zvláštní poděkování
Volný.cz

Herečka Alena Doláková napsala knihu

Alena Doláková (Foto: M.Feuereislová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mladou herečku Alenu Dolákovou znají diváci třeba z pohádky Tři bratři, televizní mini-série Vodník nebo komedie Pepa. Nyní vydává svou knižní prvotinu s názvem Anna z Hollywoodu, jenž je velmi otevřeným a částečně také autobiografickým vyprávěním o cestě holky z vesnice, která se vydá dělat hereckou kariéru do Los Angeles.
Kmotrami knížky se staly Aleniny kamarádky a kolegyně Jana Plodková, Ester Geislerová, Štěpánka Fingerhuto-vá, Elizaveta Maximová, Bára Jánová, Sara Sandeva, Denisa Nesvačilová a další. Větší počet patronek autorka zvolila proto, aby bořila klišé o konkurenci a nevraživost mezi herečkami a také podporovala myšlenku sesterství.

„Pár měsíců jsem přemýšlela, co chci vůbec psát. Ta skrytá témata, o kterých mluví ženy jen s nejbližšími kamarádkami, a často až po pár decích na kuráž, byly nakonec to, co jsem chtěla poslat do světa. A právě ne nějak těžce a ublíženě, ale s nadějí, že všechna traumata jdou uzdravit. A že se i těm nejtěžším jde zasmát. Věřím v to,“ vzpomíná Doláková na vznik knihy. Se psaním má při-tom bohaté zkušenosti, je autorkou úspěšného sloupku Zrzka v Hollywoodu, psala pro lifestylové časopisy fejetony a ve volných chvílích si také píše stand-upy.
Jednou z kmoter knihy je herečka Bára Jánova, které stejně jako hlavní hrdinka Anna a její autorka, měla tendence zkusit štěstí za velkou louží: „Jela jsem tam na herecký kurz a u Alenky jsem měla domluvené ubytování. Hned, jak jsem ji poprvé viděla, věděla jsem, že ji už nikdy nenechám odejít ze svého života,” vzpomíná Jánová na čtyřleté kamarádství s Dolákovou. Báru Jánovou čeká i přes částečná omezení poměrně rušná zima. „Budu natáčet Slunečnou, dále naskakuju do představení Benátky pod sněhem a brzy vyjde limitovaná kolekce mikin a triček, na kterých jsem spolupracovala s jednou sportovní značkou,” prozradila.

To Štěpánka Fingherutová ambice prosadit v Hollywoodu nikdy neměla. „Neříkám, že bych nechtěla hrát v zahraničí, ale rozhodně ne v USA. Americký trh mě spíše děsí,” uvedla Štěpánka, která se s Dolákovou seznámila díky společnému natáčení filmu Dvojníci: „Na place jsme se nepotkaly, ale přišla na premiéru v uplých barevných šatech, byla hrozně hot a působila strašně nedostupně, doteď si to pamatuju! Začaly jsme se bavit až několik měsíců na to. Myslím, že to bylo ve Varech a já poznala, jak skvělá je a věděla jsem, že se s ní chci kámošit. Je pro mě moc důleži-tá,“ přiznává sympatická herečka, jenž se právě chystá na natáčení televizního seriálu a odlože-nou premiéru Vytržení panny z Barby jejího domovského Divadla v Dlouhé.
Stejně tak Denisa Nesvačilová nikdy netoužila po kariéře v cizí zemi. „Neumím tak dobře jazyky, takže bych se necítila v herectví dostatečně svobodně. A to víc si ale cením, když se k tomu někdo odhodlá, jako třeba Alena. Doteď nedokážu pochopit, kde v sobě vzala tolik vnitřní síly a odvahy, je fakt hustá,“ vypráví na konto své kamarádky Denisa, které aktuálně září v seriálu Slunečná.

Naopak Sara Sandeva a Elizaveta Maximová o herecké dráze v zahraniční uvažují. „Pnutí jet do ciziny jsem měla a mám pořád, stejně jako většina herců, i když to nahlas nikdy nepřiznají. Nejen proto se velice těším na Aleniny, tedy Anniny příběhy z Hollywoodu,“ říká Elizaveta Maximová a vzpomíná na seznámení s autorkou nové knížky. „Napsala jsem Aleně na Instagramu, že mě neskutečně baví její fejetony, a že bych ji moc ráda poznala osobně a pozvala na kafe. Hned, jak jsme se poprvé viděly, objaly jsem se jako kdybychom se znaly léta. A první "kafe" vyústilo v několik lahví Prosecca a povídání si do pěti hodin rá-no,“ směje se. Podobně na první setkání s Alenou Dolákovou vzpomíná také Sara Sande-va: „Nevím už kde přesně jsme se seznámily, ale pamatuji si ten moment. Byla jsem s jinou kamarádkou na kávě a Alenka byla v té kavárně taky a zrovna psala tuhle knížku! Pozdra-vily jsme se a objaly, jak kdybychom se znaly celé roky! A já jsem teď pyšná kmotra.“
Dalšími patronkami knihy jsou hudebnice Gabriela Heclová, herečky Eliška Soukupová, Lenka Olšanová a Tereza Rumlová. Titul Anna z Hollywoodu vychází v nakladatelství Motto. Audiovizuální čtení kmoter z knihy se bude vysílat každé úterý a čtvrtek na IGTV Aleny Dolákové až do Vánoc.

23.11.2020 20:11:04 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Časopis 03 - sekce

DIVADLO

DBP připravuje Letní scénu 2021

Bolek Polívka

Šestý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky je i v letošním roce naplánován tak, aby se postupně odehrával celý článek

další články...

HUDBA

Ondřej Hejma vydává sólové album

Přebal alba

Na svém sólovém albu Dáreček, které je výsledkem pětiletého úsilí, Ondřej Hejma nabízí celkem devět nových nah celý článek

další články...