zvláštní poděkování
Volný.cz

Světová a česká novodobá premiéra z děl J. K. Vaňhala

Musica Florea a Collegium Floreum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea.
Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty.
Musica Florea 10. září v pražském Klementinu a 11. září 2018 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou představí veřejnosti novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f - moll a mše Missa in C. V české premiéře také zazní i Requiem Es - dur.
„Symfonie f - moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě,“ vyzdvihuje šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. „J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni,“ dodává. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat.

Zájem o Vaňhalova díla rostě a Musica Florea je nyní vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou v tomto případě české archivy (Želiv, Osek), převážná část je dále uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Tento projekt vznikl také ve velmi vzácné spolupráci s jedinou profesionální organizací zabývající se Vaňhalovým dílem, a to s Mezinárodní Vaňhlovou společností, která má sídlo ve Francii. Koncerty tak bude uvádět předseda této společnosti Pavel Svačinka, který do premiérového programu doporučil právě tato díla.

3.9.2018 13:09:00 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený svět

Časopis 29 - sekce

DIVADLO

Seriál k čtyřstému výročí úmrtí Williama Shakespeara

Zpupný krákal

Zpupný krákal (1/6) - Láska, jíž není přáno
Krušné začátky Willa Shakespeara, budoucího titána světové lite celý článek

další články...

HUDBA

Idea - Tempo

Přebal alba

Sólové album uměleckého šéfa a zakladatele labelu Ty Nikdy. Idea desku sice připravil s několika producenty, v celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Víra tipy

Cesty víry

Sváteční slovo kytaristy Tomáše Samiece
Pas do Božího království. Kreativec, lektor, moderátor, vystudovaný celý článek

další články...