zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Tommy Lee Jones

Císař

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Císař
Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži. Americký film z poválečného Japonska (2012). Hrají: M. Fox, T. L. Jones, E. Hatsuneová, T. Nishida, M. Haneda, K. Momoiová, C. Moy a další. Režie Peter Webber. Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl.
Vysílání: 02.10., 21.50 hod., ČT2

V elektrizující mlze
Hříchům minulosti neunikneš. Tommy Lee Jones v hlavní roli amerického kriminálního filmu (2009). Dále hrají: J. Goodman, P. Sarsgaard, M. Steenburgenová, Kelly Macdonaldová, N. Beatty a další. Režie Bertrand Tavernier (Premiéra). Texaský spisovatel James Lee Burke napsal v letech 1987–2013 dvacet románů s postavou bývalého neworleanského detektiva Davea Robicheauxe. Dva z nich zatím vyšly v českém překladu (Kat musí zemřít, Pegasův pád) a jiné dva se dočkaly ve Spojených státech filmových adaptací (Nebeští vězni, V elektrizující mlze). Zatímco v prvním snímku (1995; režie Phil Joanou) hlavní postavu ztělesnil Alec Baldwin, v tom druhém (2009; režie Bertrand Tavernier) do ní byl obsazen typově mnohem vhodnější Tommy Lee Jones. Jeho příběh se odehrává v louisianském okrese Iberia, kde na každém kroku vidíme pozůstatky řádění hurikánu Katrina (tenhle aspekt v románu, který vyšel v roce 1993, samozřejmě chyběl). Robicheaux jako místní šerif vyšetřuje několik vražd mladých žen a také se dostane na stopu vrahů, kteří v šedesátých letech zastřelili černocha a jeho tělo pohřbili v močálu. S minulostí se ve filmu setkáváme na každém kroku, nejčastěji v podobě jižanského generála Hooda (hraje ho bývalý bubeník Dylanovy doprovodné kapely The Band), který se Robicheauxovi pravidelně zjevuje a nabízí své postřehy k probíhajícímu vyšetřování. Vedle hereckého výkonu Tommyho Lee Jonese zaujmou i další představitelé, mj. John Goodman jako místní mafián Balboni a Mary Steenburgenová v roli Robicheauxovy ženy Bootsie. Režisérem snímku byl francouzský tvůrce Betrand Tavernier, který je známý svým obdivem k americké kinematografii. Drama V elektrizující mlze mělo premiéru v rámci berlínského filmového festivalu v roce 2009 a do kin se dostalo pouze v Evropě a v několika asijských zemích. V USA film vyšel jen na DVD, navíc ve zkrácené verzi.
Vysílání: 08.10., 21.45 hod., ČT2, Velikáni filmu... Tommy Lee Jones

18.9.2017 10:09:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dubnové tipy z Divadla Viola

Hugo Haas a Adina Mandlová

Inscenace Michelangelo: mramorová horečka v úterý 9. dubna od 20 hodin ve Viole nabídne silný příběh génia a j celý článek

další články...