zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 22. týden

Dick Whittington

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobotka, H. Ševčíková, V. Brabec, P. Štěpánek, L. Tokoš, D. Hlaváčová, R. Merunková a další. Scénář H. Sýkorová. Kamera M. Dostál. Režie V. Janečková. Stará anglická legenda o chudém chlapci, který se stal starostou města Londýna, posloužila jako předloha k pohádkovému zpracování. Sirotek Dick Whittington (M. Sobotka) nedostal do vínku nic míň a nic víc než poctivost, pracovitost, upřímnost, smysl pro čest a spravedlnost. Tyto vlastnosti a trocha štěstí mu dopomohou k tomu, že se stane váženým a bohatým mladým mužem i milujícím manželem. A tak si tenhle mile staromódní příběh, v němž slušnost, píle a vlastní přičinění vedou k dosažení úspěchu a životního naplnění, uchovává až po dnešní časy sympatickou a potřebnou aktuálnost. V pohádce se dále můžete těšit na H. Ševčíkovou, P. Štěpánka, či na Vladimíra Brabce, od jehož narození nedávno uplynulo 85 let (15. 5. 1934 – 1. 9. 2017), který si zahrál pana Fitzwarena.
Vysílání: 01.6., 13.05 hod., ČT1

Sváteční slovo herečky Lenky Sedláčkové
Milenka svého života (Premiéra). Matka pěti dětí, hluboce věřící žena, herečka Divadla loutek Ostrava Lenka Sedláčková své Sváteční slovo nazvala „Milenka svého života“. Ve své úvaze vychází z citátu z knihy držitele Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranátha Thákura Naplnění života. Bengálský básník, prozaik, dramatik a filozof totiž tvrdí: „Ve své podstatě není člověk ani otrokem svým ani otrokem světa, je milencem. Jeho svoboda a vyvrcholení je v lásce...“
Vysílání: 02.6., 12.50 hod., ČT2
Opakování: 02.6., ČT1., 03.6., ČT1., 07.6., ČT1

Třistatřicettři
Okamžiky života, jak se jeví ve fotografii, próze či ve vzpomínkách. Hosty moderátorů Jana Lukeše a Jana Schmida budou novinář Ondřej Kundra, publicista Jiří Janoušek, prozaička Lidmila Kábrtová či hudebník a fotograf Lukáš Kuta (Premiéra). Z pouhých záblesků paměti se často skládá naše historie, a přece dovede být zejména v uměleckém podání tak výmluvná. Novinář Ondřej Kundra se ke svému dvojpříběhu z období dvou totalit Vendulka inspiroval fotografií Jana Lukase. Hudebník a fotograf Lukáš Kuta sestavil knihu dosud nepublikovaných snímků z poválečné Prahy, jejichž autorem je jeho dědeček, kameraman Josef Illík. Publicista Jiří Janoušek rozšířil svou někdejší knihu rozhovorů s Janem Werichem o dokumentární poklady z rodinného werichovského archivu. A krom toho budou moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid hovořit o jedinečných okamžicích našich životů s prozaičkou Lidmilou Kábrtovou nad její knihou Místa ve tmě a s fotografem Janem Williamem Drnkem nad foliantem fotek dokumentujících famózně Slovanskou epopej Alfonse Muchy. V nich se díky němu časové setkává s nadčasovým, s věčností historického mýtu.
Vysílání: 29.5., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art

Mýtus jménem Frankenstein
I po více než dvou stoletích od vydání láká román Mary Shelleyové ke stále novým filmovým i televizním zpracováním. Francouzský dokument (Premiéra). Příběh hrůzostrašného monstra a jeho tvůrce doktora Frankensteina fascinuje lidi už více než dvě století. A přitom na samém počátku bylo zcela běžné letní vymýšlení a vyprávění strašidelných příběhů. Zažila to asi většina z nás: deštivé dny o dovolené mohou být zaplněny různě, ze všeho nejlepší je ale právě vymýšlení strašidelných historek. Ne každé společnosti se ovšem podaří během takové deštivé dovolené vytvořit základ hned pro dvě pozdější legendy. Zatímco Mary Shelleyová vymyslela Frankensteina, lord Byron napsal příběh o upírovi. Ten poté přepsal a vydal J. W. Polidori a položil tak základy k pozdějšímu draculovskému fenoménu. Frankenstein začal žít svým životem. Necelých sto let po vzniku románu se přihlásil o slovo i film, hrozivé monstrum si zahrál například věhlasný herecký chameleon Robert DeNiro. Dokumentární film nám poodhalí zákulisí vzniku Frankensteina a zajímavé zázemí, z nějž pocházela jeho autorka. Dozvíme se mnohé o tehdejších zvycích i vědeckých objevech.
Vysílání: 30.5., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art., 04.6., ČT art

