Literární tipy 51. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekTankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmový přepis knihy Josefa Škvoreckého (1991). Hrají: L. Vaculík, R. Skamene, M. Donutil, S. Chytrová, V. Jandák, I. Velichová, M. Zounar, J. Kodeš, V. Vydra, M. Adamcová a další. Scénář R. John a V. Olmer. Kamera J. Malíř. Režie V. Olmer. Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953-54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu "služby vlasti"... Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo - film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin.
Vysílání: 16.12., 22.00 hod., ČT1
Černí baroni
...aneb Válčili jsme za Čepičky. Jedna z nejúspěšnějších komedií 90. let podle knihy Miloslava Švandrlíka (1992). Hrají: P. Landovský, O. Vetchý, J. Schmitzer, M. Donutil, B. Poloczek, A. Švehlík, J. Dvořák, V. Postránecký a další. Scénář M. Švandrlík a Z. Sirový. Kamera J. Macháně. Režie Z. Sirový. Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší "lidové" armády. "Černí" byli podle barvy nárameníků, "baroni" pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k "pétépákům" byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na "prsa slabý", ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár - M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček - B. Rösner) původ. Stejně jako "pétépáci" stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity - major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu "pétépáků", provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka.
Vysílání: 18.12., 21.50 hod., ČT1
Příliš hlučná samota
Starý papír, starý lis a osamělý hrdina jménem Hanťa v tragikomedii natočené na motivy románu Bohumila Hrabala. Česko-francouzsko-německý film (1995). Hrají: P. Noiret, J. C. Dreyfus, V. Brodský, J. Menzel, K. Fialová, D. Morávková, M. Dejdar, M. Kuklová, Y. Blanarovičová a další. Kamera G. La Rosa. Scénář a režie V. Caisová. Stárnoucí samotář a podivín Hanťa pracuje ve sběrně jako balič starého papíru. Chystá se už do důchodu a lis, u něhož léta pracuje, si chce vzít s sebou. Žije si své poklidné dny plné obyčejných i neobyčejných setkání s lidmi, kteří přivážejí papír do sběru, i s imaginárními hosty, ať už to jsou svatí, literární postavy nebo autoři knih, jež lisuje. Čte si, sní o krásné cikánce Ilonce a popíjí s přáteli, mezi nimiž jsou profesor, cikáni i kostelník. Poklidný život se mu však nečekaně začne hroutit a zklamaný muž, jenž náhle ztrácí smysl života, vidí jediné řešení, jak završit své celoživotní dílo... Uvedením tohoto filmu si v těchto dnech připomínáme 105 let od narození autora předlohy Bohumila Hrabala.
Vysílání: 16.12., 23.05 hod., ČT art
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek
Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek
Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek
Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek
Výtvarné tipy 29. týden

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek
Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek
Filmové tipy 29. týden

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek
Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek
Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek
Literární tipy 28. týden

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Martin Hilský: Jago chce mít moc nad mocnými

Letní shakespearovské slavnosti 2025 byly slavnostně zahájeny ve středu 25. června na nádvoří Pražského hradu celý článek
HUDBA
Brixtn a Šimon Opp spojí síly v Cross Clubu

Kapela Brixtn, tvořená bratrskou dvojicí Matěje a Štěpána Jelenových, vystoupí v sobotu 19. července 2025 na o celý článek
OPERA/ TANEC
Zemřela pěvkyně Helena Tattermuschová

Zemřela výjimečná emeritmí sólistka Opery Národního divadla - Helena Tattermuschová (*28. 1. 1933 Praha - R celý článek