zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 30. týden

Stella Zázvorková (Já a moji synové...)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Já a moji synové...
Galaprogram k poctě Stelly Zázvorkové s hvězdnou plejádou jejích filmových potomků (2002). Účinkují: S. Zázvorková, B. Polívka, M. Donutil, Z. Svěrák, O. Vetchý, P. Landovský, J. Kraus, J. Hrušínský, L. Sobota, V. Dlouhý, O. Kepka, D. Pecková, E. Pilarová, R. Fišarová a další. Kamera J. Lebeda. Režie F. Polák. Připomeňme si umění a myšlenky vynikající herečky Stelly Zázvorkové galaprogramem natočeným před lety k jejím osmdesátinám, kdy jí přišli gratulovat její filmoví synové. Mezi gratulanty v divadle ABC mj. byli: Pavel Landovský (Utrpení mladého Boháčka), Bolek Polívka a Miroslav Donutil (Pelíšky), Zdeněk Svěrák (Kolja), Luděk Sobota (Zítra to roztočíme, drahoušku), Jan Kraus a Jan Hrušínský (Jak se budí princezny), Vladimír Dlouhý a Ondřej Kepka (Arabela), Ondřej Vetchý (Babí léto). Stella Zázvorková pochází z umělecké rodiny: otec Jan Zázvorka byl architektem (autor Památníku na Žižkově), starší bratr Jan patřil k nejvýznamnějším filmovým a televizním scénografům. Sama herečka patřila k nejoblíbenějším ženským komikům českého jeviště, filmu i televize. Prošla hereckou školou E. F. Buriana, za války hrála v Divadle pro mládež M. Mellanové a v divadle Větrník. V letech 1945–48 hrála v Divadle satiry, poté byla členkou Realistického divadla a Armádního uměleckého souboru. V roce 1955 ji angažoval do Divadla ABC J. Werich. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde hrála až do roku 1993.
Vysílání: 27.7., 22.40 hod., ČT1

Co tomu říkáte, pane Werich?
Výjimečná aktualita z 21. července 1968. Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptal Jana Wericha na různá témata, která se vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes se Jan Werich zamyslí nejen nad vesmírem, ale i stavem společnosti v jedinečné aktualitě, která vznikla měsíc před okupací Československa v srpnu 1968.
Vysílání: 25.7., 20.20 hod., ČT art

Na plovárně s Petrem Nárožným
Rozhovor Marka Ebena s výrazným českým hercem (2002). Režie J. Hojtaš. Dnešním hostem moderátora Marka Ebena bude jeden z nejpopulárnějších českých divadelních a filmových herců Petr Nárožný (nar. 14. 4. 1938). Začínal v roce 1968 jako moderátor a bavič na koncertech skupiny Rangers, od roku 1973 byl v angažmá v divadle Semafor. Od roku 1980 byl dlouholetým členem souboru Činoherního klubu v Praze. Petr Nárožný ztvárnil desítky rolí na divadle, v televizi i ve filmu a namluvil i řadu dětských večerníčků.
Vysílání: 25.7., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 29.7., ČT2

V takový krásný společnosti
Miroslav Horníček a jeho zamyšlení nad malířstvím a výtvarným uměním (2000). Kamera a režie J. Eisner. Vynikající herec, komik a výrazná intelektuální a umělecká autorita 20. století Miroslav Horníček se v dalším setkání s diváky krátce zamýšlí nad výtvarným uměním. Horníček byl velkým milovníkem výtvarných děl a sám tvrdil, že si celý život přál být malířem. Nakonec přeci jen svou touhu naplnil v tvorbě autorských koláží v duchu surrealistického kouzla náhody a výtvarné umění jej provázelo i v jiných podobách celým životem.
Vysílání: 25.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 27.7., ČT art

16.7.2018 11:07:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Amerikánka (Jatka78)

Články v rubrice - Z éteru

13. komnata Mojmíra Maděriče

Mojmír Maděrič

13. komnata Mojmíra Maděriče
Známý herec, hudebník, dabér a moderátor si na jevišti způsobil zranění, které ...celý článek


Sólo pro pana režiséra

Zdeněk Podskalský

Sólo pro pana režiséra
V hlavní roli střihového televizního pořadu režisér, scenárista a herec Zdeněk Podsk ...celý článek


Drak a Poslední trik Meliese

Divadlo DRAK

DRAK, kterého netřeba se bát (7/7)
Příběh legendárního divadla pro publikum od dvou do sta let. Odchody a p ...celý článek


Představení Studia Ypsilon - Říjen 1918 den po dni

Obecní dům

Říjen 1918 den po dni
Přímý přenos revue Studia Ypsilon z Obecního domu v Praze, z míst, kde se před sto le ...celý článek


Richard III. adaptace divadelní hry

B. Cumberbatch (Richard III.)

Richard III.
Koně! Království za koně! Filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara. Britský film (2 ...celý článekČasopis 42 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci

Saoirse Ronanová (Na Chesilské pláži)

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) celý článek

další články...