zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra - Dušičky

Dušičky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Modlitba za domov 2019
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z kostela sv. Klimenta. Pořadem provází Kateřina Rózsová a Petr Vizina. Režie J. Rásocha. Psycholog Jeroným Klimeš, historik Jaroslav Šebek nebo katolický biskup Václav Malý – to jsou hosté Modlitby za domov v mimořádném "devítkovém" roce. Kromě poděkování za dar svobody bude připomenut také zakladatel ekumenického hnutí Víra a světlo a L´Arche – Jean Vanier, který zemřel letos v květnu.
Vysílání: 28.10., 15.00 hod., ČT2

Naše tradice: Dušičky
Miroslav Táborský představuje, jaké podoby mělo odcházení z tohoto světa a uctívání památky zesnulých v tradici našich předků (2014). Režie R. Vašíček. Svátek dušiček měl svou obdobu v hluboké historii předkřesťanských dob. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit světlem z lampiček. Dávno před dnes známou halloweenskou dýní používali naši předkové k vyřezání svítilen cukrovou nebo krmnou řepu. Nejrozšířenější tradicí u nás je ale 2. listopadu uctívání památky blízkých zesnulých přímo na hřbitovech, které se tou dobou plní množstvím svíček, nazdobených věnců či květin. Jaké zvyky a obyčeje spojené s tímto svátkem se nám po našich předcích až do dnešních dní dochovaly?
Vysílání: 02.11., 09.30 hod., ČT2

Bohoslužba za zemřelé
Přímý přenos katolické bohoslužby za zemřelé z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Unkovicích. Režie J. Rásocha. Na dnešní den připadá památka zemřelých. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Dnešní přímý přenos bohoslužby vysílá Česká televize z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Unkovicích. Bohoslužbu celebruje Mons. Pavel Konzbul, světící biskup brněnský.
Vysílání: 02.11., 10.00 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma (Premiéra). V ostravském vydání Křesťanského magazínu se v Hrušově zúčastníme slavnostní mše svaté, kterou bude sloužit apoštolský nuncius Charles D. Balvo. Tradiční dožínky, při nichž přicházejí farníci poděkovat Bohu nejen za úrodu, ale také za milosti a požehnání, navštívíme v Horní Lidči. V seriálu o křesťanské muzice představí hudební kritik Milan Tesař kapelu Archa N. Připomeneme si akce pořádané Slezskou církví evangelickou augsburského vyznání v rámci Roku vděčnosti za svobodu. A na závěr se vydáme za páterem Josefem Kasperem, který spolu se svými bratry vybudoval na Třinecku novou kapličku.
Vysílání: 03.11., 12.45 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2., 07.11., ČT2

Cesty víry: Duchovní doteky Jiřího Pavlici
Dokument představující známého hudebníka, pro něhož jsou víra, naděje a láska tři opory života. Režie I. T. Grosskopfová. Interpretační a tvůrčí činnost Jiřího Pavlici je spjata především se souborem Hradišťan, kde působí od roku 1970 – nejprve jako houslista a od roku 1978 jako umělecký vedoucí. Má za sebou ale i bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí. Jeho práce získala i odborná ocenění. Neoddělitelnou součástí a zároveň inspirací jeho životní cesty je nejen hudba, ale i víra a jeho rodný kraj na Uherskohradišťsku. Poslání života ale nelze naplnit bez blízkých a přátel kolem sebe; v dokumentu proto zavítáme nejen do rodiny J. Pavlici, ale potkáme se i s jeho přáteli: Petrem a Hanou Ulrychovými, hudebníkem Jaroslavem Krčkem, u kterého Jiří Pavlica studoval kompozici, nebo rodinným lékařem Jiřím Rohelem.
Vysílání: 03.11., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2., 05.11., ČT2., 09.11., ČT2

21.10.2019 09:10:36 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přelet nad kukaččím hnízdem (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatý Václav

Dvojí život knížete Václava

O svatém Václavu
Vzpomínky profesora V. V. Štecha na Svatováclavskou legendu a proměny jejího ztvárnění v p ...celý článek


Zasvěcení - Archa úmluvy - Křesťanský magazín

Rozluštěné poklady: Archa úmluvy

Zasvěcení: Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duc ...celý článek


Dominikáni a Víra a popularita

Zasvěcení: Dominikáni

Zasvěcení: Dominikáni
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Komedie o střetu politiky a ekoteroristů

Marie-Štípková, Natálie-Řehořová a Nataša-Mikulová

Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? Ministryně celý článek

další články...

HUDBA

Ilona Csáková výročí

Ilona Csáková (Laura a její tygři)

Laura a její tygři
Koncert a umělecké ohlédnutí zpěvačky Ilony Csákové, jejíž 50. narozeniny jsme si v těch celý článek

další články...