zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Plzeňský Spartakus se protančil až na Sicílii

Michal Krčmář a Nela Mrázová v Teatro Massimo Bellini

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Spartakus tančí na prknech Velkého divadla v Plzni už druhou sezonu. A dočkal se nejen velké obliby diváků, ale i odborného ocenění - Richard Ševčík získal za titulní roli Cenu Thálie. Úspěšnou inscenaci mohli díky zájezdu Divadla J.K. Tyla v červnu spatřit i diváci v Catanii, druhém největším městě Sicílie, ležícím na úpatí sopky Etny.

Ředitel DJKT Martin Otava navázal v Teatro Massimo Bellini kontakty již před lety, když zde režíroval Káťu Kabanovou. „Jsem rád, že se zájezd podařilo zrealizovat, navíc s tak příznivou odezvou, divadlo bylo zvláště během posledních tří repríz vyprodané. Už teď jednáme o další spolupráci,“ prozrazuje ředitel. V krásném neorenesančním divadle pro 1300 diváků odehrál soubor ve dnech 7. -12. června 2016 sedm představení. Šlo přitom o jedinečnou spolupráci mezi plzeňským a sicilským divadlem.

Představení doprovázel orchestr tamního divadla pod taktovkou šéfdirigenta DJKT Norberta Baxy. „Z Plzně do Catanie byly s velkým předstihem odeslány partitury pro přípravu orchestru. Po příletu jsem s ním absolvoval tři zkoušky, a jakmile dorazil baletní soubor, následovala generálka. Byl jsem velmi potěšen nebývalou muzikálností hráčů i skvělým zvukem velkého sedmdesátičlenného orchestru," vzpomíná dirigent.

Do představení se zapojilo také šest dětí z místní taneční akademie a šest externistů, kteří pod vedením tří šermířů z Plzně nacvičili bojové scény. V titulní roli alternovali Richard Ševčík a Michal Krčmář, sólista Finského národního baletu. Spartakovu ženu Frygii tančila Jarmila Dycková nebo někdejší členka baletu DJKT Nela Mrázová, nyní sólistka baletního souboru Theater Chemnitz. Jako Crassus vystoupil Miroslav Hradil nebo Martin Šinták, jako Aegina Martina Diblíková nebo Kristýna Piechaczková, bez alternace se obešel Batiatus Jiřího Žaluda.

Od každodenní dřiny na baletním sále a na jevišti si tanečníci mohli odpočinout na pláži nebo při objevování památek. Poslední den byl čas i na výlet na Etnu. A co soubor na Sicílii překvapilo? „Zvláštností catanského divadla je tříprocentní náklon jeviště. Dříve se tak divadla stavěla, aby diváci z rovného parteru lépe viděli. Tančit na šikmě bylo náročné a neobešlo se to bez namožených kotníků,“ vysvětluje šéf baletu DJKT a zároveň tvůrce inscenace Jiří Pokorný.

27.6.2016 07:06:41 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...