zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino art letní tipy

Mlčení

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mlčení
Bergmanovo slavné drama o neporozumění a lidském odcizení. Švédský film (1963). Hrají: I. Thulinová, G. Lindblomová, B. Malmsten, H. Jahnberg a další. Scénář a režie Ingmar Bergman (V původním znění s titulky). Příběh vyprávějící o chladu a odcizení mezi postavami sledujeme očima malého chlapce Johana. Ten cestuje na venkov společně se dvěma ženami – svou matkou Annou a bezdětnou tetou Ester, které se však skoro nemohou vystát. Zatímco požitkářsky zaměřená Anna se synovi příliš nevěnuje, Ester o Johana láskyplně pečuje. Příběh zasazuje trojici postav do města fiktivní země, kdy Ester, Anna ani Johan nerozumějí místnímu jazyku. Tento prvek faktického neporozumění jen posiluje motiv potlačených tužeb a frustrací hrdinů. Ti jsou od vnějšího světa odříznuti jak emocionálně, tak právě i bariérou jazykovou. Cestu k sobě pak marně hledají samotné sestry, ale i matka a syn. Ingmar Bergman tak ve filmu Mlčení vykresluje tíživý, velmi silný a přesvědčivý obraz zablokované komunikace.
Vysílání: 15.7., 22.30 hod., ČT art

Láska z Khon Kaen
Podmanivě ozdravná cesta do světa snů a fantazie. Thajský koprodukční film (2015). Hrají: P. Widner, B. Lomnoi, J. Rueangram, P. Chaiburi a další. Režie Apichatpong Weerasethakul (v původním znění s titulky) (Premiéra). V bývalé škole vznikla nemocnice pro vojáky trpící tajemnou spavou nemocí. Lékaři zkoušejí různé způsoby, včetně terapie barevným světlem, aby mužům ulevili od jejich nočních můr. Do nemocnice dochází také žena v domácnosti a dobrovolnice Jenjira a dohlíží na mladého vojáka Itta, za kterým nechodí žádní příbuzní. Jenjira objeví Ittův zápisník plný zvláštních poznámek a náčrtků. Co když existuje nějaké spojení mezi záhadným syndromem, kterým muži trpí, a mytickým starodávným místem, na kterém nemocnice stojí? Magie, uzdravování, milostná romance a sny jsou součástí Jenjiriny nenásilné cesty za hlubším poznáním sebe sama i světa, který ji obklopuje. Thajský režisér Apichatpong Weerasethakul je považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současné kinematografie. Za jeho šest předchozích celovečerních filmů, krátké filmy a instalace se mu dostalo širokého mezinárodního uznání a mnoha ocenění, včetně Zlaté palmy z Cannes v roce 2010 za snímek Strýček Búnmí. Tropická nemoc vyhrála Cenu poroty v Cannes v roce 2004 a film Slastně tvá získal cenu Un Certain Regard v Cannes v roce 2002. Snímek Světlo století (2006) byl v roce 2010 v několika anketách označen za jeden z nejlepších filmů uplynulé dekády. Jeho celovečerní debut Tajemný předmět o polednách (2000) byl nedávno restaurován díky World Cinema Foundation Martina Scorseseho. Láska z Khon Kaen, v níž opět režisér uplatnil svůj charakteristický styl magického asijského realismu, byla uvedena na festivalu v Cannes 2015 v soutěžní sekci Un Certain Regard. Jeho filmy, které jsou často lyrické a fascinujícím způsobem tajemné, mají nelineární vyprávění, do kterého vstupuje paměť, a které nenápadným způsobem evokují osobní, politické a společenské otázky. Apichatpong pracuje nezávisle na komerčním thajském filmovém průmyslu a se svou společností Kick the Machine Films, kterou založil v roce 1999 a ve které produkoval všechny své filmy, se věnuje propagaci experimentálního a nezávislého filmu. Vedle celovečerní tvorby se věnuje také videoartu. Mezi jeho instalace se řadí například multi-screen projekt Primitive (2009), který byl zakoupen pro významné muzejní sbírky (například pro londýnskou galerii Tate Modern a nadaci Louise Vuittona v Paříži), významná instalace pro projekt Documenta ve městě Kassel v roce 2012 a nejnověji také filmové instalace Dilbar (2013) a Fireworks (Archive) (2014), které byly představeny na individuálních výstavách v předních galeriích v Oslu, Londýně, Mexiku a Kjótu.
Vysílání: 16.7., 21.45 hod., ČT art

Jak prorazit v reklamě
Víc hlav víc ví, výhoda to ale vždycky není. Britská satirická komedie (1988). Hrají: R. E. Grant, R. Wardová, R. Wilson, J. Tongová, J. Shrapnel, M. Ford, P. Torrens, R. Fieldingová a další. Režie Bruce Robinson (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Hrdinou černočerné satirické komedie Bruce Robinsona je ctižádostivý reklamní kreativec Dennis Bagley, který je přesvědčen, že dokáže tupému spotřebitelskému stádu prodat cokoliv. Nečekaně se však zadrhne nad kampaní na nový krém proti akné a jeho tvůrčí krize ho vystresuje natolik, že mu samotnému vyraší pupínek. A to je pouhý začátek problému, jehož obludné rozměry si zpočátku nikdo nedokáže představit. Bruce Robinson, herec, scenárista a režisér, který proslul zejména jako autor kultovní komedie Withnail a já (1986), se ve svém druhém režijním počinu metodou groteskní nadsázky rázně vypořádává s ryze materialistickým konzumním étosem thatcherovské Británie. V hlavní roli opět exceluje osvědčený spolupracovník Richard E. Grant, kterého pro svět filmu Robinson ve své prvotině objevil. Neprávem poněkud zapomenutý film vznikl v produkci společnosti HandMade Films, kterou založil ex-Beatle George Harrison.
Vysílání: 19.7., 21.50 hod., ČT art

8.7.2019 18:07:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...