zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 19. týden

Páni kluci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Černí baroni (6/11) - Spiknutí
Naši hrdinové přesvědčí své nadřízené, že z ideových důvodů musí nacvičit hru Pavla Kohouta Dobrá píseň a pořádají konkurz na některé role. Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka... (2004). Hrají: A. Hryc, B. Polívka, R. Holub, V. Jandák, K. Heřmánek, O. Kaiser, P. Liška a další. Scénář M. Bezouška. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz. Na televizní obrazovku se vrací seriál, jenž vznikl z příběhů populárních knih Miloslava Švandrlíka (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře Martina Bezoušky a pod taktovkou renomovaného režiséra Juraje Herze, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. Šestý díl zavede diváky na ochotnická prkna, neboť vojáci přesvědčí své nadřízené, že z ideových důvodů musí nacvičit hru Pavla Kohouta Dobrá píseň. Kefalín (R. Holub) okamžitě vyhlásí konkurz na neobsazené role.
Vysílání: 11.5., 21.00 hod., ČT1

Páni kluci
Uličnické příhody Tomáše, Huberta a Jožky v českém filmu plném humoru a pohody na motivy románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera (1975). Hrají: M. Dymek, P. Voříšek, P. Starý, M. Reifová, letošní jubilantka I. Janžurová, Z. Hadrbolcová, P. Nárožný a další. Scénář V. Olmer. Kamera E. Sirotek. Režie V. Plívová-Šimková.
Počátek 20. století. Tři nerozluční kamarádi – Tomáš, Jožka a tulák Hubert – žijí v poklidném městečku Levín. Tomáš bydlí u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně komplikuje život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po jednom pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu, určenou pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby získávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým nezaslouženým vítězstvím vzbudí poprask a jsou zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili...
S uvedením filmu si v těchto dnech připomínáme významné životní jubileum herečky Ivy Janžurové v jejím nezaměnitelném ztvárnění tety Apoleny.
Vysílání: 15.5., 07.35 hod., ČT1

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli - Knihtisk
Přeneseme se do časů ručního tisku na úžasných dobových strojích a odlijeme litery tak, jak to dělali páni tiskaři před sto lety. Čtvrtá série magazínu o dovednostech našich předků. Režie V. Karas (Premiéra). Vynález Johannese Guttenberga zvaný knihtisk změnil svět. Už v roce 1489 vznikla v Kutné Hoře unikátní Bible kutnohorská. Její kopii si prohlédneme v knihtiskařské dílně vybavené ručními lisy, mechanickými sázecími stroji, řezačkami a dalším vybavením od roku 1850 až do poloviny 20. století. Uvidíme, jak se odlévala písmena, které pak tiskaři ručně sázeli, a vytiskneme si také dobovou pohlednici. Jarní sluníčko nás pak z dílny vytáhne ven, na zdravotní procházku do přírody. Opět pro vás chystáme tipy, jak v této době pečovat o své zdraví podle receptur našich babiček.
Vysílání: 16.5., 18.25 hod., ČT1
Opakování: 22.5., ČT1

Náš venkov: O tichu
Portrét spisovatele a cestovatele Josefa Formánka. Režie J. Strnad (Premiéra).
Josef Formánek žije uprostřed Českého středohoří v malé osadě Malé Tatimerzi, v poslední trvalo obývané chalupě. Zde přebývá spolu se svojí ženou Janou a dvěma dětmi Ninou a Josefem. Jeho knihy se stávají stále více populární a podle některých vznikly i filmové adaptace. Zároveň jako cestovatel reportér probrázdil desítky zemí světa a zakládal několik cestovatelských časopisů. Formánek má svůj menší statek jako záchytný ostrov během přemisťování mezi státy a kontinenty. Mezi české sopky, do místa, které nelze jednoduše najít v mapě a kde na něj čekají jeho nejbližší, se vrací pro naději, že to všechno má ještě nějaký smysl. Kromě ženy a dětí na něj čeká kočka, holubice a pes. Je to zázemí přímo navazující na les a okolní kopce, ze kterých je podle něj jeden z nejlepších výhledů světa. Je to místo ticha a klidu, je to i místo, kde po sinusoidách života a po padesátce a v době světové pandemie, člověk dochází k jistým hodnotám.
Vysílání: 15.5., 09.10 hod., ČT2
Opakování: 16.5., ČT2., 19.5., ČT2., 20.5., ČT2

