zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ploština – nezapomínejme, i ticho má svůj hlas

Expozice Tragédie na Ploštině

autor: Petr Schier  

zvětšit obrázek

Podobně jako řada jiných destinací, i národní kulturní památka Ploština se těší velkému zájmu veřejnosti. Národní kulturní památník Ploština připomíná tragické události z konce II. světové války, kdy zemřelo rukou nacistů dvacet osm osob. Zdejší osada byla vypálena. Poválečný areál zahrnuje památník obětem, kapli, expozici Tragédie na Ploštině a Nová ploština čekal na obnovu dlouhá desetiletí. Léta plánování a různých záměrů ukončila rozsáhlá rekonstrukce a vybudování velkorysého návštěvnického centra s moderní expozicí, které se otevřely veřejnosti v dubnu roku 2022. Dílo se podařilo s veškerou pietou na výbornou.

Nová budova je moderní návštěvnické centrum elipsovitého objektu zapuštěného do země se zelenou střechou, uprostřed ústí světlovody do části expozice Ticho. Kromě tohoto pietního místa jsme svědky přírodních podmínek a běžného života v osadě. Autorem interaktivní audiovizuální expozice je Ondřej Machálek, etnograf a historik. Představuje nejen jednotlivé oběti, ale i viníky, zejména konfidenty gestapa a udavače a připomíná i tragické události konce války z okolních obcí Prlova, Vařákových Pasek, samot v kopcích nad Vizovicemi či Juříčkova mlýna. Je zde i zmíněná místnost Ticha, kde může být každý sám se sebou. Třetí částí je nově vystavěný dům na půdorysu původního muzea, kde návštěvníci uvidí život a osud Ploštiny po válce.

Dále můžete pokračovat k expozici Nová Ploština, která se nachází ve statku č. p. 23, dnes č. p. 166, jednom z těch, které byly vystavěny pro přeživší. Zdejší muzejní expozice se zaměřuje na historii osady Ploština od roku 1945 po současnost. Obytné místnosti v přední části domu jsou zařízeny tak, jak mohly vypadat v průběhu prvních desetiletí po výstavbě v roce 1947. V zadní části objektu, kde se původně nacházelo hospodářské zázemí - chlévy pro dobytek, se návštěvník seznámí s fenoménem Ploštiny jako památníku. Expozice na příkladu místa připomíná proměny vztahu společnosti k pietě a uctění památky padlých, a to včetně dobového kontextu a násilné ideologizace po komunistickém převratu. Závěr patří snahám o rehabilitaci pietního místa po roce 1989.

Komplex na Ploštině nabízí kromě silného historického příběhu také příjemné zázemí, které lze přizpůsobit potřebám lektorských programů, ale i seminářů a konferencí. I to je jedna z cest, jak udržet do budoucna Ploštinu živou a zajímavou.
Celá tragédie je literárně zpracovaná v knize Ladislava Mňačka SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN. Tato kniha se dočkala dvojího filmového zpracování. Film z roku 1963 natočil režisér Ján Kádar. Do jedné z hlavních rolí obsadil Jana Kačera. Spisovatel byl očitým svědkem celé události. Ta ho poznamenala na celý život.

Český rozhlas 2 Praha odvysílal v premiéře 27. května 2024 v rámci cyklu Stopy, fakta svědectví Stanislava Motla díl nazvaný PŘÍZRAK ZVANÝ ENGELCHEN ANEB HONBA ZA POKLADEM JOZEFA TISA .

Koncem roku 2023 bylo Památníku Ploština uděleno Zvláštní ocenění prestižní soutěže Stavba roku za celospolečenský přínos rekonstrukce komplexu na Ploštině. Mimořádným úspěchem je hlavní cena Gloria Musaealis v kategorii nejlepší muzejní počin roku 2023, kterou Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo právě za expozici Tragédie na Plošině.

A názor potomků jedné z obětí? „Oni stejně neměli na vybranou. Na dveře vám zabouchal chlap. Nikdy jste nevěděli, zda je to partyzán nebo provokatér. Pomůžete mu nebo ne, vždycky bude špatně.“ Nejhorším ostnem celé tragédie je, že tento bestiální zločin spáchaný na civilním obyvatelstvu se udál dvacet dní před podpisem kapitulace Německa. Ploština nebyla v bývalém Československu jediným místem. Nezapomínejme. Dějiny se mohou opakovat.

www.pamatnikplostina.cz

3.6.2024 22:06:31 Petr Schier | rubrika - Zveme ...