zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy v září 2009

Hudební rozhledy v září 2009

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mladá německá houslistka Sophia Jaffé, které zanedlouho vyjde i její první recitálové CD se skladbami J. S. Bacha, L. van Beethovena, E. Ysaÿe a J. Suka, poprvé vystoupila na veřejnosti v Berlíně v době, kdy jí bylo sedm let. V roce 1994 vyhrála celostátní soutěž v Německu „Jugend Musiziert“ a v roce 2005 získala 3. místo v náročné Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Absolventka hudební akademie Hannse Eislera v Berlíně, kde studovala u prof. Stephana Picarda, má za sebou již řadu úspěšných recitálů a sólových koncertů s významnými hudebními tělesy a opakovaně vystoupila i v České republice. V tomto měsíci ji však budeme moci slyšet znovu, a to na festivalu Rozhlasový podzim, kde zahraje Houslový koncert č. 1 a moll Dmitrije Šostakoviče.

Pokud by někdo před filmovým festivalem v Karlových Varech prohlásil, že kromě očekávaných filmových hvězd Johna Malkoviche, Antonia Banderase a Isabelle Huppertové se objeví někdo formátu skladatele, dirigenta a producenta Quincyho Jonese, určitě by ho nebrali vážně. A přece – na 44. ročník MFF Karlovy Vary, který se konal od 3. do 11. července, Jones nečekaně přijel, ale téměř nepoznán. Dostavil se totiž na charitativní akci Slunečnice, která nebyla přímou součástí festivalu, a tak jeho vedení ani nepovažovalo za nutné dělat mu velkou reklamu. Přitom jde i o jednoho z nejuznávanějších skladatelů filmové hudby (V žáru noci, Mackennovo zlato aj.), který navíc přijel v den pohřbu Michaela Jacksona, jehož starší alba produkoval.

Mnichovské operní slavnostní hry každoročně korunují operní (ale i baletní) sezonu Bavorské státní opery v Mnichově. Začínají koncem června a končí posledního července. Letošní festival navíc zakončil první sezonu nového kompletního vedení, kdy v čele divadla stojí intendant Nikolaus Bachler a dirigent Kent Nagano, který ovšem svůj post generálního hudebního ředitele po Zubinu Mehtovi převzal již od sezony 2006/07. Letošní sezona přinesla sedm operních premiér, Verdiho Macbetha a Aidu, Bergova Vojcka, Pfitznerova Palestrinu, Donizettiho Lucrezii Borgiu, Janáčkovu Jenůfu a Wagnerova Lohengrina, které byly na festivalu uvedeny společně s úspěšnými inscenacemi z minulých sezon. Celkem se tu tedy představilo 15 operních titulů.

V dlouhé řadě rektorů a ředitelů Pražské konzervatoře zaujímá Václav Holzknecht mimořádné a v několika ohledech zcela jedinečné postavení. Vedl konzervatoř nejdéle ze všech, kteří kdy stáli na „kapitánském můstku“ – plných 28 roků, od roku 1942 do roku 1970, za tu dobu prožil a musel vyřešit spoustu politických a společenských otřesů, které tehdy měly až existencionální dosah, a pokud srovnáme jeho aktivity s rozsahem aktivit ostatních vůdčích osobností Pražské konzervatoře, jeví se nám objem jeho činnosti jako nejširší a nejčlenitější. To proto, že se těšil velikému respektu pro svou vzdělanost, hluboké pochopení problematiky a naprosto jasnou orientaci na pozitivní přístupy v rozhodování o klíčových otázkách i o lidech, kteří byli s konzervatoří spojeni.

31.8.2009 10:08:28 Redakce | rubrika - Z médií

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...