Babylon
Karol Sidon, vrchní zemský rabín, disident, ale i spisovatel v dokumentárním cyklu s podtitulem Kde žiju a proč. Připravily M. Růžičková a J. Matějková (Premiéra).
Spisovatel, bývalý disident a vrchní zemský rabín Karol Sidon se narodil v Praze a vystudoval pražskou FAMU. Jeho filmové scénáře a knížky odrážejí hledání židovské identity. Pod pseudonymem Chaim Cigan napsal dvoutisícistránkovou scifitetralogii „Kde lišky dávají dobrou noc“ s řadou odkazů na dlouhou židovskou historii. Bylo to po návratu z emigrace a po více než 30 letech odmlky.
Když se na krajanských internetových stránkách krajane.net začaly stále častěji objevovat žádosti o kontakt na Čechy a české rodiny, žijící v Drážďanech a v Sasku, napadlo dvě české krajanky Markétu Knoppik a Šárku Atzenbeck, že založí spolek. Nazvaly ho Schola ludus a spolu s generální konzulkou JUDr. Jarmilou Krejčíkovou vymyslely jeho kulturně vzdělávací náplň. Nechaly se inspirovat starými českými krajanskými spolky, které už od minulého století existují po celém světě. Daly mu ale modernější tvář podle skutečných potřeb jeho členů, kteří nyní odcházejí do zahraničí už ne jako bývalí emigranti, ale za prací, ze studijních důvodů nebo odcházejí žít do Německa spolu se svými životními partnery.
Vysílání: 15.5., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 17.5., ČT2., 19.5., ČT2., 20.5., ČT2

Emoce v umění: Humor (18/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener vám přiblíží směšné příběhy důmyslného rytíře Dona Quijota, záhadný úsměv královny Louvru Mony Lisy a umělecké výstřelky Piera Manzoniho (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Škoda, že se ze starověku ztratila část o komedii z Aristotelovy Poetiky, začíná svou úvahu Ramón Gener. Naštěstí se dochovala z pozdější doby jiná díla o humoru. Jedno z nich je jakýsi renesanční španělský Švejk, a sice Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Tato kniha se stala mistrovským dílem světové literatury, protože mimo jiné využívá humor, ironii a satiru jako nejlepší nástroj k objevování příčin věcí. Nestárnoucí literární dílo zůstává platné i po čtyřech stoletích, protože v ní Cervantes ukazuje, že nic nepomáhá zvládat starosti všedních dní lépe než smysl pro humor.
Vysílání: 10.5., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 13.5., ČT art

Vášeň mezi řádky
Každá lidská bytost je stvořena tak, aby byla pro druhé studnicí tajemství. Britský film, zachycující méně známou stránku života Charlese Dickense (2012). Hrají: F. Jonesová, R. Fiennes, J. Scanlanová, T. Hollander, K. Scott Thomasová, M. Marcus, P. Weeksová a další. Režie Ralph Fiennes Stárnoucí Nelly je vdaná, tichá a nenápadná viktoriánská dáma. Z její minulosti ale vystupuje vzpomínka na zakázaný a osudový vztah s jedním z největších spisovatelů své doby, Charlesem Dickensem. Literární génius je velice komplikovaný muž, navíc řadu let ženatý a díky své slávě neustále na očích veřejnosti. A tak přestože se Nelly stává Dickensovou životní láskou i jeho múzou, je navždy odsouzena do role „neviditelné ženy“.
Ústřední dvojici ve filmu ztvárnili Felicity Jonesová a hvězdný Ralph Fiennes, který se také zhostil režie. Působivé životopisné drama se vedle dalších cen ucházelo o Oscara za nejlepší kostýmy.
Vysílání: 13.5., 20.15 hod., ČT art

3.5.2021 16:04:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce