zvláštní poděkování
Volný.cz

Zasvěcení - Archa úmluvy - Křesťanský magazín

Rozluštěné poklady: Archa úmluvy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zasvěcení: Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2010). Režie M. Petřík. Hlavní patronkou tohoto řádu je jeho zakladatelka sv. Anežka Česká. Řád křižovníků vznikl z laického špitálního bratrstva a jedná se o jediný mužský církevní řád na světě, který založila žena. V jeho základech můžeme vystopovat vedle zásad sv. Augustina i ideje sv. Františka a sv. Anežky Přemyslovny. Posláním křižovníků byla péče o chudé, nemocné a o poutníky. Později, což souviselo s poklesem počtu duchovenstva, došlo k tomu, že se křižovníci začali zabývat hlavně duchovní správou na farách. Jak ale žijí tito rytíři dnes? Našli své místo ve světě jednadvacátého století?
Vysílání: 30.9., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2

Rozluštěné poklady: Archa úmluvy
Příběh magické schránky ze Starého zákona fascinoval i Indiana Jonese. Cyklus dokumentů BBC. Dřevěná, zlatem obložená truhla, mající údajně neobyčejnou moc. Podle scenáristů Indiana Jonese jakási "vysílačka" pro rozmluvy s Bohem. Armáda, která ji ponese v čele, bude neporazitelná. Hospodin neboli Bůh ji dal jedinému národu – Izraelitům. Před pětadvaceti stoletími však z Jeruzaléma zmizela, a od té doby o ní nikdo neslyšel. Podle některých byla zničena, podle jiných jde jen o legendu. Pokud byla tak významná, proč o ní víme tak málo? Někteří lidé prý ale vědí, kde se nachází. Archeologové narážejí v případě Archy úmluvy na svět legend a na víru.
Vysílání: 02.10., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 08.10., ČT2

Křesťanský magazín
Navštívíme premonstráty, kteří už brzy oslaví 900 let od svého vzniku, v Třebíči se pokusíme rozluštit nápisy na náhrobcích židovského hřbitova a v Jiřetíně budeme obdivovat rekonstrukci místního kláštera. Režie B. Jetelina (Premiéra). Proč se na židovských náhrobcích často nachází nápis pěti písmen hebrejské abecedy, známý jako "tanceva"? Co dal před devíti staletími do genetického kódu svého řádu sv. Norbert a jak se jeho následovníkům daří v Česku? A co má společného církev s institutem, který nese jméno po teoretickém fyzikovi a nositeli Nobelovy ceny Schrödingerovi? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky přináší další vydání magazínu z Prahy.
Vysílání: 04.10., 11.30 hod., ČT2
Opakování: 05.10., ČT2., 08.10., ČT2

24.9.2020 11:09:44 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víry tipy 45. týden

Mizející místa domova: Čtrnáct svatých pomocníků

Zasvěcení: Salesiáni Dona Boska
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají ...celý článek


Víra tipy 44. týden

Zasvěcení: Piaristé

Modlitba za domov 2020
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z Husova sbor ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Zemřel Jindřich Černý

Jindřich Černý

Dnes v časných hodinách v jedné z pražských nemocnic ve věku devadesáti let pokojně zemřel bývalý ředitel Náro celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 44. týden

Linka (5/10)
Vojtěch Dyk jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Epilog LM Má to smysl! přesunut na rok 2021

MHF Lípa Musica: Sólo pro Josefa Špačka

V důsledku dalších zpřísnění protiepidemických opatření přijatých Vládou České republiky a jejich předpokládan celý článek

další články...