zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino art letní filmové tipy

Sid a Nancy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Fanny a Alexandr
Rodinná freska z počátku století. Švédský film (1982). Hrají: G. Wallgrenová, A. Edwall, E. Frölingová, B. Ahlstedt a další. Scénář a režie Ingmar Bergman (V původním znění s titulky). Rozsáhlá freska o měšťanské rodině z počátku 20. století. Chlapec Alexandr a jeho sestra Fanny vyrůstají v rozvětvené rodině plné svérázných osob. Jejich životy dostanou zcela nové, temnější tóny v okamžiku, když se jejich matka znovu provdá. Nový otčím je však krutý a chladný člověk, který své okolí tyranizuje. Ačkoli Bergman označoval snímek jako svůj poslední, tak po něm jich natočil ještě několik. Přesto jde podle mnohých o skutečný vrchol jeho díla, kde má své místo bohatá dětská fantazie, laskavost a pospolitost. Na rozdíl od mnohých jiných Bergmanových filmů, kde jsou výraznými motivy deziluze či marnost, zaznívá u Fanny a Alexandra silný humanistický tón.
Vysílání: 12.8., 22.10 hod., ČT art

Sbohem, Bonaparte
Napoleonovo tažení do Egypta jako střet dvou kultur a mocenských zájmů. Francouzsko-egyptská historická freska (1985). Hrají: M. Piccoli, P. Chéreau, M. Mohieddin, M. Atef, A. Abdelaziz, A. Kamelová a další. Režie Youssef Chahine (V původním znění s titulky). Historické drama s hvězdným obsazením je především nevšedním pohledem na Napoleona očima Egypťanů. V centru dění však nestojí imperátor ale jeho generál a místní obyvatelé. Záměrem bylo ukázat střet dvou různých kultur v důležitém dějinném okamžiku. Příběh nezdařeného setkání je nejen výpovědí o dobývání Egypta, ale také melodramatickým příběhem či filozofující freskou. V květnu roku 1798 vyplula Napoleonova armáda dobýt Egypt. Nejprve obsadila Maltu, jako svůj strategický bod a poté se vylodila v Alexandrii. Ale nic nebylo tak, jak si Napoleon představoval, nalezl zchátralé město a netečné obyvatelstvo sužované konflikty s Tureckem. V červenci se Napoleon v čele třicetitisícové armády vydal do pouště směr Káhira. Film Sbohem, Bonaparte byl uváděn v soutěžní sekci v Cannes v roce 1985 a do Cannes se po jedna třicetiletech vrátil v restaurované verzi v roce 2016 v sekci Sélection Officielle Cannes Classics. Od počátečního uvedení se dostalo filmu smíšeného přijetí. Byl označován za anti francouzský, historicky nevěrohodný apod. Pro Youssefa Chahina to byl jeho osmadvacátý celovečerní film, pro který získal dvě z největších osobností francouzského filmu. Michel Piccoli ztělesnil generála Caffarelliho vzdělance, milujícího vědu, plného empatie vůči egyptskému lidu, jeho kultuře a vedle něho exceluje Patrice Chéreau jako Napoleon, osobnost extravagantní, přísná, ambiciózní ale charismatická. Duši Egypta vložil režisér do postavy mladého talentovaného egyptského básníka Aliho. Chahine ve svém osobním pohledu kříží obě kultury v debatách, hudbě, obrazech a ponechává arabštinu a francouzštinu zaznít v plné jejich kráse.
Vysílání: 13.8., 21.50 hod., ČT art

Sid a Nancy
Love kills. Britsko-americký film s Gary Oldmanem v hlavní roli, mapující zničující vztah baskytaristy Sex Pistols Sida Viciouse s heroinovou groupie Nancy Spungenovou (1986). Dále hrají: Ch. Webbová, D. Hayman, A. Schofield, C. Love, A. Lambtonová, X. Berkeley, G. Fletcher-Cook a další. Režie Alex Cox (V anglickém znění s titulky). Britsko-americký snímek, který v roce 1986 natočil britský režisér Alex Cox, mapuje zničující vztah baskytaristy Sex Pistols a punkové ikony Sida Viciouse s americkou groupie Nancy Spungenovou. Film dvojici sleduje od jejich prvního setkání v Londýně v roce 1976 až po tragické vyvrcholení společné heroinové závislosti v newyorském hotelu Chelsea v říjnu 1978. V roli Sida Viciouse exceluje tehdy osmadvacetiletý Gary Oldman, který kvůli roli podstoupil radikální dietu, díky níž v jednu chvíli skončil v nemocnici. O roli se údajně ucházel také Daniel Day-Lewis, Cox však dal přednost Oldmanovi, který coby rodák ze stejné londýnské čtvrti, v níž vyrůstal i Sid Vicious, působil autentičtěji. Film, který byl premiérově uveden na filmovém festivalu v Cannes v prestižní sekci Quinzaine des Réalisateurs, získal celou řadu ocenění, včetně renomované Ceny newyorských filmových kritiků pro Chloe Webbovou za její výkon v roli Nancy Spungenové.
Vysílání: 16.8., 22.10 hod., ČT art

5.8.2019 13:08:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...