zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Bernardo Bertolucci

K. Reeves (Malý Buddha)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Poslední tango v Paříži
Marlon Brando a Maria Schneiderová v tanci sexu a smrti na pokraji propasti holé lidské existence. Francouzsko-italské drama (1972). Dále hrají: J.-P.Léaud, M. Michiová, M.-H. Breillatová, C. Breillatová, C. Allégretová a další. Režie Bernardo Bertolucci. Paul, Američan ve středním věku se v opuštěném pařížském bytě k pronajmutí setkává s mladičkou Francouzskou Jeanne. Paulova žena spáchala sebevraždu, Jeanne plánuje svatbu s mladým filmovým režisérem, nesourodá dvojice, která by na ulici sotva o sebe zavadila pohledem. Mezi odřenými stěnami kolem sebe krouží dvě bytosti, které se chtějí vzájemně přiblížit, ublížit si, a především obhájit svou existenci. Film zatracovaný a obdivovaný, nemohl nevzbudit skandál a kontroverzi až po úplné zatracení. Nedostižný Marlon Brando, odvaha a bravura Bernarda Bertolucciho a kamera Vittoria Storara vytvořili neopomenutelný film světové kinematografie.
O filmu toho bylo hodně napsáno, k výstižným textům patří článek Uga Casiraghio: "Poslední tango v Paříži je doposud nejodvážnější a nejucelenější Bertolucciho dílo, mladistvé a zároveň vyspělé, překvapivé vnitřní zralostí a formální vytříbeností, přitom matoucí rejstříkem myšlenkových motivů. Ne všechny jsou možná rovnoměrně zdůrazněny, některé jsou pouze naznačeny, jenom se tu o ně zavadí, do značné míry jde o otevřený film a přitom hádankovitý, prodchnutý četnými literárními i filmovými narážkami a zároveň prostoupený a podpíraný nápory bytostné autentičnosti, naléhavou připomínkou smrti, doprovázenou ideologickým odhalováním buržoazie a jejích mýtů (především mýtus sexu), intenzivním a rozdychtěným patosem při postihování otcovy živočišnosti a dceřiny bezbranné disponovatelnosti. Tento tanec sexu a smrti na pokraji propasti holé lidské existence, bez východiska a bez možnosti zařazení do rámce dané společenské struktury je zaznamenán nepopiratelně s filmovým mistrovstvím, jež podmaňuje a okouzluje."
Vysílání: 21.9., 21.50 hod., ČT2

Malý Buddha
Chlapec ze Seattlu prožívá dva a půl tisíce let starý pohádkový příběh, který se promění ve skutečnost. Velkolepý filmový epos o setkání dvou rozdílných světů, tradice a současnosti. Francouzský koprodukční film (1993). Hrají: K. Reeves, Ch. Isaak, B. Fondová, A. Wiesendanger a další. Režie Bernardo Bertolucci. V evropském koprodukčním filmu Malý Buddha se italský režisér Bernardo Bertolucci znovu vrátil do Orientu, kde se odehrávala už jeho předcházející filmová freska Poslední císař o životě čínského panovníka po komunistickém převratu. Jak napovídá už samotný název, tentokrát zaujalo autorovu pozornost jedno z největších světových náboženství – buddhismus. Jeho legendy, historie, filozofie a zejména pak víra v převtělení se ve snímku proplétají ve dvou příbězích, které od sebe dělí tisíce let. Vše začíná krátkým telegramem o možném následovníkovi zesnulého duchovního vůdce Lamy Dorjeho. Nalezení vyvoleného dítěte a jeho zasvěcení je mimořádnou událostí celého buddhistického světa. Ovšem budoucí "malý Buddha" nemusí být vůbec narozen na tibetské půdě a tak se Lama Norbu, student a blízký přítel Lamy Dorjeho, vydává do Seattlu, Káthmándú a nakonec Indie, aby si promluvil se všemi adepty. Mezi zkouškami vypráví dětem legendu o princi Siddhárthovi, který se vzdal královského přepychu, aby všem lidem pomohl od utrpení a ukázal jim cestu k osvícení. Rodiče amerického chlapce si však vůbec nejsou jistí, nakolik by měli své dítě vystavovat buddhistickému učení a dalším zkouškám, když v převtělení sami nevěří.
Vysílání: 27.9., 22.25 hod., ČT2

17.9.2020 14:09:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek



Časopis 13 - sekce