zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní soutěž pro juniorské tanečníky v NdB

Ilustrační foto (Foto: Arthur Abram)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na půdě Národního divadla Brno vzniká nový ambiciózní projekt European Dance Competition Brno 2023 - mezinárodní taneční soutěž určená pro studenty tanečních konzervatoří a profesionálních baletních škol z celé Evropy ve věku od 12 let do ukončení studia. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. Soutěž se bude konat 27. - 29. června 2023 v Janáčkově divadle, registrace účastníků probíhá až do 9. června na stránkách www.edcb.cz.

European Dance Competition Brno 2023 se vztahuje k bohaté historii spolupořadatelství Baletu NdB na českých, československých i historicky prvních mezinárodních baletních soutěžích na půdě Národního divadla Brno. Balet NdB se rozhodl změnit tradiční model baletní soutěže a rozhodl se uspořádat mezinárodní soutěž ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek a kreativní produkční společností Art 4People.
„Uspořádáním taneční soutěže se naplňuje významná část naší dlouhodobé strategie. Její součástí je co největší záběr baletu NdB v rámci tanečního umění. Tak jako bylo založení juniorského souboru NdB 2 pro nás historickým mezníkem, i Evropská taneční soutěž je důležitým nástrojem vyhledávání talentů pro náš soubor,“ doplňuje umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský.

Zaměření soutěže umožňuje rozšíření soutěžního spektra o čistě současné podoby tance bez povinnosti prokazování mimořádných dovedností v klasické taneční technice. Tento přístup je zásadní změnou umožňující účast v soutěži i mladým tanečníkům zaměřeným převážně na současný tanec. V porotě zasednou přední evropští odborníci, přičemž předsedou poroty bude dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska. Hodnotit výkony tanečníků dále bude umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, uznávaný choreograf Lukáš Timulak a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu.

Stejně jako projekt juniorského souboru Balet NdB 2, je i mezinárodní taneční soutěž zaměřená na budoucnost uměleckého tanečního oboru a cíleně na mladé tanečníky. Není tedy překvapením, že hlavní cenou soutěže je angažmá v Baletu NdB 2, přičemž hodnota tohoto kontraktu činí 300 tisíc korun. Další příležitostí pro vítěze bude bezplatná účast na letním masterclass se světovými tanečníky Ninou Ananiashvili a Denisem Matvienkem v Brně (10. - 16. července), poukaz na 20% slevu na Summer Intensive Masterclass v Brně získají všichni účastníci soutěže.
Mezinárodní porota bude hodnotit mladé tanečníky ve třech soutěžních kategoriích ve třech soutěžních dnech, kdy druhé a třetí kolo bude přístupné pro veřejnost.

29.5.2023 15:05:00 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Šéfdirigentem Janáčkovy opery se stane Robert Kružík

Robert Kružík

Robert Kružík, který je v současné době stálý dirigent Janáčkovy opery NdB, šéfdirigent Filharmonie Zlín a stá ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Divadlo D21 nová sezóna s podtitulem Normalizuj(e)me se

Divadlo D21

Divadlo D21 pořádá 14. září 2023 oficiální, leč neformální zahájení nové divadelní sezóny. Tato sezóna, jak os celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 38. týden

Cesty víry: Krajinou trojramenných křížů

Křesťanský magazín
Jak jsou přijímány ženy jako představitelky církevních společenství? Signalizují změny v celý článek

další články...