zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský kruh přátel hudby zahájí Cappella Mariana

Cappella Mariana

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Obnovená tradice pořádání cyklu komorních koncertů v České Lípě v rámci Kruhu přátel hudby vstupuje letošním rokem do druhého ročníku. Pod hlavičkou spolku ARBOR, který je současně i pořadatelem MHF Lípa Musica, se opět uskuteční šest koncertů, na nichž se představí renomovaní i začínající interpreti v oboru klasické hudby. Hudební setkání podobně jako při prvním ročníku obohatí připomenutí významných historických osobností spjatých s regionem Českolipska, a to díky spolupráci s místním Vlastivědným spolkem. Českolipský kruh přátel hudby zahájí v úterý 15. ledna 2019 vystoupení vokálního souboru Cappella Mariana, který představí poctu nejen franko-vlámské franko-vlámské polyfonii a její recepce v renesančních Čechách, ale především osobnost českolipského renesančního skladatele Balthasara Resinaria, kterým patřil k významným osobnostem reformace.

Koncert se uskuteční v Centru textilního tisku a poslední vstupenky jsou ještě v prodeji ve festivalové pokladně či online na www.lipamusica.cz. Poslední dny je také v prodeji zvýhodněné předplatné na celý cyklus.
První ročník komorního cyklu se u návštěvníků setkal s velkým ohlasem a jednotlivé koncerty byly vyprodané. Cílem tedy je na úspěšnou akci navázat druhým ročníkem a pokračovat v obnovené tradici KPH i do budoucna. Všech šest hudebních zastavení bude hostit Česká Lípa. Konkrétně se bude většina akcí konat v místním Centru textilního tisku, nově se letos cyklus představí i v kostele Mistra Jana Husa a červnový program bude stejně jako loni openairem v Městském parku. Stejně jako v předchozím roce pokračuje také dedikování koncertů významným Českolipanům minulosti ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska. Před každým koncertem bude prosloven krátký referát o patriotech, kteří se angažovali pro Českou Lípu a její okolí. Na koncertech se představí například violoncellista Jiří Bárta, harfistka Jana Boušková, Belfiato Quintet nebo cembalistky Petra Žďárská a Giedrė Lukšaitė Mrázková. Z mladých hudebnických vod cyklus představí duo Matouše Pěrušky a Kristiny Vocetkové.

Zahajovací lednový koncert představí v České Lípě poprvé soubor Cappella Mariana, který vznikl jako komorní vokální soubor v roce 2008. Specializuje se na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Kritika u něj nadšeně přijímá především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří v rámci Capelly Mariany vystupují na prestižních evropských festivalech po celé Evropě. Uměleckým vedoucím a zakladatelem souboru je Vojtěch Semerád, který je mimo jiné také členem souboru Collegium Marianum a jako sólista či komorní hráč vystupuje na významných evropských pódiích a festivalech. Kromě vlastní interpretace se věnuje staré hudbě i na poli badatelském. K jeho ústředním zájmům patří objevování středoevropské hudby 15. a 16. století.

V programu nazvaném Quinta Essentia představí Capella Mariana hlavní autory třetí generace franko-vlámské polyfonie. Mezi mistrovskými díly tohoto stylu nalezneme hned v úvodu motet od Josquina Despreze, který je žalozpěvem nad odchodem nejslavnějšího skladatele franko-vlámské školy Johannesse Ockeghema. Program uvádí též mistrovsky komponovanou Mši de Sancta Cruce od Burgunďana Pierra de la Rue, jejíž jednotlivé věty lemují celý večer. Skladbou až překvapivých kontrastů a neobvyklých souzvuků je kompozice Je n´ay deuil od Alexandra Agricoly.
České přesahy franko-vlámské školy reprezentuje postava Balthasara Resinaria, skladatele a luteránského pastora, který posledních deset let svého života (1534-1544) strávil v České Lípě. Jeho dílo velmi dobře ilustruje, nakolik byla protestantská centra v západní Evropě kulturně provázána s českým evangelickým prostředím. I pro tuto vzájemnou komunikaci vzdělanostních center byla Resinariova hudba v protestantském světě uznávaná a skladatel bývá někdy označován za „hvězdu hudební reformace“. Jeho popularita však s časem nepominula a jeho díla jsou až do současnosti stále vydávána a má je na repertoáru nejen celá řada vokálních souborů zaměřených na tento druh hudby, ale i sólistů na různé nástroje (viola da gamba, varhany), a to jak v Čechách, tak i v zahraničí, zejména v Německu.

12. února bude Českolipský kruh přátel hudby pokračovat koncertem cembalistek Petry Žďárské a Giedrė Lukšaitė Mrázkové.
Vstupenky: 250,– Kč / jednotlivé koncerty, 11. 6. vstup zdarma.
Předprodej vstupenek probíhá ve festivalové kanceláři MHF Lípa Musica (Žižkova 528/6, Česká Lípa) a na www.lipamusica.cz. Otevírací doba: po a st od 15.00 do 18.00 hod. Slevy: studenti a senioři nad 60 let: 10 %, děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 50 %. V prodeji je rovněž zvýhodněné abonmá na celý cyklus v ceně 1.000 Kč.

14.1.2019 15:01:09 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Koncerty

Trumpetisté provedou dvojkoncert Fazıla Saye

Sergei Nakariakov

Turecký klavírista a skladatel Fazıl Say napsal pro duo nejlepších světových trumpetistů Sergeie Nakariak ...celý článek


Musica Florea objevuje raného Janáčka

Dirigent Marek Štryncl (Foto: Radek Matoušek)

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Pokud si myslíte, že vůbec nic, soubor Musica Florea vás vyvede z omyl ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Martin Pechlát jako Casanova

Martin Pechlát - Casanova (Divadelní spolek JEDL)

Divadelní spolek JEDL připravuje premiéru inscenace Casanova nastudovanou pro domovskou scénu divadla Rokoko. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Richard Egan jako spartský vůdce Leónidás

Bitva u Thermopyl

Bitva u Thermopyl
Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovsk celý článek

další články...