Alexandr Dumas starší (1/3) / Dobytí Paříže
Vladimír Menšík v titulní roli televizní trilogie Jaroslava Dietla, od jehož narození letos uplynulo 90 let. Podle románu André Mauroise (1970). Dále hrají: J. Štěpánková, J. Langmiler, A. Hegerlíková, J. Gruss, J. Šulcová, F. le Breux, M. Drahokoupilová, J. Patočka, F. Filipovský, P. Haničinec a další. Kamera A. Navara. Režie J. Dudek. Trilogie o životních osudech jednoho z nejslavnějších francouzských spisovatelů, vypravěče báječných příběhů, vznikla podle románu A. Mauroise. Televizního zpracování se ujal autor a scenárista nejznámějších českých seriálů J. Dietl, od jehož narození nedávno uplynulo devadesát let. V režii renomovaného J. Dudka titulní roli svým temperamentem a charismatem obdařil V. Menšík. Ve své době zaručovala všechna tato jména kvalitu a premiéra se stala velkou událostí s příznivým diváckým ohlasem. Sledujme tedy životní osudy slavného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího, autora Tří mušketýrů, Hraběte Monte Christa a dalších 255 svazků románů, dramat a cestopisů. První epizoda zachycuje příchod ambiciózního pětadvacetiletého francouzského mladíka Alexandra do Paříže roku 1822, aby zde naplnil své touhy a stal se spisovatelem, dramatikem a slavnou osobností. Zpočátku naráží v uměleckých kruzích na nepřízeň, ale obětavě se ho ujme mladá švadlenka Kateřina, která s ním po čase čeká dítě. To však Alexandrovi nebrání zaplést se s dalšími ženami, ženit se totiž nehodlá. Přes počáteční umělecké nezdary a komplikované milostné vztahy Dumas získává renomé a svým talentem začíná dobývat francouzského čtenáře.
Vysílání: 02.6., 20.20 hod., ČT art

20.5.2019 18:05:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... James Coburn

Železný kříž

Železný kříž
Tak to vypadalo v první linii. Válečné drama z východní fronty roku 1943. Britsko-německý film ...celý článek


Filmové tipy 11. týden

Jiří Bartoška (Teorie tygra)

Teorie tygra
Jiří Bartoška září v komedii o veterináři, který už nechce být ochočeným domácím králíčkem. To ...celý článek


Životy slavných - Ernest Hemingway

Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Papá Hemingway: Pravdivý příběh
Dílo si zaslouží slávu, ale světová sláva může být smrtící. Adrian Sparks j ...celý článek


Výtvarné tipy 11. týden

Svědkové času

Chettinadské paláce – kulturní dědictví Indie
Impozantní sídla s majestátní architekturou a vynikajíc ...celý článek


Hvězdy stříbrného plátna: Brad Pitt

Brad Pitt

Hvězdy stříbrného plátna: Brad Pitt
Fanynky po něm šílí, jeho herectví zraje jako víno. Portrét nezaměnitel ...celý článek


Literární tipy 11. týden

Vyšší princip

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého ...celý článek


Richard Egan jako spartský vůdce Leónidás

Bitva u Thermopyl

Bitva u Thermopyl
Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovsk ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Festival DSB čeká v květnu jubilejní 15. ročník

Teatr Studio: Zaměstnanci (Foto: Natalia Kabanow)

Od 17. do 28. května 2024 se Brno stane znovu hlavním městem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní celý článek

další články...