zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy klasické hudby 42. týden

Z natáčení pořadu Konfrontace Petra Fischera

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na plovárně s Janem Hasenöhrlem
Rozhovor Marka Ebena s vynikajícím trumpetistou, zakladatelem Českého národního symfonického orchestru. Režie J. Hojtaš (Premiéra)
Vynikající český trumpetista, manažer, Jan Hasenöhrl, narozený 2. dubna 1961. V sedmnácti letech, na základě konkurzu nastoupil do Filmového symfonického orchestru, následně působil v orchestru Národního divadla a také v Pražském komorním orchestru. Hru na trubku studoval na pražské konzervatoři a po té na Hudební fakultě AMU v Praze, u profesora Václava Junka. Získal několik cen na mezinárodních interpretačních soutěžích, například Concertino Praga nebo Pražské jaro. Kromě klasické hudby se věnuje také swingu a jazzu. V roce 1993 založil Český národní symfonický orchestr, jehož je ředitelem. Spolupracuje s řadou zahraničních hvězd, jako je Andrea Bocelli, Sting, George Michael. Vystupoval v mnoha evropských zemích, Spojených státech amerických, Latinské Americe, Japonsku či Koreji.
Vysílání: 15.10., 21.20 hod., ČT art; Opakování: 19.10., ČT2

Konfrontace Petra Fischera Czech Music
Přistávací plochou kulturního modulu Petra Fischera se stává Rudolfinum. V místě symbolickém pro českou hudbu chce zjistit, zda pojem česká hudba vůbec ještě dává smysl (Premiéra)
Čeští hudebníci se čím dál více stávají významnými osobnostmi světové kultury a jejich talent překonává hranice našeho státu. Jejich úspěch za hranicemi a schopnost být součástí globálního kulturního proudu vzbuzuje otázku, nakolik vnímají a pociťují existenci specifického národního elementu, a nakolik se jedná o umělou konstrukci, jejíž význam slábne. Petr Fischer se setkává s mladým světově proslulým houslistou Josefem Špačkem a následně se zdánlivě nesourodou dvojicí Ondřejem Anděrou z experimentálně elektronické formace WWW a Ondřejem Štochlem, skladatelem vážné hudby a violistou.
Vysílání: 16.10., 22.40 hod., ČT art

Leoš Janáček: Její pastorkyňa
Opera o třech dějstvích podle dramatu Gabriely Preissové. Osoby a obsazení: Jenůfa (Libuše Domanínská), Kostelnička (Naděžda Kniplová), Števa Burja (Ivo Žídek), Laca Klemeň (Vilém Přibyl), stařenka Burjovka (Marie Mrázová), stárek (Jindřich Jindrák), rychtář (Zdeněk Kroupa), rychtářka (Jaroslava Procházková), Karolka (Marta Boháčová), pastuchyňa (Eva Hlobilová), Barena (Božena Effenbergová), Jano (Helena Tattermuschová), tetka (Anna Rousková). Sbor a Orchestr Národního divadla v Praze, sbormistr Milan Malý, řídí Bohumil Gregor. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec. (ČH)
Vysílání: 18. 10., 20.00 hod., Operní večer, ČRo 3 Vltava

11.10.2014 14:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...