zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Kout portrét významného českého dirigenta

Jiří Kout

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jiří Kout
Portrét významného českého dirigenta, držitele Ceny Antonína Dvořáka 2011, od jehož narození tento týden uplyne 80 let (2012). Režie V. Darjanin. Jiří Kout (*26. 12. 1937), který v těchto dnech oslaví významné životní jubileum, je v současné době jedním z našich mezinárodně nejproslulejších dirigentů. Studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Bohumíra Lišky a svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Z Plzně byl nucen v roce 1969 odejít, protože veřejně projevil svůj nesouhlas s vojenskou intervencí do Československa v srpnu 1968. K soustavnější dirigentské činnosti se mohl vrátit až v roce 1972, kdy dostal příležitost v pražském Národním divadle, přesto byl i nadále pod neustálým tlakem kvůli svému protikomunistickému smýšlení.

Po úspěšném hostování v Německé opeře na Rýnu v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti. V roce 1985 se stal ředitelem opery v Saarbrückenu, kde vedle operních představení dirigoval též symfonické koncerty. Od 1. září 1990 byl hlavním dirigentem Deutsche Oper v Berlíně, zároveň od roku 1993 hudebním ředitelem v Lipské opeře. Jiří Kout proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka, jejichž díla dirigoval v prestižních světových operních domech (např. Metropolitní opera v New Yorku, Deutsche Oper v Berlíně, Vídeňská státní opera, Pařížská opera, Covent Garden, La Scala). V Berlíně mělo velký úspěch jeho nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová - tato opera byla vyhlášena inscenací roku. Jiří Kout pravidelně spolupracuje s významnými symfonickými orchestry. V roce 1998 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v St. Gallen, kde také žije se svou rodinou, a v letech 2006–2013 zastával funkci šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
Vysílání: 21.12., 23.05 hod., ČT art

11.12.2017 11:12:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla celý článek

další články...