pravidelného cyklu jevištních talk show - Scénické rozhovory.
K podobným reminiscencím bude patřit také jediný tuzemský podzimní koncert mezzosopranistky Dagmar Peckové 20. listopadu v Rudolfinu. Do minulosti se budou moci vrátit návštěvníci koncertu 6. listopadu v Rudolfinu: dirigent Marek Štryncl připravuje pro tento večer „autentický” romantický zážitek. Na dobových nástrojích v podání souboru Musica Florea (a tedy na střevových strunách!) zazní mimo jiné celá Dvořákova symfonie v duchu zvyklostí pražského koncertního provozu konce 19. století, jako sólisté na dobové nástroje se představí Jiří Bárta a Ludmila Peterková.
„Kromě uvedených reminiscencí Struny podzimu nabízejí několik vlastních či koprodukčních premiérových projektů,“ pokračuje Marek Vrabec. Festival zakončí v premiéře 4. a 5. prosince ve Švandově divadle projekt Alana Vitouše Bach in 3D, který spolu s Mariánem Vargou, Danem Bártou, Milošem Vacíkem a dalšími muzikanty zkoumá dílo J. S. Bacha ve třech polohách – esoterické, rytmické a taneční. K dalším premiérám iniciovaným festivalem je třeba připočítat vůbec první scénický projekt v historii festivalu: inscenaci miráklu Benjamina Brittena Řeka Sumida v režii mladé naděje českého divadla Jiřího Heřmana (29. a 30. listopadu) či český debut postmoderního akordeonisty Teodora Anzellottiho 27. října v Českém muzeu hudby, který jistě zaujme diváky nejen interpretací Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku.

12.10.2005 23:10:08 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...