zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 26. týden

René Goscinny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběh losu pro dceru národa
Pohnutý osud dcery Karla Havlíčka Borovského, pro níž se dobročinný akt národa stal prokletím (1997). Režie M. Pešek. Dcera Karla Havlíčka Borovského osiřela v osmi letech a národ vůči ní neměl úplně čisté svědomí. Proto jedna z prvních loterií v Čechách byla vypsána v její prospěch. A jak už to bývá, rozhodně jí štěstí nepřinesla. Dobročinná akce udělala z malé siroty národní symbol, a uložila tím na ní velký závazek. Když však začala rozhodovat o vlastním životě a lidé ji začali vídat po boku rakouského důstojníka, z "dcery národa" se stala zavržená zrádkyně. Vybraných peněz, určených pro její věno, se kvůli předčasné smrti nedočkala. Na loterii si nicméně národ poprvé vyzkoušel, jak vybrat sumy peněz pro dobrou věc, třeba později na Národní divadlo.
Vysílání: 28.6., 09.10 hod., ČT3
Opakování: 28.6., ČT3

Giacomo Girolamo Casanova
Zajímavé, ale prakticky neznámé historické skutečnosti o životě legendárního dobrodruha, jenž našel místo posledního odpočinku na severu Čech (2012). Režie M. Kučera. Giacomo Girolamo Casanova (*2. 4. 1725 – †4. 6. 1798) studoval v kněžském semináři a vystudoval i práva na univerzitě v Padově. Svým dobrodružným životem, v němž jeho akční radius zahrnul prakticky celou Evropu, si vysloužil řadu přídomků: kněz, spisovatel, intrikán, duelant (v souboji na pistole těžce postřelil polského hraběte Branického), svůdce žen, špion, diplomat. Až do 19. století byla evropským bestsellerem jeho "Historie mého života", v němž o svých životních peripetiích psal s dosud nevídanou otevřeností. Na sklonku života přijal místo knihovníka u hraběte Josefa Karla Eusebia z Valdštejna na jeho zámku v Duchcově. Toto místo již neopustil. Byl pohřben na místním hřbitově, který však je již zrušen, a přesné umístění Casanovova hrobu tak zůstává neznámé.
Vysílání: 28.6., 12.30 hod., ČT3
Opakování: 28.6., ČT3

Beseda se čtenáři
Setkání s oblíbenými spisovateli, kteří se představí poněkud jinak, než je známe (1989). Účinkují: F. Nepil, J. Kostrhun, M. Kubátová, J. Wykrent a další. Režie Z. Havlíček. V dnešním dílu zábavního cyklu věnovaného našim spisovatelům přivítáme hned tři zástupce spisovatelského cechu: Marii Kubátovou, Františka Nepila a Jana Kostrhuna. Během povídání s nimi se dozvíme hned několik zajímavých věcí. Co si Jan Kostrhun myslí o besedách se čtenáři? Která otázka čtenáře ho nejvíc zaskočila? Dává přednost vinařství, rybaření, či psaní? Marie Kubátová nám řekne svůj názor na to, proč je mezi spisovateli tak málo žen, jak se povolání lékárnice odrazilo v její tvorbě a jaké přání by chtěla splnit od Krakonoše. František Nepil nám pak bude mimo jiné vyprávět historku o tom, kolik čtenářů přijelo na besedu, kterou nedobrovolně uspořádal na své chalupě. V pořadu zazní i několik písní v podání hereček Jany Postlerové, Mileny Asmanové a hudebníka Jaroslava Wykrenta.
Vysílání: 29.6., 15.25 hod., ČT3

Osvětová přednáška v Suché Vrbici
Malá komedie o svérázném průběhu i výsledku jedné osvětové lékařské přednášky (1992). Hrají: M. Suchánek, letošní jubilant O. Vlach, L. Trojan, M. Chytilová, J. Lír, V. Freimanová, K. Augusta, B. Holišová, J. Hálek, D. Fialková a další. Scénář podle F. Vinanta napsal Z. Svěrák. Kamera V. Opletal. Režie L. Smoljak. Komedii Zdeňka Svěráka podle stejnojmenné povídky Františka Vinanta natočil v roce 1992 režisér Ladislav Smoljak. Odehrává se na malém středisku a v nedaleké vesnici – Suché Vrbici. Malý pacient Jaroušek má nos ucpaný svěcenou kočičkou. A není to zdaleka jediný případ. Lékař Dobrátko (K. Augusta) vytahuje dětem z nosu svěcené kočičky jako na běžícím pásu... Protože jde o důsledek pověr, proti nimž museli bojovat i lékaři, je nejmladší doktor Piťha (M. Suchánek) vyslán do zpozdilé vesnice vykonat osvětovou přednášku. Její paradoxní vyústění vás jistě pobaví... Ředitele si zahrál letošní jubilant Oldřich Vlach.
Vysílání: 02.7., 16.55 hod., ČT3

