zvláštní poděkování
Volný.cz

Ve výklencích vznikne sedm dočasných maleb

Výklenky zadního traktu Domu umění (Foto: K. Jamrišková)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a Ostravská univerzita (OU) připravily týdenní malířskou intervenci na zeď budovy přiléhající k Domu umění. Vznik uměleckých děl v rámci projektu SITUACE mohou lidé sledovat od pondělí 23. do pátku 27. září 2019 za Domem umění. Do intervence se zapojí sedm umělců, Kristýna Krutilová, Filip Nádvorník, Václav Buchtelík a čtyři studentky ateliéru Malba 2, který na Fakultě umění (FU) vede František Kowolowski a Jiří Kuděla.

,,Zadní trakt ostravského Domu umění se stal oblíbeným útočištěm sprejerů. Nadchla mě myšlenka alespoň na pár dní právě toto místo nabídnout mladým umělcům, aby se takzvaně pořádně vyřádili. Street art se stal důležitou součástí umění a je jistě na místě mu dávat prostor. Těším se na všech sedm děl, která zde vzniknou. Sice budou mít pouze dočasný charakter, protože zeď bude časem zbořena kvůli přístavbě galerie Bílý stín, přesto jsem si jistý, že udělají Ostravanům radost, uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.
Studentské návrhy ateliéru Malby 2 FU OU vycházejí z širokého spektra osobních přístupů. Výběr autorek podléhal kvalitativním nárokům, které osobitým způsobem ukazují tematické zaměření a formální zpracování obrazu. Jednotlivé přístupy se dotýkají vesměs osobních a intimních narací, či zpracovávají globální témata. Dá se konstatovat, že vybrané autorky mají vyzrálý výtvarný názor a zastávají výrazné umělecké strategie“
,
uzavírá výběr studentů Jiří Kuděla.
Cílem intervence je umělecky zpracovat výklenky zdi, která je viditelná z parkoviště za Domem umění. Umělce vybrali kurátor GVUO Jaroslav Michna a pedagogové FU OU František Kowolowski a Jiří Kuděla. Společné téma malířům zadáno nebylo. Umělci budou využívat nejrůznější techniky – malbu štětcem i sprejem, včetně kombinovaných technik. V sedmi výklencích tak vznikne sedm dočasných velkoformátových uměleckých děl. Výtvarný materiál financuje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, do něhož GVUO a její Dům umění územně patří. Lidé mohou sledovat vznik uměleckých děl po celý týden od 9 do 15 hodin samozřejmě s ohledem na dobré počasí. V případě dešťů bude tvorba odložena na další dny.

16.9.2019 17:09:40 DePe | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2021 - Bouře

Články v rubrice - Zprávy

Knihovna v zahradě léta

Knihovna v zahradě léta

Městská knihovna v Praze má otevřeno a bude mít otevřeno i celé prázdniny. Kromě toho, že si v ní půjčíte něco ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Divadlo Sklep – 50 let

Besídka Divadla Sklep

Besídka Divadla Sklep
Velmi zábavná revue (1991). Účinkují: D. Vávra, T. Hanák, M. Šteindler, L. Vychodilov celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Elvis Presley: Havaj 1973

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné celý článek

další články...