zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 42. týden

Televizní písničky a songy Karla Černocha
Uvádíme z pořadu "Kam zmizel ten starý song" u příležitosti nedožitých umělcových 75. narozenin, které jsme si minulý týden připomněli. Kritikou byl Karel Černoch oceňován jako mimořádně technicky vybavený zpěvák dvouoktávového rozsahu, s hlasem mnohovrstevné barevnosti. Méně se už ví, že byl také autorem hudby velké části svého repertoáru. V pořadu z roku 2005 mj. uslyšíte jeho proslulé songy Docela obyčejná píseň, Zrcadlo, Letiště, Nářek převozníka, Doufej dál, Pevnost If a Poznání z muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Monte Cristo. Zpěvák Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl členem několika rockových skupin, například Karkulka, Komety a Donald. V roce 1966 začal zpívat se skupinou Juventus. V rozhlasové Houpačce měly úspěch jeho písničky Nářek převozníka, Ona se brání a Zrcadlo. Karel Černoch se postupně stal pěveckou hvězdou. V roce 1968 získal stříbrnou Bratislavskou lyru za Docela obyčejnou píseň, jejímž byl interpretem i spoluautorem. Zpěvák zemřel 27. prosince 2007 ve věku 64 let.
Vysílání: 18.10., 22.50 hod., ČT art

Melodie, které se vracejí s Václavem Neckářem
Uvádíme u příležitosti umělcových 75. narozenin, které oslaví příští týden (1972). Kamera K. Holub. Režie P. Most. Český popový zpěvák a filmový herec Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze. Od roku 1962 působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a následně v plzeňském písničkovém divadélku Alfa. V té době začal nahrávat pro Československý rozhlas (Až louky rozkvetou, ...). Poté účinkoval v divadle Rokoko, kam jej Jiřímu Šaškovi doporučil herec a pedagog Miloš Nedbal. Na konci šedesátých let minulého století byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci. Od 70. let natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K dvorním Neckářovým autorům patřil Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali mj. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. V pořadu, který uvádí a občas i zpívá Karel Štědrý, uslyšíte v Neckářově interpretaci písně, které ho proslavily – Hallo, Mademoiselle, Lékořice, Zvoňte o patro níž, Lady Jane a Jak ten čas letí.
Vysílání: 19.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 20.10., ČT art

Linka (2/10)
Karel Šíp jako host uznávaného hudebníka Rudyho Linky. Druhá série hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr (Premiéra). Druhá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným hudebníkem Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z blízké perspektivy, která je velice ojedinělá. V druhé sérii vystoupí například Luboš Andršt, Jaroslav Hutka, Karel Šíp, Randy Brecker, Mike Stern, Tonya Graves, Bill Frisell a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější, než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 19.10., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Kurt Cobain!
Portrét charismatické rockové legendy (1967–1988). Americký dokument (Premiéra). Renomovaný filmař Brett Morgen vytvořil působivý mix Cobainových osobních archivů, dosud neuvedených filmových záběrů, animací a unikátních filmových záběrů, rozhovorů s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli – výsledkem je intimní portrét charismatického nonkonformisty. Film vznikal mezi lety 2007–2015. Podnět režisérovi dala Courtney Love.
Kurt Cobain (1967–1994).
Vysílání: 20.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 21.10., ČT art

8.10.2018 18:10:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Hudební klub JJ Cale

JJ Cale

JJ Cale
Road movie s americkým písničkářem, který kombinuje country s blues a obdivuje ho Eric Clapton. Ame ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Olympic – procházka historií

Úsměvy Václava Hybše
Dnešním hostem J. Hanzlíka je populární hudebník, který v nadcházejících dnech oslaví ...celý článek


Bára Poláková v Malostranské besedě

Bára Poláková v Malostranské besedě

Bára Poláková v Malostranské besedě
Koncert populární herečky a zpěvačky, na kterém pokřtila své debutové a ...celý článek


Noc na Karlštejně

V. Dyk a F. Segrado

Noc na Karlštejně
Koncert pod širým nebem na Purkrabském dvoře k uctění zakladatele hradu Karlštejn nabízí ...celý článek


Lake Malawi v Parníku

A. Černý (Lake Malawi v Parníku)

Lake Malawi v Parníku
Projekt Lake Malawi zaplavil ostravský klub Parník ambiciózním britpopem. Provázejí J ...celý článek


Rudy Linka Trio live

Rudy Linka Trio

Komorní koncert světově uznávaného českého jazzového kytaristy, který nyní slaví šedesáté narozeniny (Premiéra ...celý článek


Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock
Jeden z posledních koncertů legendární britské kapely (Premiéra). Nadupaná show ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi

Legendy folku a country 1/13
Country a trampská píseň 1965–1975. Rozhovory, unikátní archivní ukázky ...celý článekČasopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Z první řady... Osud a La traviata

La traviata

Osud
Opera Leoše Janáčka, v jejímž tragickém milostném příběhu se objevují i autobiografické prvky ze sklad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend - Lana Turnerová

Lana Turnerová

Lana Turnerová – nedostižná
Krásná světlovláska s temným osudem. Francouzský dokument o legendární am celý článek

další články...