zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marta Kubišová – 75 let

Marta Kubišová a Václav Neckář (Magický hlas rebelky)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Martou Kubišovou
Rozhovor Marka Ebena se známou zpěvačkou a milovnicí zvířat, která dnes slaví významné životní jubileum (2001). Režie J. Hojtaš. Marek Eben dnes přivítá ve studiu známou zpěvačku, milovnici zvířat a především výraznou osobnost českého kulturního života posledních dekád Martu Kubišovou (*1. 11. 1942), která dnes slaví významné životní jubileum. V milém rozhovoru zavzpomínají mimo jiné na počátky a vývoj pěvecké kariéry paní Kubišové a nezůstane stranou ani její postoj k bývalému režimu, který jí zakázal veřejně vystupovat.
Vysílání: 01.11., 21.15 hod., ČT art, Marta Kubišová – 75 let
Opakování: 05.11., ČT2

Magický hlas rebelky
Neuvěřitelný příběh Marty Kubišové, která se postavila čelem nelítostnému osudu. Dokumentární portrét uvádíme při příležitosti 75. narozenin charismatické zpěvačky a neokázalé hrdinky minulého století (2014). Režie O. Sommerová. Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová (*1. 11. 1942) v těchto dnech oslavila významné životní jubileum a zároveň završila svou působivou kariéru zpěvačky. Působivou proto, že se v ní jedinečně střetl výrazně osobitý projev a životní postoje ženy, která dvacet let setrvala v bezpodmínečné opozici vůči komunistickému režimu. Když jí bylo dvacet šest let, její strmý profesní vzlet ukončila mocenská opatření po příjezdu okupačních tanků. Pravděpodobným důvodem byla silná společenská rezonance zpěvaččiny písně Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země. Marta, trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 a sex symbol tehdejší doby, byla nucena téměř ze dne na den ukončit svoji pěveckou kariéru a živit se lepením pytlíků.
Stres vyvolaný dramatickou změnou života a normalizační beznadějí vyústil ve zpěvaččinu osobní tragédii. Svůj osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože se stala terčem výslechů a šikanování ze strany Státní bezpečnosti, jež dokázala proniknout i do její nejsoukromější sféry. V roce 1989 zažila Marta během sametové revoluce comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Přesto pro ni rozhodnutí, zda se vrátit ke zpěvu, nebylo jednoduché. Nakonec si však našla osobitou cestu a po celé další čtvrtstoletí neztratila přízeň publika všech generací.
Dokumentární snímek mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z jejího dramatického osobního života a zároveň na něm odráží historii Československa v druhé polovině 20. století. Je poctou dokumentaristky Olgy Sommerové osobnosti, která se již za svého života stala legendou, k níž se přidává i Česká televize a srdečně Martě Kubišové blahopřeje k 75. narozeninám.
Vysílání: 04.11., 20.20 hod., ČT art, Marta Kubišová – 75 let

Marta Kubišová 2005
Koncert trojnásobné vítězky ankety Zlatý slavík z Divadla na Vinohradech, která v těchto dnech oslavila své 75. narozeniny (2005). Uvádí Milan Hein. Hosté: Ch. Poullain, R. Krajčo a J. Lábus. Hraje skupina P. Maláska. Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Česká zpěvačka Marta Kubišová, která se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích, je trojnásobnou vítězkou čtenářské ankety časopisu Mladý svět Zlatý slavík. Začátkem roku 1970 ji však musela převzít v ústraní redakce časopisu Mladý svět kvůli začínající normalizaci. Od té doby měla zakázánu uměleckou činnost. Záminkou se stal údajný přestupek proti dobrým mravům. Žalobu u soudu sice vyhrála, ale mezitím měla vypovězené všechny smlouvy. Znovu se rozezpívala až po sametové revoluci. Tehdy se Kubišová vrátila ke zpívání, na rozdíl od 60. let, kdy se její písničky pohybovaly v širokém rejstříku od rocku přes blues až k šansonu, se nyní drží spíše ve středním proudu s velkým příklonem k šansonovému projevu. Vystupuje především v Divadle Ungelt, kde našla své nové zázemí. Zcela vyprodaný koncert v Divadle na Vinohradech přinesl průřez její tvorbou, od známých evergreenů až po písně z jejího alba Vítej, lásko. Také hosté večera přinášejí své dárky v podobě písniček. Chantal Poullain zazpívala šanson na báseň Jacquesa Préverta Mrtvé listí a Richard Krajčo přednesl s oslavenkyní song Obchodník s deštěm. Jiří Lábus se představil v "neznámé" italské opeře.
Vysílání: 04.11., 21.45 hod., ČT art

23.10.2017 11:10:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu celý článek

další články...