zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Palach – 69

Jan Palach – 69

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od 13. do 20. ledna 2019 probíhá každoročně týden Jana Palacha připomínající jeho oběť. Letos jde o zvlášť významné výročí neboť od činu Jana Palacha uplynulo 50. let. V tomto týdnu se uskuteční řada vzpomínkových akcí.
Za Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty UK, bude v Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora 15. ledna celebrovat mši Mons. Tomáš Halík. V závěru obřadu vystoupí Bohdan Mikulášek a jeho hosté s písní Ticho věnovanou Janu Palachovi v roce 1969.

V kostele Nejsvětějšího Salvátora se také pro tento týden otevírá výstava věnovaná Janu Palachovi.
Jan Palach (148 – 1969) se upálil na protest proti pasivitě a smířlivému postoji společnosti vůči nové totalitě po ruské invazi v srpnu 1968. V horní části Vávlavského náměstí, kde se dnes z dlažby zdvihá nenápadný „pomník“, se 16. ledna polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel směrem dolu od muzea a po krátké chvíli byl kolemjdoucími uhašen s těžkými popáleninami převezen na kliniku v Legerově ulici. Zemřel po třech dnech 19. ledna a jeho pohřeb z Karolina se stal tichou manifestací a vyjádřením nesouhlasu širokých vrstev s okupací. Ještě před svou smrtí s ním byl natočen rozhovor, v němž vysvět lil pohnutky svého rozhodnutí.
V rámci vzpomínání bude 16. ledna na nádvoří Karolina odhalena dlaždice na místě, kde stále v den pohřbu v roce 1969 rakev s jeho ostatky. V horní části Václavského bude následně zahájena panelová výstava Jan Palach 69 za účasti pamětníků a dalších osobností kulturního a politického života, která potrvá do 30. ledna.
Svého studenta si uctí 16. ledna Filozofická fakulta UK pietním aktem u pamětní desky na budově fakulty a navazující panelovou diskuzí.
17. ledna proběhne mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku, které se zúčastní naši i zahraniční odborníci.
Národní muzeum průběžně připravuje expozici v Palachově památníku v jeho rodném domě ve Všetatech, v níž budou mimo jiné vystaveny některé autentické předměty vlastněné Janem Palachem. Památník má být zpřístupněn veřejnosti 21. srpna.

14.1.2019 19:01:26 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nine (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Napětí v tvorbě Kryštofa Kaplana

KRYŠTOF KAPLAN: TENZE

Kryštof Kaplan představuje v Centru současného umění DOX tři scénické situace, které jako hlavní komunikační m ...celý článek


World Press Photo se vrací do Prahy

Honduraská dívenka (Fotografie roku)

Společnost Czech Photo představí výstavu aktuálního šedesátého druhého ročníku fotografické soutěže World Pres ...celý článek


Iconic Ruins?

Ještěd (Iconic Ruins?)

Nová výstava s názvem Iconic Ruins? Poválečná socialistická architektura zemí V4, která je k vidění od do 15. ...celý článekČasopis 17 - sekce

DIVADLO

Květnové divadelní tipy z Violy

Miroslav Donutil čte Otu Pavla

Příjemnou alternativu k procházkám rozkvetlou květnovou přírodou nabízí oblíbená pražská scéna – Divadlo celý článek

další články...

HUDBA

Naďa Válová - ČERNÁ

Přebal alba Černá

Debutové album zpěvačky Nadi Válové představuje její hlasové dispozice v nejrůznějších polohách, k čemuž jí sk celý článek

další články...