zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Palach – 69

Jan Palach – 69

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od 13. do 20. ledna 2019 probíhá každoročně týden Jana Palacha připomínající jeho oběť. Letos jde o zvlášť významné výročí neboť od činu Jana Palacha uplynulo 50. let. V tomto týdnu se uskuteční řada vzpomínkových akcí.
Za Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty UK, bude v Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora 15. ledna celebrovat mši Mons. Tomáš Halík. V závěru obřadu vystoupí Bohdan Mikulášek a jeho hosté s písní Ticho věnovanou Janu Palachovi v roce 1969.

V kostele Nejsvětějšího Salvátora se také pro tento týden otevírá výstava věnovaná Janu Palachovi.
Jan Palach (148 – 1969) se upálil na protest proti pasivitě a smířlivému postoji společnosti vůči nové totalitě po ruské invazi v srpnu 1968. V horní části Vávlavského náměstí, kde se dnes z dlažby zdvihá nenápadný „pomník“, se 16. ledna polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel směrem dolu od muzea a po krátké chvíli byl kolemjdoucími uhašen s těžkými popáleninami převezen na kliniku v Legerově ulici. Zemřel po třech dnech 19. ledna a jeho pohřeb z Karolina se stal tichou manifestací a vyjádřením nesouhlasu širokých vrstev s okupací. Ještě před svou smrtí s ním byl natočen rozhovor, v němž vysvět lil pohnutky svého rozhodnutí.
V rámci vzpomínání bude 16. ledna na nádvoří Karolina odhalena dlaždice na místě, kde stále v den pohřbu v roce 1969 rakev s jeho ostatky. V horní části Václavského bude následně zahájena panelová výstava Jan Palach 69 za účasti pamětníků a dalších osobností kulturního a politického života, která potrvá do 30. ledna.
Svého studenta si uctí 16. ledna Filozofická fakulta UK pietním aktem u pamětní desky na budově fakulty a navazující panelovou diskuzí.
17. ledna proběhne mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku, které se zúčastní naši i zahraniční odborníci.
Národní muzeum průběžně připravuje expozici v Palachově památníku v jeho rodném domě ve Všetatech, v níž budou mimo jiné vystaveny některé autentické předměty vlastněné Janem Palachem. Památník má být zpřístupněn veřejnosti 21. srpna.

14.1.2019 19:01:26 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

400 ASA: Fotografie

Znovuzrození (Karel Cudlín)

Výstava sedmi fotografů dvou generací ze spolku 400 ASA má společného jmenovatele zejména v realismu, s nímž a ...celý článek


Poslední možnost vidět výstavu Archa Noemova a Světlo a život

Archa Noemova a Světlo a život

Neděle 3. března 2019 bude posledním dnem, kdy můžete navštívit dvě přírodovědecké výstavy v Nové budově Národ ...celý článek


Introducing Viktor Dedek: Místo rodiny

Introducing Viktor Dedek: Místo rodiny

Věčný snílek a občasný podfukář, Viktor Dedek, je donkichotským režisérem vícehlasých, paralelních světů, uvíz ...celý článekČasopis 08 - sekce

DIVADLO

Naše tradice masopust

Miroslav Táborský (Masopust)

Naše tradice: Masopust
S Miroslavem Táborským za tradicí pestrobarevných průvodů a bohatých hostin na začát celý článek

další články...