zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 30. týden

Stella Zázvorková (Já a moji synové...)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Já a moji synové...
Galaprogram k poctě Stelly Zázvorkové s hvězdnou plejádou jejích filmových potomků (2002). Účinkují: S. Zázvorková, B. Polívka, M. Donutil, Z. Svěrák, O. Vetchý, P. Landovský, J. Kraus, J. Hrušínský, L. Sobota, V. Dlouhý, O. Kepka, D. Pecková, E. Pilarová, R. Fišarová a další. Kamera J. Lebeda. Režie F. Polák. Připomeňme si umění a myšlenky vynikající herečky Stelly Zázvorkové galaprogramem natočeným před lety k jejím osmdesátinám, kdy jí přišli gratulovat její filmoví synové. Mezi gratulanty v divadle ABC mj. byli: Pavel Landovský (Utrpení mladého Boháčka), Bolek Polívka a Miroslav Donutil (Pelíšky), Zdeněk Svěrák (Kolja), Luděk Sobota (Zítra to roztočíme, drahoušku), Jan Kraus a Jan Hrušínský (Jak se budí princezny), Vladimír Dlouhý a Ondřej Kepka (Arabela), Ondřej Vetchý (Babí léto). Stella Zázvorková pochází z umělecké rodiny: otec Jan Zázvorka byl architektem (autor Památníku na Žižkově), starší bratr Jan patřil k nejvýznamnějším filmovým a televizním scénografům. Sama herečka patřila k nejoblíbenějším ženským komikům českého jeviště, filmu i televize. Prošla hereckou školou E. F. Buriana, za války hrála v Divadle pro mládež M. Mellanové a v divadle Větrník. V letech 1945–48 hrála v Divadle satiry, poté byla členkou Realistického divadla a Armádního uměleckého souboru. V roce 1955 ji angažoval do Divadla ABC J. Werich. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde hrála až do roku 1993.
Vysílání: 27.7., 22.40 hod., ČT1

Co tomu říkáte, pane Werich?
Výjimečná aktualita z 21. července 1968. Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptal Jana Wericha na různá témata, která se vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes se Jan Werich zamyslí nejen nad vesmírem, ale i stavem společnosti v jedinečné aktualitě, která vznikla měsíc před okupací Československa v srpnu 1968.
Vysílání: 25.7., 20.20 hod., ČT art

Na plovárně s Petrem Nárožným
Rozhovor Marka Ebena s výrazným českým hercem (2002). Režie J. Hojtaš. Dnešním hostem moderátora Marka Ebena bude jeden z nejpopulárnějších českých divadelních a filmových herců Petr Nárožný (nar. 14. 4. 1938). Začínal v roce 1968 jako moderátor a bavič na koncertech skupiny Rangers, od roku 1973 byl v angažmá v divadle Semafor. Od roku 1980 byl dlouholetým členem souboru Činoherního klubu v Praze. Petr Nárožný ztvárnil desítky rolí na divadle, v televizi i ve filmu a namluvil i řadu dětských večerníčků.
Vysílání: 25.7., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 29.7., ČT2

V takový krásný společnosti
Miroslav Horníček a jeho zamyšlení nad malířstvím a výtvarným uměním (2000). Kamera a režie J. Eisner. Vynikající herec, komik a výrazná intelektuální a umělecká autorita 20. století Miroslav Horníček se v dalším setkání s diváky krátce zamýšlí nad výtvarným uměním. Horníček byl velkým milovníkem výtvarných děl a sám tvrdil, že si celý život přál být malířem. Nakonec přeci jen svou touhu naplnil v tvorbě autorských koláží v duchu surrealistického kouzla náhody a výtvarné umění jej provázelo i v jiných podobách celým životem.
Vysílání: 25.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 27.7., ČT art

16.7.2018 11:07:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Na plovárně s Antonínem Procházkou

Antonín Procházka

Na plovárně s Antonínem Procházkou
Rozhovor Marka Ebena se známým hercem, dramatikem, scenáristou a divadel ...celý článek


Z první řady... Ptákovina

O. Vetchý (Ptákovina)

Ptákovina
Slavná komedie letošního jubilanta Milana Kundery v interpretaci pražského Činoherního klubu (201 ...celý článek


Muž který chtěl létat - Jiří Hrzán

Jiří Hrzán (Muž který chtěl létat)

Muž, který chtěl létat
Tragická touha herce Jiřího Hrzána po výškách a létání. Na mimořádně nadaného umělce ...celý článek


Divadelní tipy 14. týden

Zkáza Dejvického divadla (5/6) - Smrad

Zkáza Dejvického divadla (5/6) - Smrad
Nový komediální seriál Miroslava Krobota, ve kterém hrají všichni he ...celý článek


13. komnata Ladislava Potměšila

13. komnata Ladislava Potměšila
Známému herci převážně komediálních rolí hrozilo ochrnutí. Podstoupil čtyři ...celý článekČasopis 13 - sekce

HUDBA

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu
Dokumentární film mapující úspěšných 50 let známé jazzové formace a jejího celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Před ranními červánky - Stefan Zweig

Před ranními červánky

Před ranními červánky
Stefan Zweig miloval literaturu a Německo. Kapitoly ze života slavného spisovatele. N celý článek

další články...