zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 42. týden

Televizní písničky a songy Karla Černocha
Uvádíme z pořadu "Kam zmizel ten starý song" u příležitosti nedožitých umělcových 75. narozenin, které jsme si minulý týden připomněli. Kritikou byl Karel Černoch oceňován jako mimořádně technicky vybavený zpěvák dvouoktávového rozsahu, s hlasem mnohovrstevné barevnosti. Méně se už ví, že byl také autorem hudby velké části svého repertoáru. V pořadu z roku 2005 mj. uslyšíte jeho proslulé songy Docela obyčejná píseň, Zrcadlo, Letiště, Nářek převozníka, Doufej dál, Pevnost If a Poznání z muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Monte Cristo. Zpěvák Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl členem několika rockových skupin, například Karkulka, Komety a Donald. V roce 1966 začal zpívat se skupinou Juventus. V rozhlasové Houpačce měly úspěch jeho písničky Nářek převozníka, Ona se brání a Zrcadlo. Karel Černoch se postupně stal pěveckou hvězdou. V roce 1968 získal stříbrnou Bratislavskou lyru za Docela obyčejnou píseň, jejímž byl interpretem i spoluautorem. Zpěvák zemřel 27. prosince 2007 ve věku 64 let.
Vysílání: 18.10., 22.50 hod., ČT art

Melodie, které se vracejí s Václavem Neckářem
Uvádíme u příležitosti umělcových 75. narozenin, které oslaví příští týden (1972). Kamera K. Holub. Režie P. Most. Český popový zpěvák a filmový herec Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze. Od roku 1962 působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a následně v plzeňském písničkovém divadélku Alfa. V té době začal nahrávat pro Československý rozhlas (Až louky rozkvetou, ...). Poté účinkoval v divadle Rokoko, kam jej Jiřímu Šaškovi doporučil herec a pedagog Miloš Nedbal. Na konci šedesátých let minulého století byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci. Od 70. let natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K dvorním Neckářovým autorům patřil Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali mj. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. V pořadu, který uvádí a občas i zpívá Karel Štědrý, uslyšíte v Neckářově interpretaci písně, které ho proslavily – Hallo, Mademoiselle, Lékořice, Zvoňte o patro níž, Lady Jane a Jak ten čas letí.
Vysílání: 19.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 20.10., ČT art

Linka (2/10)
Karel Šíp jako host uznávaného hudebníka Rudyho Linky. Druhá série hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr (Premiéra). Druhá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným hudebníkem Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z blízké perspektivy, která je velice ojedinělá. V druhé sérii vystoupí například Luboš Andršt, Jaroslav Hutka, Karel Šíp, Randy Brecker, Mike Stern, Tonya Graves, Bill Frisell a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější, než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 19.10., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Kurt Cobain!
Portrét charismatické rockové legendy (1967–1988). Americký dokument (Premiéra). Renomovaný filmař Brett Morgen vytvořil působivý mix Cobainových osobních archivů, dosud neuvedených filmových záběrů, animací a unikátních filmových záběrů, rozhovorů s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli – výsledkem je intimní portrét charismatického nonkonformisty. Film vznikal mezi lety 2007–2015. Podnět režisérovi dala Courtney Love.
Kurt Cobain (1967–1994).
Vysílání: 20.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 21.10., ČT art

8.10.2018 18:10:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Martin Čičvák: ##T#€£#%#

Články v rubrice - Z éteru

Na plovárně s Muchowem

Na plovárně s Janem P. Muchowem
Rozhovor Marka Ebena s českým hudebníkem, skladatelem a producentem. Režie ...celý článek


Hudební tipy 24. týden

Doupě Mekyho Žbirky

The.Faith
Portrét české kultovní crossoverové kapely The.Switch. Připravil Adam Vopička (Premiéra). Pět klu ...celý článek


Zuzana Navarová 60

Zuzana Navarová

Zuzana Navarová, Iván Gutiérrez & Koa
Česko-hispánský hudební mix v brněnském Kabinetu múz v záznamu z roku ...celý článek


Folk factory - Žamboši

Folk factory - Žamboši

Folk factory: Žamboši
Několikanásobní držitelé folkového Anděla ukazují svou originální hudbou směr celému ...celý článek


Vladimír Mišík & ETC... 40 let

Vladimír Mišík

Vladimír Mišík & ETC... 40 let
Výjimečný koncert kultovní české kapely (2015). Kamera J. Hruša. Režie R. Vo ...celý článekČasopis 24 - sekce

DIVADLO

Psychologické drama Taková láska

Marie Tomášová (Taková láska)

Taková láska
Marie Tomášová a Vladimír Ráž ve filmové adaptaci stejnojmenné divadelní hry Pavla Kohouta o t celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmové tipy 25. týden

Volba zbraní

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních celý článek

další články...