zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 42. týden

Louis de Funès (Dobrodružství rabína Jákoba)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dobrodružství rabína Jákoba
Ten malý cholerik nenávidí všechno, co není francouzské. A najednou jej honí arabští teroristé uprostřed židovské komunity. Louis de Funès jako mistr převleku a improvizace ve francouzské komedii (1973). Dále hrají: S. Delairová, M. Dalio, C. Giraud, R. Montagnani a další. Režie Gérard Oury. Komedie Dobrodružství rabína Jákoba, natočená režisérem Gérardem Ourym, je jedním z mála vynikajících filmů Louise de Funèse, který nebyl v našich kinech uveden. Funes si v něm svým typicky žlučovitým způsobem zahrál bohatého francouzského podnikatele, který nemá nic proti cizincům, pokud to nejsou zrovna černoši, Židé nebo Arabové. Nejlépe by asi bylo, aby na světě žili jen samí čistokrevní bílí Francouzi. V nejméně vhodnou chvíli se však dozví, že jeho šofér je Žid a že on sám se zapletl do jakési politicko-teroristické honičky kudrnatých Arabů. Aby unikl svým pronásledovatelům a zachránil si holý život, musí se převléknout za židovského rabína, a sehrát tak hlavní roli na oslavách pařížské židovské obce. A nejen to, musí podstoupit i koupel v kádi plné žvýkačky a sypajících se bonbónů. Možná, že různé zážitky a dobrodružství postupně otupí hroty jeho "předpojatosti".
Vysílání: 17.10., 22.45 hod., ČT1

Thunderbolt a Lightfoot
Clint Eastwood jako zloděj, který uprchne z vězení a přemýšlí, jak by získal část podílu z bankovní loupeže. Americký krimi film (1974). Dále hrají: J. Bridges, G. Kennedy, G. Lewis, C. Bach, G. Busey, J. Dodson a další. Režie Michael Cimino. Komediálně laděné krimi vypráví o povedené dvojici, která se postaví ke své nuzné společenské úrovni krajně vynalézavým způsobem – přepadením banky. Zatímco John „Drsňák“ Doherty (Clint Eastwood) je zkušený zloděj, ostřílený nejen v palném umění, ale i v životních nástrahách, „Lehkonohý“ (Jeff Bridges) je neméně lehkomyslný mládenec, který miluje především krásná auta, jež také bez okolků krade. Spolu s dalšími dvěma hochštaplery tandem naplánuje velký bankovní lup. Rozbuškou se nakonec stane lidský faktor. I chamtivost totiž dokáže zabíjet... Dobově úspěšná a dodnes oblíbená žánrovka s prvky „road“ a „hot rod“ filmů, Thunderbolt a Lightfoot, byla celovečerním debutem Michaela Cimina. Režiséra vytříbeného a puntičkářského stylu, jenž se později do americké kinematografie nesmazatelně zapsal svými opulentními dramaty jako Lovec jelenů (1978) či Nebeská brána (1980).
Vysílání: 12.10., 23.30 hod., ČT2

Dětská hodinka
Stačí nevinná dětská lež a váš život je v troskách. Audrey Hepburnová a Shirley MacLaineová v hlavních rolích amerického psychologického dramatu nominovaného na pět Oscarů (1961). Dále hrají: J. Garner, M. Hopkinsová, F. Bainterová, V. Cartwrightová a další. Režie William Wyler. Karen a Martha jsou blízké přítelkyně z dětství a zároveň úspěšné ředitelky dívčí internátní školy. Na tamější školní kolektiv má však velmi negativní vliv rozmazlené děvče jménem Mary. Když je vztahovačná dívka přistižena při lži a následně potrestána, v touze po odplatě pomluví ředitelky školy z tajného milostného vztahu. Křivé nařčení způsobí velký společenský skandál a pobouření rodiče kvapně odebírají ze školy své děti. Kvůli falešnému obvinění se tak oběma ženám rychle rozpadá nejen dlouholetý sen o vlastní dívčí škole, ale i jejich komplikovaný osobní život. Silná a zdrcující zápletka snímku znázorňuje, jak snadno se z křivého nařčení může stát noční můra. Jedná se o adaptaci stejnojmenné hry dramatičky Lillian Hellmanové, částečně založené na skutečných událostech v jedné skotské škole. Pro zajímavost lze zmínit, že režisér William Wyler natočil remake vlastního snímku Vražedná lež z roku 1936. V hlavních rolích se zaskvěly hvězdné herečky Audrey Hepburnová a Shirley MacLaineová.
Vysílání: 16.10., 23.50 hod., ČT2

Mosazný terč
Byla smrt generála George S. Pattona skutečně nešťastnou nehodou? Americké válečné drama se Sophií Lorenovou, Johnem Cassavetesem a Maxem von Sydowem (1978). Dále hrají: G. Kennedy, R. Vaughn, P. McGoohan, B. Davison, E. Herrmann, E. Bishop a další. Režie John Hough. Nedlouho po skončení II. světové války, v srpnu 1945, okupační síly USA objevily v solném dole zlato v hodnotě 250 milionů dolarů – celou rezervu německé Říšské banky. Generál George S. Patton (George Kennedy) vydal rozkaz poslat zlato k úschově do trezorů ve Frankfurtu. Během cesty byla v železničním tunelu americká skvadra usmrcena jedovatým plynem neznámými ozbrojenci a po zlatu se slehla zem. Na nátlak sovětských vojsk se generál Patton osobně ujme vedení vyšetřování, když panuje silné podezření, že za krádeží stáli sami Američané. Do případu se zapojuje vojenská zpravodajská služba s neústupným majorem Joem De Luccou (John Cassavetes), jehož chladné srdce pookřeje tehdy, jakmile narazí na dávno ztracenou lásku Maru (Sophia Lorenová). Stály za krádeží opravdu spojenecké síly? Nebo šlo o důsledek organizovaných partyzánských výbojů, či snad bezděčných poválečných rebelií? Konspirační válečné drama natočil roku 1978 britský režisér John Hough, a to dle knižní předlohy Fredericka W. Nolana nazvané The Oshawa Project a vydané roku 1974. Mimo výstižného vykreslení poválečné paranoie Mosaznému terči vévodí skvělé herecké obsazení, které v Evropě rozehrává mistrnou šachovou partii v osidlech studené války. Stojí za zmínku, že představitel role generála, George Kennedy, skutečně za II. světové války pod Georgem S. Pattonem sloužil, a nakonec získal hodnost kapitána. Původní název filmu je jazykovou hříčkou, která odkazuje jak na mosaz (nábojnice, frčky), tak na vysokou hodnost vojenských šarží, ale též troufalý skutek, který v případě tohoto vyprávění nabývá zcela nelítostných rozměrů.
Vysílání: 17.10., 13.00 hod., ČT2

Vrtěti psem
Robert De Niro a Dustin Hoffman se pokoušejí "zakrýt" prezidentský skandál, který propuká těsně před volbami. Americká černá komedie (1997). Dále hrají: A. Hecheová, D. Leary, W. Harrelson, W. Nelson, K. Dunstová a další. Režie Barry Levinson. Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách. Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtisknul dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který v zápětí nařídil bombordování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů.
Vysílání: 17.10., 21.40 hod., ČT2

8.10.2020 11:10:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce