zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Leoš Janáček - 90 let od úmrtí

Leoš Janáček

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku
Slavný cyklus klavírních skladeb uvádíme u příležitosti 90. výročí úmrtí hudebního génia (1977). Na klavír hraje J. Páleníček. Kamera I. Bojanovský. Režie E. M. Bergerová. Po zarostlém chodníčku je do dvou částí rozdělený cyklus patnácti klavírních skladeb Leoše Janáčka (3. 7. 1854 – 12. 8. 1928). Vy uslyšíte první řadu, z níž jistě znáte emotivně působivé části Lístek odvanutý, Frýdecká Panna Maria, Štěbetaly jak laštovičky, Tak neskonale úzko a Sýček neodletěl!
Janáček zkomponoval všechna svá důležitá klavírní díla v první dekádě 20. století. Svoji první řadu skladeb „Po zarostlém chodníčku“, založených na moravských lidových melodiích, začal koncipovat v době kompozice opery „Její pastorkyňa“. Skladby byly původně zamýšleny pro harmonium a poprvé je nechal Janáček zveřejnit v roce 1901. Po sedmi letech rozsah rozšířil na devět skladeb, a ty už byly zkomponovány pro klavír. Konečná podoba první části byla zveřejněna roku 1911.
Významný český klavírista, hudební skladatel, pedagog a organizátor hudebního života Josef Páleníček (1914–1991) patřil mezi nejvýznamnější interprety klavírní tvorby Leoše Janáčka. Byl žákem Karla Hoffmeistera, Vítězslava Nováka, ve Francii pak Alfreda Cortota a Alberta Rousella. Byl jedním z prvních sólistů České filharmonie. Jeho interpretační umění se proslavilo zejména ve skladbách Beethovena, Brahmse, Janáčka, Martinů a Debussyho, které přednesl na mnohých pódiích všech kontinentů světa. Jako letitý pedagog hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze byl zván do porot nejvýznamnějších klavírních mezinárodních soutěží. Byl zakladatelem světově proslulého Smetanova tria (později České trio).
Vysílání: 12.8., 23.00 hod., ČT art

Leoš Janáček: Sinfonietta
V přednesu České filharmonie řízené V. Neumannem uvádíme ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze nejznámější symfonickou skladbu hudebního génia u příležitosti 90. výročí jeho úmrtí (1977). Režie M. Macků.Sinfonietta je orchestrální skladba Leoše Janáčka, jež byla poprvé předvedena pražskému publiku dne 26. června 1926 pod vedením Václava Talicha současně s Glagolskou mší. Pět částí Sinfonietty mají kromě italských tempových označení mimohudební názvy: Fanfára, Hrad, Králové klášter, Ulice a Radnice. V tomto Janáčkově díle je výrazně rozšířena žesťová sekce.
Václav Neumann (1920–1995) byl významný český dirigent. Jeho doménou byla hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů a snahou prosadit i v době normalizace provádění děl Miloslava Kabeláče. Nahrál též kompletní symfonické dílo Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu. Připomeňme vídeňské nastudování Rusalky s Gabrielou Beňačkovou, četné inscenace Prodané nevěsty, Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky a dalších děl. Byl dlouholetým, velice oblíbeným šéfdirigentem České filharmonie.
Vysílání: 12.8., 23.30 hod., ČT art

30.7.2018 07:07:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek


Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ostravská muzejní noc dvacet tisíc vstupů

OMN-Nová radnice věž (Foto: Lukáš Ston)

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lid celý článek

další články...