zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Maximální fotografie - fotograf Václav Chochola

Václav Chochola: Noční chodec (1949)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

„Každá nepovedená fotografie mě stojí víc, než mohu vypovědět, a nesmím na ni moc myslet, abych se nezhroutil, že právě ona to byla, na které záleželo všechno,“ fotograf Václav Chochola.

Od 2. července do 28. září 2008 proběhne v jižních zahradách Pražského hradu pátý ročník výstavy MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE, která již tradičně Letní shakespearovské slavnosti doprovází. Skupina PPF, generální partner festivalu, na ní opět představí část ze své ojedinělé sbírky české fotografie. Ta patří svým rozsahem i zaměřením k nejvýznamnějším kolekcím u nás.

MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE letos nabídne výběr z díla Václava Chocholy, klasika české portrétní a výtvarné fotografie. Výstava Noční chodec je nazvána podle slavného výjevu z roku 1949, na němž u rozsvícené lampy v pražské ulici zapózoval před dlouze exponujícím aparátem sám autor.

„Na fotografiích Václava Chocholy se ojediněle protíná cit dokumentární a výtvarný,“ říká kurátor výstavy Pavel Lagner. „Jeho realistické černobílé snímky jsou vždy pevně zakotvené v naší každodennosti, přítomný okamžik má však na Chocholových fotografiích zároveň nádech neskutečna.“

Václav Chochola je považován za výjimečnou osobnost české fotografie, oscilující mezi výtvarným uměním, dokumentem a žánrovou reportáží. Inspiroval se surrealismem, poetikou Skupiny 42, civilismem i poválečným existencialismem. Je autorem slavných aktů, tajuplných snímků města i mnoha fascinujících portrétů, v nichž ve zkratce, s citem a s náznakem prostředí obdivuhodně vystihl povahu fotografovaných osobností.

V zahradě Rajské a Na Valech bude rozmístěno celkem 26 velkoformátových zvětšenin Chocholových fotografií. Snímky ze sbírky skupiny PPF doplnil kurátor Pavel Lagner tentokrát prácemi získanými z archivu fotografovy dcery Blanky Chocholové, otcovy blízké spolupracovnice. Vedle Nočního chodce uvidí návštěvníci i patrně nejslavnější Chocholovy portréty malíře Salvadora Dalího a cenné výjevy z dnes už neexistující Prahy, které fotograf pořídil na Starém Městě a libeňské periférii.

Zvětšeniny budou opět instalovány na třímetrových skleněných stojanech s ocelovou podestou, které pro expozici pod širým nebem navrhl architekt Michal Froněk z ateliéru Olgoj Chorchoj. Autorem grafického designu výstavy, plánků prohlídky i plakátů je Studio Najbrt.

Jižní zahrady Pražského hradu jsou v červnu a červenci otevřené od 10 do 21 hodin, v srpnu od 10 do 20 hodin a v září od 10 do 19 hodin. Vstup na výstavu Noční chodec je opět zdarma.

23.6.2008 18:06:08 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

V Mahenově divadle zazní nejslavnější otázka na světě

Tomáš David (vizuál NdB)

Být nebo nebýt? Otázka, kterou zná téměř celý svět. Tentokrát ji uslyší diváci v Činohře Národního divadla Brn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...