zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o fenomenální skupině Queen

Queen

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Queen: These Are Days Of Our Live 01
Britský hudební dokument o fenomenální skupině. Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s níž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové riffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho. Farookh Bulsara se narodil na ostrově Zanzibar a v roce 1954 začal chodit na misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter's v Panghani blízko Bombaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve školních divadelních představeních.
Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics s cílem studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 obdržel diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem byl tehdy Jimi Hendrix, a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem jeho formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem děl studentů školy a později i oblečení na tržišti v Kensingtonu.
Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch, a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil skupinu Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako čtvrtý v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny.
Vysílání: 11.8., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art., 16.8., ČT art

Queen: These Are Days Of Our Live 02
O tom, že má AIDS, se zpěvák Freddie Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24. listopadu 1991 umřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahuje běžné excesy rockových hvězd. "Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová", chlubíval se Mercury přátelům. Svěřil se pouze své přítelkyni Mary Austinové a manažerovi skupiny Queen Jimu Beachovi. Dohodli se, že zatím o všem pomlčí i před Mercuryho queenovskými kolegy, kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a baskytaristou Johnem Deaconem. "Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit", argumentoval Mercury.
Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. 11. 1975 vyšla deska A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, a kde kytara působila jako zvuk orchestru. Po deseti dnech se singl Bohemian Rhapsody vyhoupl na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých devět týdnů. (Tento úspěch se podruhé zopakoval po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčby nemoci AIDS).
Počátkem osmdesátých let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, nicméně oblečky a chlapečky střídal dál. 30. 6. 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. 7. 1985 – dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, které přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliardy televizních diváků po celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě stihl natočit se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. místo v hudebním žebříčku v Británii a 30. místo v USA.
23. 11. 1991 – Freddie Mercury přiznává světu, že je HIV pozitivní.
24. 11. 1991 – kolem 19.00 umírá nemocí AIDS oslabený Freddie Mercury na zápal plic.
Vysílání: 11.8., hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art., 17.8., ČT art

30.7.2018 12:07:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...