zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 10. týden

Křesťanský magazín

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Zakázaný Bůh (10/13) - Věří tak, jak mu věří strana
Za normalizace vzniká kolaborantská organizace kněží s názvem Pacem in terris. Její představitel Josef Vrana se má stát biskupem. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Rendl (Premiéra). Kolaborující Mírové hnutí katolického duchovenstva bylo v době uvolnění na konci šedesátých let rychle přeměněno v Dílo koncilové obnovy a ztratilo svůj politický vliv. S nástupem normalizace vznikla potřeba režimu mít opět organizaci duchovních kolaborujících s režimem. Tentokrát byl k jejímu pojmenování zneužit název encykliky papeže Jana XXIII. „Pacem in terris“, česky „Mír na zemi“. Cílem této organizace s oficiálním názvem Sdružení katolických duchovních Pacem in terris bylo jednak vzbudit dojem, že režim dává katolické církvi prostor a svobodu, jednak jejím prostřednictvím šířit prorežimní názory mezi věřícími. V roce 1971 se stal předsedou české části Pacem in terris katolický kněz Josef Vrana. Díky kompromisu mezi Vatikánem a Československem se stal v roce 1973 biskupem a apoštolským administrátorem olomoucké diecéze. Sám Vrana byl spolupracovníkem StB a básník Ivan Martin Jirous o něm napsal: „V bělostné říze biskup Vrana věří tak, jak mu věří strana. Než trochu je mi s podivem, že při mši svaté místo křížem nežehná srpem a kladivem.“ Činnost Pacem in terris oslabil razantní postup papeže Jana Pavla II. zvoleného v roce 1978 a zejména pak dokument Quidam episcopi vydaný roku 1982, který zakazoval kněžím být členy politických sdružení podobného typu. Věří tak, jak mu věří strana je desátým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.
Vysílání: 11.3., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 12.3., ČT2., 15.3., ČT2

Křesťanský magazín
Kde se vyplatí stavět nový kostel a na kolik to dnes přijde? Co s kostely v místech, kde již neplní svou funkci? I na to jsme se ptali generálního vikáře pražské arcidiecéze Jana Balíka. Režie B. Jetelina (Premiéra).
S tím, jak se postupně mění počet, rozmístění a struktura obyvatel, musí se postupně změnit i systém pastorace. Neratovice jsou příkladem farnosti, kde je větší koncentrace praktikujících katolíků, ale nemají se kde scházet. Lidé se tu proto pokouší shromáždit prostředky na nový kostel. Jsou však oblasti, kde pastorační činnost neprobíhá buď vůbec nebo jen v tak omezené míře, že se církev ve spolupráci s obcemi snaží pro takové kostely nalézt jiné, smysluplné využití. Ani tento model nutně neznamená, že se kostel nakonec odsvětí. Existují ale i objekty, které pomalu a za značných obětí rozkvétají do své původní krásy. Jedním z nich je františkánský klášter v Hájku.
Křesťanský magazín se pokouší ukázat různé způsoby nakládání s nemovitým majetkem, který církve spravují. Nalézt rovnováhu mezi zachováním cenného kulturního dědictví a moderní pastorací, ale není vždy snadné.
Vysílání: 14.3., 11.45 hod., ČT2
Opakování: 15.3., ČT2., 17.3., ČT2

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s katolickým knězem, zakladatel a zároveň ředitelem Radia Proglas Martinem Holíkem. Režie L. Cmíral (Premiéra).
Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijal katolický kněz, kaplan brněnské farnosti sv. Augustina v Masarykově čtvrti, zakladatel a ředitel Radia Proglas a spoluzakladatel TV Noe Martin Holík. Vystudovaný inženýr elektrotechnolog, tajně vysvěcený v roce 1987, působí v rozhlasu nejen z pozice ředitele, ale také jako aktivní tvůrce. Vedle toho se věnuje také hudbě a dodnes zůstává jeho koníčkem elektrotechnika. O tom všem si s ním bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 14.3., 12.10 hod., Opakování: 17.3., ČT2., 20.3., ČT2

Cesty víry: Ozvěny ticha
Portrét kartuziána Romana Friče. Režie P. Kolaja (Premiéra).
Roman Frič je nenápadný padesátník, který strávil 19 let v nejpřísnějším a nejtvrdším řádu bratrů kartuziánů v klášteře Marienau v Německu. Jako jediný řád katolické církve nebyli nikdy reformováni a svoji přísnou linii si drží už tisíc let. Kromě společných modliteb se bratři nestýkají a nemluví ani mezi sebou. Jsou odloučeni od rodiny, která je smí navštívit dva dny v roce. Na světě je jen dvacítka kartuziánských klášterů se zhruba čtyřstovkami bratří. Když Romanovi ale lékaři před lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu, tamní konzilium mu doporučilo klášter opustit. Roman to udělal, ale bylo mu těžké se s tím vyrovnat. Od té chvíle si připadal jako v boxerském ringu. Jak sám říká: „Byl jsem poustevníkem z profese. Život mi ale zamíchal kartami a já se s tím musel poprat.“ Střet s realitou byl prý mimořádně těžký. Naučil se ale být vděčný za každou okliku, za každé slepé rameno. A říká, že jeho osud je příkladem toho, že Bůh umí psát rovně i po křivých řádcích. Hovoří o tom, jak těžké a důležité je přijmout změnu. A odpustit. Hlavně sám sobě. Dnes otec Roman létá na padáku, jezdí na elektrokole, poslouchá hudbu, ale hlavně, zvěstuje evangelium. V současné době byl ustanoven farním vikářem v Nosislavi u Brna.
Vysílání: 14.3., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 15.3., ČT2., 16.3., ČT2., 20.3., ČT2

Papež – nejmocnější člověk na planetě (1/6) - Vzestup papežství
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus (Premiéra).
Svět se mění, víra se vyvíjí, a jeho úřad se dnes těší podpoře miliardy dvou set milionů stoupenců. Z původní pouhé skupinky židovských rebelů vyrostlo ilegální hnutí, ze kterého se zrodilo nejrozšířenější náboženství na světě. Vatikán veřejně vystavil úlomky kostí, o nichž se církev domnívá, že patřily svatému Petrovi, jednomu z dvanácti Kristových apoštolů a prvnímu papeži. Papež František je dvě stě šedesátou šestou hlavou katolické církve. Už dva tisíce let vzhlížejí katolíci k papeži jako k majáku víry, morálky a božího vedení uprostřed stále se měnícího světa. Kdo byli tito vůdci, kteří pro mnohé tolik znamenají, a jak se stali jedněmi z nejmocnějších mužů na zemi?
Vysílání: 14.3., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 17.3., ČT2., 18.3., ČT2

1.3.2021 14:02:13 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dubnové tipy z Divadla Viola

Hugo Haas a Adina Mandlová

Inscenace Michelangelo: mramorová horečka v úterý 9. dubna od 20 hodin ve Viole nabídne silný příběh génia a j celý článek

další články...