zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Josef Suk

Josef Suk

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Josef Suk očima Jiřího Věrčáka
Jeden z nejvýznamnějších světových houslistů 20. století - pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka. Portrét uvádíme k jeho letošním nedožitým 85. narozeninám.
Světoznámý houslista Josef Suk (8. 8. 1929 - 7. 7. 2011) byl mimořádný ve všech ohledech. Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk byl jeden z nejlepších světových interpretů Bacha, Mozarta a Beethovena. Jeho nahrávky Dvořákových houslových koncertů jsou nenapodobitelné. Letos by se Josef Suk dožil pětaosmdesáti let. Je pochován na Vyšehradském hřbitově v rodinné hrobce.
Vysílání: 09.8., 20.20 hod., ČT art Opakování: 13.8., ČT art.

Zpívající housle
U příležitosti nedožitých 85. narozenin legendárního houslisty Josefa Suka uvádíme v jeho podání slavné světové melodie (1985). Slovem provází Josef Kemr, hraje Orchestr V. Hybše, tančí H. Vláčilová, M. Černá, J. Kadlec a členové baletu ND v Praze. Kamera J. Lebeda. Režie P. Háša.
Josef Suk (8. srpna 1929 Praha – 7. července 2011 tamtéž) byl vynikající český houslový virtuos. Narodil se v rodině inženýra Josefa Suka, majitele cukrovaru a amatérského houslisty, a Marie Sukové, rozené Vlkové. Není bez zajímavosti, že byl vnukem skladatele Josefa Suka a pravnukem Antonína Dvořáka.
Od svých 20 let působil jako primárius Pražského kvarteta. Pronikavého úspěchu dosáhl po sólovém koncertu v Praze 6. listopadu 1954. Jeho první zahraniční cesty vedly do USA, kam jej pozval George Szell, aby hrál s Clevelandským orchestrem, vystupoval v Německé spolkové republice, Holandsku a Rumunsku, následovaly cesty do Francie a Belgie.
V roce 1960 mu byly státem zapůjčeny housle od Antonia Stradivariho „Duc de Camposelice“ z roku 1710, které věnoval československému státu krátce před svou smrtí Váša Příhoda. Hrál také na Stradivariho nástroj „Libon“ a housle „Princ Oranžský“, které postavil Giuseppe Guarneri del Gesu.
V roce 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie a absolvoval s ní mnoho zahraničních turné a řadu recitálů v jejích komorních cyklech. Za své nahrávky obdržel řadu významných cen: Grand Prix du disque v Paříži za Debussyho a Janáčkových sonát, za Dvořákovo trio Dumky s Janem Panenkou a Milošem Sádlem, za komplet Mozartových houslových koncertů s Pražským komorním orchestrem.
Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk je jeden z nejlepších světových interpretů Bacha, Mozarta a Beethovena. Jeho nahrávky Dvořákova koncertu jsou vzorové.
Vysílání: 09.8., 20.35 hod., ČT art.

3.8.2014 09:08:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...