zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 19. týden

Filharmonie Brno

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Terra musica
Eurovizní soutěž mladých tanečníků 2015 – 40 let souboru Musica Bohemica – Dagmar Pecková a její nový projekt Hříšnice (Premiéra)
Eurovizní soutěž mladých tanečníků se poprvé v historii bude konat v České republice, finále se uskuteční v plzeňském Novém divadle 19. června 2015. Do této prestižní a unikátní taneční soutěže posílá Česká televize své dva „národní finalisty“, z nichž jeden bude vybrán choreografem večera, Novozélanďanem Cameronem McMillanem. A právě o českém národním kole, ale i o přípravách této velké mezinárodní soutěže bude první příspěvek tohoto vydání cyklu Terra musica.
Úpravy a adaptace lidové hudby a především vlastní tvorba skladatele, zpěváka, multiinstrumentalisty, dirigenta a zakladatele souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka dominovaly i slavnostnímu koncertu k 40. výročí jeho založení. Posluchači v sále opět slyšeli hudbu, která by podle Krčka měla být „ozdobou života a přinášet uspokojení a duchovní povznesení“. Soudě podle reakcí v sále, posluchači s takovou definicí hudby souboru Musica Bohemica vřele souhlasí. I my přejeme souboru do dalších let mnoho úspěchů.
A na závěr navštívíme pražský koncert mezzosopranistky Dagmar Peckové s jejím novým projektem, nazvaným Hříšnice. Koncert byl sestaven z árií hříšnic, tedy operních postav osudových hrdinek, jakými byly třeba Dalila, Médea, Elektra či Salome. Pecková věří, že příběhy hříšnic poskytnou zároveň impuls k zamyšlení nad odpuštěním i nad tím, proč může být nenávist tak silná, že vede až k vraždě vlastních dětí. Pěvkyni doprovázel orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Aleksandra Markoviče.
Vysílání: 05.5., 22.40 hod., ČT art; Opakování: 06.5., ČT art., 10.5., ČT art

Životy slavných: Verdi (6/7)
Poutavé zpracování životních osudů slavného skladatele a zrození jeho nesmrtelné hudby. Italský koprodukční seriál (1982). Hrají: R. Pickup, C. Fracciová, G. Albertini, E. Christianová a další. Režie Renato Castellani (Premiéra)
Verdi se v nově sjednocené zemi stává poslancem prvního italského parlamentu. Kvas revolučních let ho donutil konečně pomýšlet na zajištění Giuseppiny pro případ, že by se s ním mělo něco stát, a tak se v jednom švýcarském městečku koná tajná, tichá svatba. Italští bohémové, zvaní scapigliati, Verdiho zesměšňují a jako nová umělecká krev se proti stárnoucímu skladateli vymezují. Verdi však umí držet krok s dobou a překypuje tvůrčími silami: na francouzské libreto přepracuje pro Paříž operu Macbeth a své nové dílo Don Carlos složí ve stylu velké francouzské opery. V souvislosti s Donem Carlosem se v jeho životě objeví nová žena: temperamentní mladá sopranistka českého původu Tereza Štolcová.
Vysílání: 07.5., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 13.5., ČT art

Beethovenova 9. symfonie – Koncert pro EU
Záznam koncertu Filharmonie Brno k 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie nabídne populární dílo L. van Beethovena symfonii č. 9, d moll, op. 125 s Ódou na radost. Dále účinkují: E. Dřízgová – soprán, J. Wallingerová – alt, T. Juhás – tenor, R. Novák – bas, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr P. Fiala, dirigent A. Marković. Režie L. Kodad (Premiéra)
Premiéra Deváté symfonie nebyla pouze největším životním triumfem Ludwiga van Beethovena, ale i velkou inspirací pro další generace. Dodnes patří k nejvýznamnějším a zároveň nejznámějším dílům takzvané vážné hudby. Autor totiž poprvé v historii použil pěvecké hlasy v symfonii, která navíc klade požadavek na navýšení celkového počtu hudebníků, než bylo dříve zvykem. Již při premiéře 7. května 1824 v Císařském a královském divadle ve Vídni se musely spojit dva orchestry, které byly ještě doplněny zdatnými hudebními amatéry. V roce 1972 byla Óda na radost z Deváté symfonie (bez textu) vybrána Radou Evropy jako Evropská hymna a v roce 1985 se stala hymnou Evropského společenství (dnes Evropské unie). V roce 2002 byl rukopis partitury zařazen do Světového dědictví UNESCO jako první hudební materiál v historii.
Vysílání: 10.5., 22.05 hod., ČT art; Opakování: 14.5., ČT art

3.5.2015 21:05:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...