zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ostravská muzejní noc dvacet tisíc vstupů

OMN-Nová radnice věž (Foto: Lukáš Ston)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lidé v noci navštívit muzea, galerie, technické památky, ale také radnice, uměleckou školu nebo sociálně prospěšné organizace v Ostravě. Dvacet osm ostravských institucí včera nabídlo volný vstup a prohlídky svého zázemí. Tématem letošního ročníku bylo cestování časem, a proto byl doprovodný program inspirován oslavami stoletého výročí vzniku Velké Ostravy. Organizátoři odhadují dvacet tisíc vstupů.

,,Ostravskou muzejní noc jsme v letošním roce poprvé zahájili na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Návštěvníci si z festivalu odnesli nejen spoustu zážitků, ale získali také širší povědomí o historii našeho města. Přátelskou atmosféru jsme si užili také my, zaměstnanci zapojených organizací. Šťastní a spokojení návštěvníci jsou pro nás satisfakcí za celoroční práci. Navíc k nám často přicházejí lidé, kteří nejsou našimi pravidelnými diváky, a přesně to je cílem našeho festivalu. Během včerejšího večera jsme zaregistrovali také návštěvníky z příhraničí. Jsem moc ráda, že festival přispívá k šíření povědomí o ostravské kultuře také v Polsku“, uzavřela Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

INTERAKTIVNÍ AKTIVITY LÁKALY NEJVÍCE NÁVŠTĚVNÍKŮ
Děti i dospělí si užili malování na obličej, vyráběli škrabošky a masky, čepice, kabelky, malovali na tašky, vyzkoušeli si různé výtvarné a fotografické techniky, hasili požár, zachraňovali lidské životy, jezdili v historických dopravních prostředcích, poznávali temná zákoutí zapojených organizací, skládali mozaiky, prohlíželi si Ostravu z radničních věží, účastnili se kvízů a nejrůznějších her. Na cestu do minulosti se vypravili prostřednictvím komentované procházky s Národním památkovým ústavem, u Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nové radnice města Ostravy si užili prvorepublikovou atmosféru, módní přehlídky nebo výstavu veteránů.

Festival pravidelně navštěvují rodiny s dětmi, v pozdějších večerních hodinách ovšem nebylo výjimkou setkat se se skupinami dospělých, kteří se vyrazili kulturně vzdělávat a bavit. ,,Veřejnost projevila největší zájem o program v Dílnách Dopravního podniku Ostrava a Galerii výtvarného umění v Ostravě. Ke hranici dvou tisíc návštěvníků se přiblížilo také Ostravské muzeum a Střední umělecká škola, Ostrava. Tisícovku zájemců dále přivítaly PLATO Ostrava, Národní zemědělské muzeum Ostrava, Nová radnice města Ostravy a Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz“, uvedla Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka festivalu. K přepravě mezi institucemi návštěvníci využívali dvě muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava zdarma.

Zajištění večerního programu a provozu během festivalu je pro zapojené instituce náročné. O to více si nadšení a zájem ze strany veřejnosti zaměstnanci zapojených organizací užívají. Letos se do festivalu nově zapojily ostravské studio České televize, Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) a Bytové muzeum Jubilejní kolonie. Každou z institucí navštívilo během večera kolem tří set návštěvníků.
Ostravská muzejní noc je součástí Dní Fajne rodiny, které přinášejí atraktivní program pro rodiny s dětmi, a celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který organizuje Asociace muzeí a galerií ČR. Finančně festival podpořily statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

17.6.2024 09:06:04 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zprávy

Andělárium 2024: Sochařské sympozium v Rejcharticích

Andělárium 2024

Každý třetí týden v červenci se obec Rejchartice stává centrem sochařů a řezbářů, kteří proměňují dřevo z okol ...celý článekČasopis 29 - sekce