Schovanka
Viktor Preiss a Daniela Kolářová v televizním zpracování jednoho z vrcholných dramat Alexandra Ostrovského (1973). Dále hrají: J. Pokorná, D. Medřická, S. Amortová, L. Pešek, L. Havelková, M. Masopust, O. Vlach a další. Kamera E. Landisch. Scénář a režie A. Procházková. Dominantní matka, statkářka Ulanbeková (S. Amortová), má ráda řád a pořádek. Určuje osudy rodinných příslušníků i služebnictva, je tvrdá a panovačná. Její nejmilejší schovanka Naďa (D. Kolářová, letošní jubilantka) by se ráda vdala. Statkářka ji nutí do sňatku se špinavým opilcem a písařem Negligentovem (O. Vlach, letošní jubilant). Až na přímluvu syna Leonida (V. Preiss) statkářka od těchto námluv ustoupí. Půvabná Naďa se sblíží s Leonidem a stráví spolu hezký večer na lodičkách. Při jejich romantické schůzce je však zastihne intrikánka a příživnice Vasilisa Peregrinovna (D. Medřická), jež svým donášením a klevetami ovládá statkářku a ani tuto událost si nenechá pro sebe...
Vysílání: 03.7., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 04.7., ČT3

Příběh pohádek tisíce a jedné noci
Z Indie přes Orient do Francie. Cesta za původem a skrytým významem krásných a strhujících příběhů. Krásná Šeherezáda z Pohádek tisíce a jedné noci přečetla mnoho knih. Znala všechny legendy dávných národů. Vedla ji k tomu touha poznat všechny nádherné i podivuhodné příběhy z celého širého světa, známého i neznámého. Knihy, ve kterých si Šeherezáda četla, už dávno vešly v zapomnění. Příběhy z oněch starých knih však díky ní žijí dále. Film sugestivně připomene genezi prapůvodně indických Pohádek tisíce a jedné noci.
Vysílání: 28.6., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 04.7., ČT art

Maďarská čítanka (1/16)
Pál Závada – portrét maďarského spisovatele a intelektuála, autora románového bestselleru Jadvižin polštář. Režie J. Zykmund (Premiéra). Pál Závada. Spisovatel, sociolog, nositel Kossuthovy ceny, narozen 1954. Intelektuál, kterého ke hvězdám maďarské literární scény poslal deníkovou formou napsaný románový bestseller Jadvižin polštář (1997). Dílo o úpadku jednoho tajemného rodinného spojenectví napsal částečně békéšskou slovenštinou, čímž z něj učinil skutečnou jazykovou delikatesu, a zároveň tvrdý oříšek pro překladatele. Následovaly romány Milota (2002) a Fotografovy příští generace (2004), které společně s Jadvižiným polštářem tvoří volnou trilogii. Zatím poslední román Pála Závady Loď v mlze (2019) zachycuje skutečný příběh dědice ocelárenského impéria Manfréda Weisse a odehrává se na jaře roku 1944, kdy Maďaři začínají deportovat Židy.
Vysílání: 29.6., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 30.6., ČT art., 02.7., ČT art

Maďarská čítanka (2/16)
Péter Závada – portrét maďarského básníka, autora básnických sbírek Kde se to zlomí, Vápno a V závětří vraku. Režie M. Sľuková (Premiéra). Péter Závada. Narodil se v roce 1983, vystudoval angličtinu a italštinu na Univerzitě Loránda Eötvöse a divadelní vědu na Kalvínské univerzitě Gáspára Károliho v Budapešti. Uměleckou dráhu odstartoval v roce 1996, kdy spoluzaložil populární maďarské hip-hopové duo Akkezdet Synové Počátku, které během své existence vydalo dvě alba. Na svém literárním kontě má dosud tři básnické sbírky. V kuloárech se říká, že básně z té první, Kde se to zlomí, nosí maďarští mladíci na rande. V následující sbírce Vápno se Závada mimo jiné vypořádává se smrtí své matky, kterou ztratil ještě v dětství. Jeho zatím poslední sbírkou je V závětří vraku.
Vysílání: 29.6., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 30.6., ČT art., 02.7., ČT art

