zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zábavný a barevný Ohňostroj

Z inscenace Ohňostroj

autor: archiv   

Ostravská opereta je v současnosti při formování brněnského zpěvoherního souboru prakticky jediným svébytným útvarem s dlouholetou tradicí na Moravě. Člověka až mrazí pohled na vývoj operety v České republice od roku 1989, ačkoli jsou operetní představení povětšinou dlouho dopředu vyprodána a plní hlediště i kasy divadel. V Ostravě navíc sahají po neotřelých titulech operetní i muzikálové tvorby – jako příklad uveďme několik Českých premiér např. Zpívání v dešti nebo Camelot známé autorské dvojice Loewe - Lerner.
V lednu tohoto roku měl v Ostravském Divadle Jiřího Myrona premiéru již osvědčený titul stojící na pomezí operety a muzikálu - Ohňostroj Paula Burkharda. Základem díla se stala fraška Emila Sauttera „Šedesáté narozeniny“, která byla uvedena v roce 1948 v podobě hudební komedie pod názvem „Černá štika“ ve zpracování Erika Charella a Roberta Gilberta. Po jejím přepracování vzniká Ohňostroj – operetní trhák dějově zasazený do prostředí maloměšťácké rodiny, která se schází na oslavě šedesátin jednoho z nich. Plánovaný průběh oslavy však naruší příchod „černé ovce rodiny“ – cirkusáka Alexe a jeho choti Iduny, kteří způsobí zmatek nejen v domě, ale také v duších a srdcích přítomných.

Režie byla svěřena zkušenému, v Ostravě pravidelně hostujícímu režisérovi, Martinu Dubovicovi, který si ke spolupráci přizval scénografa Martina Víška a výtvarnici kostýmů Elišku Zapletalovou. V jejich pojetí je zábavné dílko barevné, po jednoduché přestavbě scény se velmi rychle přesouváme z pokoje vily do manéže cirkusu. Dubovic vykresluje do detailů charaktery jednajících postav, které nutí i přehrávat, což vede ke zdvojení komického účinku. Jeho režie je zcela vedena v intencích klasického podání bez jakýchkoli rušivých moderních zásahů – možná i z tohoto důvodu je jeho působení v divadlech tolik vyhledáváno.

V představení 19. září 2004 upoutala jednoznačně pozornost publika ústřední dvojice – Alexandr Obolski v podání Jana Drahovzala a zvláště Iduna hostující Ludmily Machytkové. Na krásnou, lidskou a milující Idunu Ludmily Machytkové, která odpouští poklesky svému muži, se opravdu nedá zapomenout. Po celé představení až magneticky přitahuje pohledy publika, které s ní soucítí. K tomu se musí připočíst i bezchybný pěvecký (známý šanson „Ó můj papá“) a herecký projev a máme ideální představitelku Iduny… Ovšem ani protagonisté v dalších rolích si nevedli špatně. Zvláště povedení strýčkové a tetičky – poněkud názorově jednoduchý strýc Bedřich (Libor Olma), hromotlucká teta Berta (Dagmar Matosová), věčně nemocný strýc Gustav (Petr Šíma) a jeho despotická žena Pavla (Petra Langerová), strýc Jindřich (Čestmír Olka) s nafintěnou, leč mile hloupoučkou tetou Lízou (Viera Schausch). Ti všichni se představili v druhé půli představení ve skvěle provedených akcích v cirkusové manéži. Zamilovaný pár, který v operetě nikdy nesmí chybět a kolem kterého se roztočí zápletka ztvárnili Jana Kurečková a Marcel Školout. A pozadu nezůstali ani jubilující Otec Josefa Nováka-Wajdy a Matka Karly Divákové.

Po hudební stránce je Ohňostroj zajímavý tím, že doprovod je zajištěn dvěma klavíry – v Ostravě zasedli k sólovým klavírům Zdeněk Pěček a Lenka Živocká. Ve druhé půli představení se jako cirkusová kapela představili členové žesťové sekce operetního orchestru.
Burkhardův Ohňostroj je příjemnou oddechovou inscenací, která jistě potěší všechny příznivce lehké múzy. Ve spojení s režií, výpravou, hereckými i pěveckými výkony má právo na dlouhou existenci v repertoáru Národního divadla moravskoslezského.

Paul Burkhard Ohňostroj. Režie Martin Dubovic, scéna Martin Víšek, kostýmy Eliška Zapletalová.
Osoby a obsazení: Otec (Josef Novák-Wajda), Matka (Karla Diváková), Anna (Jana Kurečková/Eva Zbrožková), Kuchařka (Zdeňka Babrajová/Věra Janků), Bedřich (Václav Morys/Libor Olma), Berta (Dagmar Matosová/Petra Šviráková), Gustav (Petr Miller/Petr Šíma), Pavla (Vladimíra Krakovková/Petra Langerová), Jindřich (Čestmír Olka/Otakar Prajzner), Líza (Jana Hoštáková/Viera Schausch), Alexandr Obolski (Jan Drahovzal/Miroslav Urbánek), Iduna (Hana Hradilová/Ludmila Machytková), Robert (Peter Svetlík/Marcel Školout), Josef (Jiří Hašek/Josef Lekeš).
Premiéra 24.1.2004 v Divadle Jiřího Myrona, psáno z představení 19.9.2004.

28.9.2004 23:09:32 Tomáš Lehotský | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...