zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 33. týden

Queen: Rock Montreal 1981!

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Reggae: Kořeny
Rocksteady, to jsou kořeny, z nichž vyrostlo reggae. Když se zeptáte Jamajčanů, většina z nich vám řekne, že dává přednost Rocksteady. Lépe totiž zní, lépe se zpívá a hraje a má lepší instrumentaci.
Reggae je hudební styl, který vznikl, nebo spíše vznikal v průběhu šedesátých let na Jamajce. Jeho nejstaršími předchůdci je ska a rocksteady, tedy styly spjaté s americkým rythm and blues, jazzem a soulem, v jejich textech se zřídka kdy objevovala rastafariánská tematika. To přišlo až začátkem sedmdesátých let, spíše se texty týkaly zábavy, občas se objevila i kritika na sociální situaci na Jamajce a nebo se týkaly výtržností páchaných rude boys, kteří byli hlavními přívrženci této hudby. Reggae se dá vystopovat až koncem roku 1968, kdy se náhle vytrácí rocksteady a je nahrazeno novým rychlejším stylem: Reggae. Vysílání: 13.8., 01.10 hod., ČT2; Opakování: 17.8., ČT2.

Made in Cuba (Havana Blues)
V roce 2005 vzbudil celosvětovou pozornost španělský film Havana Blues (uvedla i Česká televize), v němž se na pozadí milostného příběhu objevila překvapivě pestrá část kubánské undergroundové hudební scény. Kubánci bývají spojováni většinou s typickými latinsko-americkými rytmy. Ale heavy metal? Dnes, kdy už se nikdo nediví ničemu, je čas podívat se na tuto záležitost blíž a poznat hudebníky, kteří se podíleli na soundtracku dnes už legendárního snímku. Vysílání: 18.8., 13.20 hod., ČT2; Opakování: 20.8., ČT2.

Celebration Jazz
Karel Růžička se narodil 2. 6. 1940 v Praze. Studoval na pražské konzervatoři bicí nástroje a klavír. Záhy po absolutoriu v r. 1960 začal spolupracovat s průkopnickým souborem Studio 5 Luďka Hulana. Po vojenské službě v AUS VN a čtyřech sezonách v divadle Semafor s orchestrem Ferdinanda Havlíka byl v polovině šedesátých let angažován Karlem Krautgartnerem do Jazzového orchestru čs. rozhlasu, kde měl možnost jako skladatel a aranžér i spoluvytvářet jeho repertoár.
Mezi lety 1970–1980 působil v souborech Jazz Celula Laca Decziho a SHQ Karla Velebného. Současně nahrával a koncertoval se sólisty, jako jsou např. Rudolf Dašek, Tony Scott, George Mraz, Jiří Stivín, Rudolf Rokl, Jean Luc Ponty, Carmell Jones, Andrew Cyrille, Jean Toots Thielemans, Tomasz Szukalski a dále s orchestry Gustava Broma, Pražským bigbandem Milana Svobody, Finnish Radio Bigband-YLE, bigbandem Dánského rozhlasu a jako dirigent s jazzovým orchestrem Evropské rozhlasové unie EBU.
V r. 1979 zvítězil se skladbou Echoes (Ozvěny) v mezinárodní soutěži Concours International de Composition de Themes de Jazz Monte Carlo, kde později působil jako člen poroty a pedagog na tamní hudební akademii. Jako skladatel se souběžně s jazzovými tématy zabývá i komponováním větších celků a to jak hudby komorní, tak skladeb symfonických a vokálních. Jeho skladby Celebration Jazz Mass, Te Deum a Magnificat byly s velkým úspěchem uvedeny na festivalech Pražské jaro, na Evropských kulturních týdnech v německém Passau a na koncertech ve Spojených státech Amerických (Washington D.C., Columbia, New York). V letech 1996 a 1997 byl prezidentem České jazzové společnosti.
Je ředitelem každoroční Jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantu a v současnosti se věnuje kromě koncertních aktivit a komponování též pedagogické činnosti na skladatelském oddělení konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. Vysílání: 18.8., 20.55 hod., ČT2.

Queen: Rock Montreal 1981!
Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s nímž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové tiffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho. Záznam, v němž kromě Mercuryho vyniká svými sóly elektrický kytarista Brian May. Vysílání: 18.8., 01.50 hod., ČT2; Opakování: 20.8., ČT2.

13.8.2012 13:08:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p celý článek

další články...