Třistatřicettři
Filmové a jiné inspirace přivedou moderátory Jana Lukeše a Jan Schmida do Olomouce a Zlína. Jejich hosty budou spisovatel Michal Sýkora, prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura, umělecká ředitelka přehlídky Markéta Pášmová, architekt Petr Všetečka a publicista Pavel Stojar. Režie V. Křístek (Premiéra). Literatura inspiruje film, v dnešním audiovizuálním věku však naopak film a sociální média čím dál víc formují literaturu, její jazyk i podobu celé kultury. Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid o tom budou hovořit v Olomouci s VŠ pedagogem, spisovatelem a scenáristou Michalem Sýkorou nad jeho knihou Nejhorší obavy. Po přejezdu do Zlína se pak před nimi rozevře tři čtvrtě století místních filmových tradic. Umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová je nad záhy pětidílnými knižními dějinami zdejších ateliérů zavede na Kudlov. Prezident festivalu, podnikatel Čestmír Vančura, je provede firemní sbírkou současného výtvarného umění i vilou Miroslava Zikmunda. Architekt Petr Všetečka promluví o koncepci její rekonstrukce i o práci na Památníku Tomáše Bati, jemuž město věnovalo obsáhlou pamětní publikaci. A publicista Pavel Stojar představí jako zástupce města další jeho kulturní záměry.
Vysílání: 01.7., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 05.7., ČT art

René Goscinny
Na svém kontě má pět set milionů prodaných komiksových alb. Francouzský dokument. Otec francouzského spisovatele Goscinnyho pocházel z Polska a matka z Ukrajiny. V roce 1928 rodina přesídlila za prací do Argentiny. Goscinny (1926–1977) vystudoval francouzské lyceum v Buenos Aires, poté krátce pracoval v New Yorku. Po návratu do Francie počátkem padesátých let dvacátého století se plně věnoval literární tvorbě. Společně s ilustrátorem Jeanem Sempém vytvořili postavu malého Mikuláše, jehož patálie zaznamenaly značný úspěch. Goscinnyho však nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů, jež kreslil Albert Uderzo. Tyto příběhy byly přeloženy do více než stovky jazyků a patří k nejčtenějším dílům francouzské literatury. K dalším jeho kresleným seriálům, které vznikaly současně, patří Lucky Luke, Iznogoud a jiné. Goscinny byl také šéfredaktorem časopisu kreslených seriálů Pilote a založil společně s Uderzem a Dargaudem studio kresleného filmu Studios Idéfix.
Vysílání: 01.7., 23.35 hod., ČT art

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách šumavského spisovatele Karla Klostermanna (2008). Režie A. Vomáčka. Ladislav Smoljak se vydává do podmanivé krajiny Pošumaví, aby připomněl místa spjatá s působením spisovatele, jehož dílo je s tímto nespoutaným koutem naší země neodmyslitelně spjato. Karel Klostermann, syn rakouského lékaře, vyrůstal v Sušici a v Žichovicích pod hradem Rabí a studentská léta strávil na významných gymnáziích v Klatovech a především v Písku. Většinu života sice strávil jako učitel v Plzni, ale na samém jeho sklonku se opět vrátil do svého milovaného kraje a naposledy vydechl na zámku ve Štěkni u Strakonic. Ve svých povídkách a románech Pošumaví zachytil v podobě, kterou dvacáté století vzalo – jako svět hlubokých lesů a samot, který byl ztělesněním těsné souvislosti mezi člověkem a nevyzpytatelnou přírodou. Kromě opěvování jihočeské krajiny však jeho činnost měla i obrozenecký rozměr, který vycházel z života na národnostním rozhraní. Na rozdíl od mnohých proto podporoval rozvoj českého živlu ne na úkor německého, ale s vidinou spolupráce a vzájemného porozumění.
Vysílání: 01.7., 00.35 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

21.6.2021 12:06:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek



Časopis 13 - sekce