zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výzva k uctění památky Milady Horákové

Milada 70: Zavražděna komunisty

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V souvislosti s výročím 70 let od vykonstruovaného procesu a popravy doktorky Milady Horákové, která byla za spiknutí a velezradu 27. června 2020 v 5:35 hodin ráno popravena, vznikla občanská iniciativa s názvem Milada 70: Zavražděna komunisty. Iniciativa zveřejnila svou “Výzvu spoluobčanům, institucím a samosprávám k uctění památky doktorky Milady Horákové”. Jejím smyslem je několik aktivit, které připomínají široké veřejnosti nejen osud Milady Horákové, ale především její odvahu a postoje. Ty podle iniciátorů zůstávají důležitou inspirací dodnes.

Iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty vznikla z popudu několika jednotlivců. Založili ji Michal Gregorini z neziskové organizace Dekomunizace, o. s., Leoš Válka, zakladatel a ředitel Centra současného umění DOX, Marek Vocel, MVP events, member of Permanent Gig a Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V tuto chvíli iniciativu podpořily a k výzvě se přihlásily řady osob a institucí, mezi nimi například Magistrát hlavního města Prahy a primátor Zdeněk Hřib, MČ Praha 7, Dopravní podnik HMP, Univerzita Karlova a její rektor Tomáš Zima, Národní galerie, vydavatelství Vltava-Labe-Press, ČTK, spolek Korzo Národní, studio Soundsquare, Václav Dejčmar, Libor Winkler, Pavel Bouška, Aleš Klemperer, Pavel Štingl a další.

“Kromě samotné Výzvy budeme v pátek 26. června, tedy den před samotným výročím, prostřednictvím obecního rozhlasu několikrát denně vysílat audio koláž, která vznikla z autentických nahrávek soudního procesu a z dopisů, které Horáková napsala ve vězení před popravou své rodině,” upřesňuje Marek Vocel.
“Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jako by z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ dodává Michal Gregorini.

Na desítkách významných budov v Praze budou po dobu jednoho až dvou týdnů vyvěšeny velkoplošné vizuály s portrétem Milady Horákové a titulkem “Zavražděna komunisty”. Tyto bannery jako připomínka výročí budou vidět na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde Milada Horáková studovala, a také např. na budovách Národního muzea, Karolina, FAMU, Rudolfina či Veletržního paláce.
K aktivitě se může připojit každý občan, instituce, škola či radnice v celé zemi a může ve dnech před 27. 6. vyvěsit černý prapor na znamení uctění památky Milady Horákové i jako připomínku 70 let od justiční vraždy. Pro všechny, kdo se připojí k Výzvě, budou k dispozici vizuální podklady, plakáty a audio koláže určené k dalšímu šíření.

22.6.2020 15:06:47 Redakce | rubrika - Zprávy