Novou ředitelkou ČC New York je Tereza Porybná
autor: archiv
zvětšit obrázekČeské centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013 až 2019 řídila České centrum Londýn, dva roky v minulé dekádě byla také prezidentkou Sdružení evropských národních kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Program českého kulturního institutu v USA pod vedením Porybné bude co nejvíce mezioborový a mezigenerační, zaměří se i na současné společenské otázky. České centrum v New Yorku sídlí v historickém krajanském objektu České národní budovy na Východní 73. ulici v bývalé české čtvrti na Manhattanu.
„Jsem velice ráda, že zázemím pro mou práci bude právě Bohemian National Hall, místo, které snahy o propojování ukotvuje. Důležitým posláním centra je i rozšiřovat možnosti prezentace české kultury v místních institucích, kde mohou mít skutečný dopad na americkou veřejnost. Zároveň již teď, po měsíci působení, cítím, že New York je v tomto ohledu skutečně velká výzva. Každý den zde vystupují a vystavují nejzajímavější umělci a umělkyně současnosti,“ vysvětluje Tereza Porybná.
Nová ředitelka se bude soustředit na projekty, které propojují české a americké kulturní scény a které zároveň skrze umělecké formáty komunikují naléhavé společenské otázky, zejména v oblasti životního prostředí, mentálního zdraví a lidských práv.
České centrum New York už na začátku ledna uvede film Viktora Tauše Amerikánka a s ním spojenou inscenaci Snowflakes. Na jaře bude na programu spolupracovat s newyorským New Museum, v létě pak připravuje spolu s pražskou UMPRUM výstavu studentů a nedávných absolventů Katedry volného umění, kterou doprovodí performance a hostiny ve veřejném prostoru. Podzim se ponese ve znamení designu a módy – svou novou tvorbu během akce New York Fashion Week představí designér Jan Černý, a ve spolupráci s Collectible Design tu uvedou nejmladší generaci českých designérů a designérek pracujících se sklem.
„Mám radost, že v budově bude živo, hlavně díky mladým lidem, kteří se na těchto projektech podílejí. Osobně se také těším na letní filmové projekce na střeše budovy a na rozšířený filmový program našeho kina. Plánujeme intenzivní spolupráci s místními festivaly a iniciativami. Doufám, že za pár let budeme mít nejznámější artové kino na Upper East Side,“ říká ředitelka Českého centra New York Tereza Porybná.
Tereza Porybná je kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V období od 2013 do 2019 působila jako ředitelka Českého centra v Londýně, v letech 2014 až 2016 byla prezidentkou Sdružení evropských národních kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Doktorát obdržela již roce 2012 ze studií kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – její specializací byla antropologie, zahraniční studijní stáže absolvovala ve Francii a Holandsku. Porybná rovněž získala Fulbrightovo stipendium, které jí umožnilo postgraduální studium na Harvard University. Dva roky také vedla na Filozofické fakultě UK seminář Dějiny etnografického filmu. Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za projektem Woods: More than Human Curiosity (les-woods.net). Porybná je mimo jiné autorkou výjimečného projektu Ovenecká 33, umělecky zpracovaného residenčního bytu na pražské Letné, který sám osobě funguje jako specifické umělecké dílo. Ve funkci Porybná vystřídala Miroslava Konvalinu, jenž České centrum v New Yorku vedl od roku 2019 do letošního jara.
Časopis 52 - rubriky
Časopis 52 - sekce
DIVADLO
Divadelní vánoční tipy 52. týden
Komedie o přijetí svatých Tří králův a o smrti krále Herodesa
Narodil se Ježíšek, ovčáci šíří zprávu do oko celý článek
HUDBA
Koncert Petr Hapka 80
Petr Hapka 80
Vzpomínkový koncert k nedožitým 80. narozeninám významného hudebního skladatele. Účinkují: Sk celý článek
OPERA/ TANEC
Operní tipy 1. týden
Pretty Yende a Nadine Sierra – Pařížské lehkomyslnosti
Koncert dvou operních hvězd z díla italských, celý článek