zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mniši z indického Ladaku v Praze

Tvorba tibetské mandaly

autor: Z webu   

Začátkem března 2006 přijede na návštěvu České republiky šest mnichů z indického Ladaku. V Praze a v Ostravě budou vytvářet tibetskou mandalu – tradiční šestidenní buddhistický rituál, který má v Tibetu tisíciletou tradici. Ve dnech 3. – 8 . března 2006 budou mniši vytvářet tibetskou mandalu v historické budově Muzea hl. města Prahy na Florenci. Vytváření mandaly začne 3. března v 17.00 hod otevíracím obřadem. Ve dnech 4. - 7. března budou mniši vytvářet mandalu od 9.00 do 18.00 hod. Závěrečný obřad zničení mandaly proběhne 8. března v 16.00 hod.

Ve dnech 12. – 17. března 2006 budou mniši vytvářet stejnou mandalu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Vytváření mandaly začne 12. března ve 14.00 hod otevíracím obřadem. Ve dnech 13. - 16. března budou mniši vytvářet mandalu od 9.00 do 17.00 hod. Závěrečný obřad zničení mandaly proběhne 17. března v 15.00 hod. Sypání mandaly a množství doprovodných programů (přibližně 20 v Praze a 15 v Ostravě), včetně výstavy výtvarných prací mnichů ze dvou klášterních škol v Tikse a Diskitu, budou zaměřeny zejména na mládež, ve večerních hodinách na dospělou populaci.
Mniši u nás vytvářeli mandalu třikrát, v letech 1990, 1996 a 1999. Poprvé to byla Kálačakra, kterou vytvářeli mniši z buddhistického centra v Hamburku patřící škole Gelug. V letech 1996 a 1999 navštívili Prahu mniši z tantrické školy Gjütö patřící také do školy Gelug, kteří vytvářeli mandalu soucítění zasvěcenou Avalókitéšvarovi (tib. Čänräzig).
Mandala představuje symbolický diagram, ve kterém jsou zakresleny základní principy tibetského buddhismu. Podle Tibeťanů může být pro ty, kteří jsou schopni hlubokou symboliku přečíst, meditace nad mandalou stejně hodnotná jako studium tibetských posvátných textů. Avšak nejen pro mnichy, kteří obřad sypání mandaly z obarveného písku provádějí, ale i pro návštěvníky a pozorovatele má z buddhistického hlediska přítomnost při obřadu velký význam. Sypání mandaly je doprovázeno dalšími obřady, a to zejména před a po vytvoření písečného obrazce. Když je mandala hotová, v souladu s pomíjivostí, která je podle buddhismu základní vlastností světa, se rituálně zničí a písek je vsypán do řeky. Aby symbolika mandaly nezůstala skryta, jedním z mnichů bude učitel, který v průběhu obřadu bude vysvětlovat význam celého dění.

27.2.2006 01:02:37 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato celý článek

další články...

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...