zvláštní poděkování
Volný.cz

Světová a česká novodobá premiéra z děl J. K. Vaňhala

Musica Florea a Collegium Floreum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea.
Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty.
Musica Florea 10. září v pražském Klementinu a 11. září 2018 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou představí veřejnosti novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f - moll a mše Missa in C. V české premiéře také zazní i Requiem Es - dur.
„Symfonie f - moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě,“ vyzdvihuje šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. „J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni,“ dodává. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat.

Zájem o Vaňhalova díla rostě a Musica Florea je nyní vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou v tomto případě české archivy (Želiv, Osek), převážná část je dále uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Tento projekt vznikl také ve velmi vzácné spolupráci s jedinou profesionální organizací zabývající se Vaňhalovým dílem, a to s Mezinárodní Vaňhlovou společností, která má sídlo ve Francii. Koncerty tak bude uvádět předseda této společnosti Pavel Svačinka, který do premiérového programu doporučil právě tato díla.

3.9.2018 13:09:00 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (MdP)

Články v rubrice - Koncerty

FOK před britským turné zahraje Dvořákovu Anglickou symfonii

Tomáš Brauner

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se připravuje na své listopadové turné po Velké Británii. Ještě než odjed ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Vladimír Mišík - Jednou tě Potkám

Přebal alba

Životní zpověď se otevřeně prolíná novým sólovým albem Vladimíra Mišíka. Album vychází pod názvem JEDNOU TĚ PO celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Válečné drama Lore

S. Rosendahlová (Lore)

Lore
Jak poznáte pravdu, když jste žili ve lži? Německo-australské válečné drama, ověnčené řadou cen (2012) celý článek

další články...