zvláštní poděkování
Volný.cz

Cesty víry

Cesty víry

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesty víry: Duchovní doteky Jana Potměšila
Pomyslný "životní film" známého českého herce, který má v sobě divokost a nespoutanost a díky tvrdé životní zkušenosti také zastavení a přehodnocení priorit. Nejen o tom s hercem a jeho přáteli (2017). Režie I. T. Grosskopfová. Jan Potměšil byl koncem osmdesátých let mladým, velmi úspěšným hercem, kterého čekala slibná kariéra. Při cestě z Ostravy, kde se spolu s dalším známým hercem Janem Kačerem účastnil listopadových demonstrací revolučního roku 1989, auto havarovalo a Potměšil utrpěl mnohačetná zranění, po kterých částečně ochrnul. Z téměř jasné smrti se ale vrátil do života. V roce 2004 si řekl "ano" se svou životní láskou, žurnalistkou Radkou Prchalovou. O dva roky později přivedli na svět syna Honzíka.

Domníval se, že už se nikdy nevrátí na divadelní prkna. To se ale díky Jakubu Špalkovi, principálu spolku Kašpar, podařilo. A příležitostně ho můžeme vidět i ve filmu. Od roku 2012 také, mimo jiné, moderuje na České televizi Adventní koncerty. V dokumentu projdeme "uzlové body" Janova života a strávíme společný čas s některými z důležitých lidí z jeho okolí – manželkou Radkou, principálem divadla Kašpar Jakubem Špalkem, režisérem Karlem Smyczkem, psycholožkou Patricií Anzari, dominikánským knězem Romualdem Robem, nebo kamarádkou Klárou Vítkovou Rulíkovou, s níž se zná od dětských let. Zacílíme na život sám, jeho příležitosti a výzvy tak, jak je Jan vnímá. To, že je cesta známého herce zároveň cestou duchovní, většina diváků jistě ví a pokud ne, dokument je o tom přesvědčí.
Vysílání: 21.7., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 22.7., ČT2., 25.7., ČT2

Rozluštěné poklady: Ježíšova žena?
Útržek papyru se mohl stát nálezem století a vyvolal obrovskou vlnu bulvárního zájmu. Dokument BBC. Útržek papyru z raného období křesťanství, naznačuje, že Ježíš byl ženatý! Ale není to jen další humbuk, obdobný tomu, co vyvolal svou knihou "Šifra Mistra Leonarda" spisovatel Dan Brown? Papyrus už opustil Harvardovu univerzitu a vrátil se k anonymnímu vlastníkovi. Ten pod tlakem veřejnosti souhlasil s odebráním vzorků pro vědecké zkoumání. Forenzní vyšetřování potvrdilo, že jde o bezvýznamnou zmínku, která je tučným soustem pro bulvár. Nejznámější příběh všech dob nadále zpochybňují hlavně příznivci obratného Dana Browna.
Vysílání: 21.7., 16.10 hod., ČT2
Opakování: 23.7., ČT2., 26.7., ČT2

8.7.2019 11:07:06 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo začíná zase hrát

Ryché šípy

Změny ve vládních nařízeních v Praze, dlouhá a náročná porada v Uherském Hradišti a v polovině minulého týdne celý článek

další články...

HUDBA

Noc na Karlštejně

V. Dyk a F. Segrado

Noc na Karlštejně
Koncert pod širým nebem na Purkrabském dvoře k uctění zakladatele hradu Karlštejn nabízí celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pusťte si žhavé flamenko do domu

Karime Amaya

Pražský festival Den flamenka, který každým rokem na podzim přiváží do hlavního města světové flamenkové hvězd celý článek

další články...