zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 34. týden

Jiří Krampol (Zajíc v pytli)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zajíc v pytli
Hudebně zábavné představení Miloslava Šimka a Jiřího Krampola z divadla Semafor (1989). Spoluúčinkují: U. Kluková, P. Spálený, M. Voborníková, V. Čižmárová, J. Mařasová a další. Kamera P. Čepický. Režie E. Sedlář. Dnes se na televizní obrazovky vrací cyklus zábavných hudebních představení, jehož hlavní osobností je legendární komik Miloslav Šimek. Ke spolupráci na svém pořadu pozval i další přední osobnost českého humoru, herce a komika Jiřího Krampola. Společně na jevišti divadla Semafor přivítají i celou řadu populárních hudebních hostů, které ale divák uvidí i v netradičních komických rolích. Můžete se těšit například na Milušku Voborníkovou, Petra Spáleného nebo Valerii Čižmárovou.
Vysílání: 21.8., 14.40 hod., ČT1

Kaiser a Lábus poprvé
Luděk Sobota uvede první ze dvou pořadů mapující uměleckou dráhu legendární dvojice komiků, kteří se zapsali do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Tento zábavný pořad nabízí ohlédnutí „zpátky“ do historie, na nezapomenutelné scénky celé řady dvojic komiků, které obohatily televizní zábavu jak v Československé, tak později v České televizi. V této epizodě se představí mistři improvizovaného humoru Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. O pět let starší Jiří Lábus byl po absolutoriu DAMU přijat do tehdy liberecké Ypsilonky, zatímco Oldřich Kaiser v té době na divadelní fakultu teprve nastoupil. Po jejím absolutoriu účinkoval v divadle na Vinohradech a v letech 1985–1992 působil v pražském divadle Ypsilon, kde spolu s Jiřím Lábusem, který je Ypsilonce věrný dosud, vytvořili nezapomenutelnou komickou dvojici. Oba pánové mají za sebou nekonečnou řadu divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí. Například za roli Bonneaua v Lasicově inscenaci Hlava medúzy (1996) získal Jiří Lábus prestižní cenu Thálie. Za zmínku také stojí jeho role Rumburaka, kterou pro něj napsala dvojice M. Macourek – V. Vorlíček, a jejímž jménem jej lidé často oslovují na ulici dodnes. V kafkovském filmu V. Michálka Amerika ztvárnil vážnou dramatickou postavu, za kterou získal Českého lva. Málokdo si dovede bez něj představit dabing Marge z animovaného seriálu Simpsonovi, či velmi poslouchaný rozhlasový seriál o rodině Tluchořových, kde s Oldřichem Kaiserem na místě improvizovali děj a mistrně namlouvali všechny figury.
Vysílání: 25.8., 22.50 hod., ČT1, Zpátky se Sobotou

Úsměvy Vladimíra Svitáčka
Vzpomínka na výrazného režiséra, scenáristu a herce, od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech 15 let (2002). Režie P. Vantuch. Dnes si připomeneme významného režiséra, scenáristu a příležitostného herce Vladimíra Svitáčka (17. 2. 1921 – 23. 8. 2002), od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 15 let. Svitáček se narodil ve Střelicích u Brna. Vystudoval pražskou FAMU, čtyřikrát byl přijat do Filmového studia Barrandov a čtyřikrát propuštěn. S režisérem Jánem Roháčem natočil filmy Konec jasnovidce (který byl zakázán a uveden po 7 letech), Kdyby tisíc klarinetů, Žárlivost, Uspořená libra. S Miroslavem Horníčkem spolupracoval na scénáři a realizaci pořadu Hovory H, jehož byl stálým hostem. V roce 1959 se podílel na založení nového divadla Laterna magika, které záhy doslova dobylo svět. Jako herce jsme jej mohli vidět například ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Nemůžeme opomenout ani jeho podíl při tvorbě tzv. televizních písniček, tedy žánru, kterému se dnes říká videoklip. Jeho snímky a tvorbu si opět připomeneme formou zajímavých filmových ukázek.
Vysílání: 26.8., 07.45 hod., ČT1

Komici na jedničku - Vladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu. Dveře do Muzea komiků otevírá Petr Nárožný (2012). Dále účinkují: P. Menšík, J. Bohdalová, K. Fialová, I. Janžurová a V. Vorlíček. Scénář a režie A. Činčerová.
Vladimír Menšík (9. 10. 1929 – 29. 5. 1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Kvůli otci, který si nepřál, aby se stal hercem, vystudoval průmyslovku a pak nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil E. F. Burian, který jej angažoval ve svém divadle. Tam mohl projevit svůj talent naplno. První filmovou roli ztvárnil ve snímku Velká příležitost, ale výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli filmovému natáčení se ale dostal do konfliktu s Burianem a z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy jsme ho mohli vidět v televizním pořadu Abeceda, kde už jej ale Jitka Molavcová musela podepírat. Dva dny na to zemřel. Jeho kouzlo, jedinečnost a genialita zůstane navždy uložena na filmových, televizních a rozhlasových záznamech pro příští generace.
Vysílání: 26.8., 16.20 hod., ČT1

14.8.2017 12:08:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod celý článek

další články...